Ischia - termálny ostrov

Sto horúcich termálnych prameňov, krásne pláže, vinice, píniové háje, citrusovníky – jednoducho oázu pokoja si vychutnajte na ostrove Ischia.

Omrzeli vás už slovenské kúpele? Chcete zažiť viac exotiky a zároveň si preliečiť svoju starú reumu? Ideálne miesto je na talianskom termálnom ostrove Ischia. ,,Ostrov sopečného pôvodu v Neapolskom zálive sme si vybrali pred dvoma rokmi a túto destináciu sme navštívili už tretí raz,“ vravia manželia Jana a Michal z Banskej Bystrice. „Slováci Ischiu ešte len objavujú, mnohí ani nevedia, že ostrov s takýmto názvom vôbec existuje. Ischia, to sú termálne pramene, krásne pláže, vinice, píniové háje, citrusovníky, jednoducho, oáza pokoja. Na tomto neveľkom ostrove i v jeho okolí je naozaj čo obdivovať. Veľa ľudí tam však prichádza predovšetkým za zdravím.“ Na Ischii je viac ako sto horúcich termálnych a slabo rádioaktívnych prameňov, ktoré objavili už starí Rimania. Ľudia si tam chodia liečiť reumu, artritídu, artrózu, poruchy metabolizmu, neurologické, ortopedické, gynekologické i kožné problémy. Termálne bazény nechýbajú v žiadnom hoteli na ostrove.

Vari najkrajším miestom na Ischii je termálny park so sedemnástimi bazénmi, známy ako Poseidonove záhrady. V najluxusnejšej časti ostrova, ktorá vznikla v 50. rokoch, sa môžete poprechádzať po krásnej promenáde so záhradami, okúpať v bazénoch s liečivou dvadsaťosem až štyridsaťstupňovou vodou, zaplávať si v olympijskom bazéne s morskou vodou či vyskúšať japonský šľapací bazén. Čakajú tu na vás masáže, sauna, inhalácie, kozmetické a ďalšie liečebné kúry. To všetko v prekrásnom pestovanom parku s exotickými rastlinami, palmami a kaktusmi. A k moru skutočne nemáte ďaleko...Náš tip: Za tri eurá sa lodným taxíkom dostanete na najdlhšiu pláž na Ischii – Maronti. Je dlhá dva a pol kilometra a pokrýva ju charakteristický čierny piesok. Súčasťou pláže sú sopečné výpary – fumaroly. Kuriozitou je, že miestni obyvatelia si v tomto piesku pečú kurčatá. Zelený ostrov Ischia je rozdelený na šesť obcí: Ischia, Casamicciola Terme, Lacco Ameno, Forio, Serrara Fontana a Barano. Všetky obce sú vyhľadávanými turistickými strediskami, v každej z nich počuť taliančinu s iným prízvukom. Hlavným mestom ostrova je Ischia, rozdelená na dve časti: Ischia Porto a Ischia Ponte, ktoré od seba delí píniový háj.

Aragonský hrad

Dominanta ostrova Aragonský hrad stojí na malom ostrovčeku v hlavnom meste a je opradený viacerými legendami. Neďaleko hradu sa v mori nachádzajú kamene svätej Anny. V dávnych časoch sa k nim na lodičkách plavili tehotné ženy a ženy v šestonedelí v presvedčení, že sa plavia k bohyni plodnosti za požehnaním. Oproti hradu sa vypína Michelangelova veža, v ktorej slávny sochár žil a tvoril. V tom čase na hrade sídlila Vittoria Colonna. Povráva sa, že medzi nimi bol platonický vzťah, a preto mávali na seba bielou šatkou. Viete, čo znamenajú slová Testaccio, Panza či Piedimonte? Sú to názvy obcí v južnej časti ostrova a zároveň v miestnom dialekte názvy častí ľudského tela. Testaccio je hlava, panza brucho a piedimonte chodidlo. Jedna z legiend hovorí, že kedysi dávno existoval obor Tifon, bol zlý a chcel dobyť Olymp. Jupiter sa rozhodol, že ho potrestá a nechal ho na miestach dnešnej Ischie skamenieť. Obor sa veľmi nahneval, začal revať a chrliť oheň od hnevu. Potom začal plakať a napokon skamenel. Ostrov Ischia vraj predstavuje spiaceho obra. Jeho rev prirovnávali k explózii sopky Epomeo v roku 1301, plač k vyvieraniu termálnych prameňov a spánok k sopečným výparom. Ak poviete čašníkovi v reštaurácii ,,mňau, mňau“, o chvíľu vám na tanieri prinesie chutného králika, a nie mačku, ako by sa nejeden slovenský turista mohol domnievať. Králika pripravujú na pekáči, pridávajú k nemu panenský olivový olej, cesnak a biele víno. Na chvíľu ho dajú piecť, potom pridajú klasické talianske malé paradajky, trochu špeciálneho korenia a pečú asi hodinu a pol.

Ako chutí brusceta?

Obľúbenou špecialitou je aj brusceta – opečený plát bieleho chleba. Pokvapká sa olivovým olejom a chvíľu sa nechá opiecť. Za ten čas sa pripraví zmes z paradajok, ktoré sa nakrájajú na kocky, pridá sa olej, cesnak, trochu soli a špeciálneho korenia. Na bruscetu si môžete dať aj plátky syra mozarella. Pizzu, najväčšiu taliansku špecialitu, predávajú na každom kroku. Zrodila sa práve v týchto končinách, v okolí Neapola. Táto pizza je vraj tou pravou: musí byť upečená v peci na drevo z tufu, musí ju upiecť neapolský kuchár a cesto musí vykysnúť na neapolskom vzduchu. Nie nadarmo sa vraví, že dobrú pizzu nemôžete jesť nikde inde na svete, iba v okolí Neapola. Najznámejšou je pizza Margherita – názov dostala podľa kráľovnej Margherity Savojskej, ktorá v roku 1889 pricestovala do svojej rezidencie Capo di Monte v Neapole. Slávny pekár Rafaelle Estondhido jej pripravil pizzu v národných farbách. Z okolia Neapola pochádza aj zmrzlina a klasická červená omáčka.

