Ischia - termálny ostrov

Sto horúcich termálnych prameňov, krásne pláže, vinice, píniové háje, citrusovníky – jednoducho oázu pokoja si vychutnajte na ostrove Ischia.

Omrzeli vás už slovenské kúpele? Chcete zažiť viac exotiky a zároveň si preliečiť svoju starú reumu? Ideálne miesto je na talianskom termálnom ostrove Ischia. ,,Ostrov sopečného pôvodu v Neapolskom zálive sme si vybrali pred dvoma rokmi a túto destináciu sme navštívili už tretí raz,“ vravia manželia Jana a Michal z Banskej Bystrice. „Slováci Ischiu ešte len objavujú, mnohí ani nevedia, že ostrov s takýmto názvom vôbec existuje. Ischia, to sú termálne pramene, krásne pláže, vinice, píniové háje, citrusovníky, jednoducho, oáza pokoja. Na tomto neveľkom ostrove i v jeho okolí je naozaj čo obdivovať. Veľa ľudí tam však prichádza predovšetkým za zdravím.“ Na Ischii je viac ako sto horúcich termálnych a slabo rádioaktívnych prameňov, ktoré objavili už starí Rimania. Ľudia si tam chodia liečiť reumu, artritídu, artrózu, poruchy metabolizmu, neurologické, ortopedické, gynekologické i kožné problémy. Termálne bazény nechýbajú v žiadnom hoteli na ostrove.

Vari najkrajším miestom na Ischii je termálny park so sedemnástimi bazénmi, známy ako Poseidonove záhrady. V najluxusnejšej časti ostrova, ktorá vznikla v 50. rokoch, sa môžete poprechádzať po krásnej promenáde so záhradami, okúpať v bazénoch s liečivou dvadsaťosem až štyridsaťstupňovou vodou, zaplávať si v olympijskom bazéne s morskou vodou či vyskúšať japonský šľapací bazén. Čakajú tu na vás masáže, sauna, inhalácie, kozmetické a ďalšie liečebné kúry. To všetko v prekrásnom pestovanom parku s exotickými rastlinami, palmami a kaktusmi. A k moru skutočne nemáte ďaleko...Náš tip: Za tri eurá sa lodným taxíkom dostanete na najdlhšiu pláž na Ischii – Maronti. Je dlhá dva a pol kilometra a pokrýva ju charakteristický čierny piesok. Súčasťou pláže sú sopečné výpary – fumaroly. Kuriozitou je, že miestni obyvatelia si v tomto piesku pečú kurčatá. Zelený ostrov Ischia je rozdelený na šesť obcí: Ischia, Casamicciola Terme, Lacco Ameno, Forio, Serrara Fontana a Barano. Všetky obce sú vyhľadávanými turistickými strediskami, v každej z nich počuť taliančinu s iným prízvukom. Hlavným mestom ostrova je Ischia, rozdelená na dve časti: Ischia Porto a Ischia Ponte, ktoré od seba delí píniový háj.

Aragonský hrad

Dominanta ostrova Aragonský hrad stojí na malom ostrovčeku v hlavnom meste a je opradený viacerými legendami. Neďaleko hradu sa v mori nachádzajú kamene svätej Anny. V dávnych časoch sa k nim na lodičkách plavili tehotné ženy a ženy v šestonedelí v presvedčení, že sa plavia k bohyni plodnosti za požehnaním. Oproti hradu sa vypína Michelangelova veža, v ktorej slávny sochár žil a tvoril. V tom čase na hrade sídlila Vittoria Colonna. Povráva sa, že medzi nimi bol platonický vzťah, a preto mávali na seba bielou šatkou. Viete, čo znamenajú slová Testaccio, Panza či Piedimonte? Sú to názvy obcí v južnej časti ostrova a zároveň v miestnom dialekte názvy častí ľudského tela. Testaccio je hlava, panza brucho a piedimonte chodidlo. Jedna z legiend hovorí, že kedysi dávno existoval obor Tifon, bol zlý a chcel dobyť Olymp. Jupiter sa rozhodol, že ho potrestá a nechal ho na miestach dnešnej Ischie skamenieť. Obor sa veľmi nahneval, začal revať a chrliť oheň od hnevu. Potom začal plakať a napokon skamenel. Ostrov Ischia vraj predstavuje spiaceho obra. Jeho rev prirovnávali k explózii sopky Epomeo v roku 1301, plač k vyvieraniu termálnych prameňov a spánok k sopečným výparom. Ak poviete čašníkovi v reštaurácii ,,mňau, mňau“, o chvíľu vám na tanieri prinesie chutného králika, a nie mačku, ako by sa nejeden slovenský turista mohol domnievať. Králika pripravujú na pekáči, pridávajú k nemu panenský olivový olej, cesnak a biele víno. Na chvíľu ho dajú piecť, potom pridajú klasické talianske malé paradajky, trochu špeciálneho korenia a pečú asi hodinu a pol.

Ako chutí brusceta?

Obľúbenou špecialitou je aj brusceta – opečený plát bieleho chleba. Pokvapká sa olivovým olejom a chvíľu sa nechá opiecť. Za ten čas sa pripraví zmes z paradajok, ktoré sa nakrájajú na kocky, pridá sa olej, cesnak, trochu soli a špeciálneho korenia. Na bruscetu si môžete dať aj plátky syra mozarella. Pizzu, najväčšiu taliansku špecialitu, predávajú na každom kroku. Zrodila sa práve v týchto končinách, v okolí Neapola. Táto pizza je vraj tou pravou: musí byť upečená v peci na drevo z tufu, musí ju upiecť neapolský kuchár a cesto musí vykysnúť na neapolskom vzduchu. Nie nadarmo sa vraví, že dobrú pizzu nemôžete jesť nikde inde na svete, iba v okolí Neapola. Najznámejšou je pizza Margherita – názov dostala podľa kráľovnej Margherity Savojskej, ktorá v roku 1889 pricestovala do svojej rezidencie Capo di Monte v Neapole. Slávny pekár Rafaelle Estondhido jej pripravil pizzu v národných farbách. Z okolia Neapola pochádza aj zmrzlina a klasická červená omáčka.

Dobrý tip

Monte Epomeo a kúpanie v zálive Sorgeto:

Ráno sa vyberte autobusom na úpätie najvyššej hory ostrova Ischia – Monte Epomeo (789 m n. m.) a vystúpte na vrchol príjemnou prechádzkou cez gaštanový lesík. Z vrcholu hory si vychutnáte okúzľujúci výhľad na celý ostrov a obzvlášť na obce Forio a Casamicciola Terme. Potom zostúpte do mestečka Fontana a linkovým autobusom sa prepravte do mestečka Panza. Odtiaľ sa dostanete pešo do termálneho zálivu Sorgeto, kde vyviera najteplejší prameň ostrova s teplotou 100 °C. Kúpanie v prírodných vaničkách s termálnou vodou alebo v mori vám vráti energiu a silu, ktorú ste vynaložili na zdolanie hory Epomeo.

ľujúci výhľad na celý ostrov a obzvlášť na obce Forio a Casamicciola Terme. Potom zostúpte do mestečka Fontana a linkovým autobusom sa prepravte do mestečka Panza. Odtiaľ sa dostanete pešo do termálneho zálivu Sorgeto, kde vyviera najteplejší prameň ostrova s teplotou 100 °C. Kúpanie v prírodných vaničkách s termálnou vodou alebo v mori vám vráti energiu a silu, ktorú ste vynaložili na zdolanie hory Epomeo.

Čo sa oplatí vidiet?

Neapol – historické centrum

Za návštevu stoja viaceré kostoly a kláštory, napríklad Kostol sv. Chiary s kláštorom, Kostol chiesa San Angelo a Nilo, komplex San Gregorio Armeno s kláštorom, Kostol chiesa di San Patrizia a ďalšie. Nevynechajte ani archeologické vykopávky, zájdite si do remeselníckych obchodíkov. Výlet zakončite na námestí Piazza Bellini s prehliadkou gréckych hradieb.

Pompeje a Vezuv

Pompeje sú jedným z najzaujímavejších a najnavštevovanejších archeologických miest. Toto mesto zničila erupcia sopky Vezuv v roku 79 n. l. Z Pompejí sa tak stalo veľké múzeum pod šírym nebom. Vezuv panuje celému Neapolskému zálivu. Od 17. storočia je jedným z mála aktívnych vulkánov v Európe. Dajú sa tam pozorovať rôzne prírodné javy.

Capri

Pravdepodobne najfascinujúcejší a najznámejší ostrov z antickej doby. Obľúbil si ho už rímsky cisár Tibérius a strávil tu posledných dvanásť rokov svojho života. Výlet na Capri je jedinečná príležitosť prezrieť si to, čo mnohí považujú za jeden zo siedmich divov sveta. Ostrov má dve časti – Annacapri a Capri. V Annacapri stojí za povšimnutie Villa San Michelle s nádherným priľahlým parkom, v Capri zasa Augustove záhrady. Prezrite si známe námestie Piazetta a skalných obrov – Faraglioni. Zážitkom je aj návšteva slávnej belasej jaskyne Grotta Azzura. Jej nádhera inšpirovala Andersena, Dumasa, ale aj Rilkeho, Nietzscheho, Turgeneva, Shawa či Gándhího.

Oľúbil si ho už rímsky cisár Tibérius a strávil tu posledných dvanásť rokov svojho života. Výlet na Capri je jedinečná príležitosť prezrieť si to, čo mnohí považujú za jeden zo siedmich divov sveta. Ostrov má dve časti – Annacapri a Capri. V Annacapri stojí za povšimnutie Villa San Michelle s nádherným priľahlým parkom, v Capri zasa Augustove záhrady. Prezrite si známe námestie Piazetta a skalných obrov – Faraglioni. Zážitkom je aj návšteva slávnej belasej jaskyne Grotta Azzura. Jej nádhera inšpirovala Andersena, Dumasa, ale aj Rilkeho, Nietzscheho, Turgeneva, Shawa či Gándhího.

autor foto: Pastorius from cs