Dobrý tip

Monte Epomeo a kúpanie v zálive Sorgeto:

Ráno sa vyberte autobusom na úpätie najvyššej hory ostrova Ischia – Monte Epomeo (789 m n. m.) a vystúpte na vrchol príjemnou prechádzkou cez gaštanový lesík. Z vrcholu hory si vychutnáte okúzľujúci výhľad na celý ostrov a obzvlášť na obce Forio a Casamicciola Terme. Potom zostúpte do mestečka Fontana a linkovým autobusom sa prepravte do mestečka Panza. Odtiaľ sa dostanete pešo do termálneho zálivu Sorgeto, kde vyviera najteplejší prameň ostrova s teplotou 100 °C. Kúpanie v prírodných vaničkách s termálnou vodou alebo v mori vám vráti energiu a silu, ktorú ste vynaložili na zdolanie hory Epomeo.

ľujúci výhľad na celý ostrov a obzvlášť na obce Forio a Casamicciola Terme. Potom zostúpte do mestečka Fontana a linkovým autobusom sa prepravte do mestečka Panza. Odtiaľ sa dostanete pešo do termálneho zálivu Sorgeto, kde vyviera najteplejší prameň ostrova s teplotou 100 °C. Kúpanie v prírodných vaničkách s termálnou vodou alebo v mori vám vráti energiu a silu, ktorú ste vynaložili na zdolanie hory Epomeo.

Čo sa oplatí vidiet?

Neapol – historické centrum

Za návštevu stoja viaceré kostoly a kláštory, napríklad Kostol sv. Chiary s kláštorom, Kostol chiesa San Angelo a Nilo, komplex San Gregorio Armeno s kláštorom, Kostol chiesa di San Patrizia a ďalšie. Nevynechajte ani archeologické vykopávky, zájdite si do remeselníckych obchodíkov. Výlet zakončite na námestí Piazza Bellini s prehliadkou gréckych hradieb.

Pompeje a Vezuv

Pompeje sú jedným z najzaujímavejších a najnavštevovanejších archeologických miest. Toto mesto zničila erupcia sopky Vezuv v roku 79 n. l. Z Pompejí sa tak stalo veľké múzeum pod šírym nebom. Vezuv panuje celému Neapolskému zálivu. Od 17. storočia je jedným z mála aktívnych vulkánov v Európe. Dajú sa tam pozorovať rôzne prírodné javy.

Capri

Pravdepodobne najfascinujúcejší a najznámejší ostrov z antickej doby. Obľúbil si ho už rímsky cisár Tibérius a strávil tu posledných dvanásť rokov svojho života. Výlet na Capri je jedinečná príležitosť prezrieť si to, čo mnohí považujú za jeden zo siedmich divov sveta. Ostrov má dve časti – Annacapri a Capri. V Annacapri stojí za povšimnutie Villa San Michelle s nádherným priľahlým parkom, v Capri zasa Augustove záhrady. Prezrite si známe námestie Piazetta a skalných obrov – Faraglioni. Zážitkom je aj návšteva slávnej belasej jaskyne Grotta Azzura. Jej nádhera inšpirovala Andersena, Dumasa, ale aj Rilkeho, Nietzscheho, Turgeneva, Shawa či Gándhího.

úbil si ho už rímsky cisár Tibérius a strávil tu posledných dvanásť rokov svojho života. Výlet na Capri je jedinečná príležitosť prezrieť si to, čo mnohí považujú za jeden zo siedmich divov sveta. Ostrov má dve časti – Annacapri a Capri. V Annacapri stojí za povšimnutie Villa San Michelle s nádherným priľahlým parkom, v Capri zasa Augustove záhrady. Prezrite si známe námestie Piazetta a skalných obrov – Faraglioni. Zážitkom je aj návšteva slávnej belasej jaskyne Grotta Azzura. Jej nádhera inšpirovala Andersena, Dumasa, ale aj Rilkeho, Nietzscheho, Turgeneva, Shawa či Gándhího.

autor foto: Pastorius from cs

Čítajte ďalej

Všetko, čo k prežitiu potrebujem sa zmestí do batohu na chrbát. Nejakých 20 kíl môjho života. Toľko stačí dnešnému modernému nomádovi na cestovanie po svete. Ale počkaj, čo to sakra je moderný nomád...
 
Spontánny nápad, ktorý v dnešnej dobe udivuje, no zároveň dáva nádej, že nie sme až tak skazení. "Lesní bar" Jeseníky v najsevernejšom cípe Moravy je miesto so širokou ponukou, no bez človeka,...
 
Albánie je poslední země v Evropě, kde se dá prožít objevitelské dobrodružství. Ten vandr trval necelé dva měsíce. Dva měsíce se bez tetiččiných buchet dají vydržet, ale bylo to na doraz. Takže...
 
V Iráne, krajine donedávna nepriedušne izolovanej od ostatného sveta, sa v nadmorskej výške 1600 m rozkladá mesto akoby vystrihnuté z Rozprávok tisíc a jednej noci. Ak niekde na zemi...
 
Hlavné mesto Ománskeho sultanátu Muskat ležiaci na brehu Indického oceánu vyzerá ako vystrihnutý z rozprávky. Rozdiel je len v tom, že zatiaľ čo rozprávky sú vymyslené, Muskat je skutočný...
 

Diskusia