Kolín nad Rýnom

Kolín nad Rýnom je považované za najstaršie veľké nemecké mesto. Jeho dominantou je úchvatná katedrála, ktorá patrí k skvostom svetovej architektúry.

Keďže sa tu len pred nedávnom konali Majstrovstvá sveta v hokeji, rozhodli sme sa navštíviť zopár zápasov a pri tej príležitosti spoznať krásy mesta. Hneď po príchode do centra som si všimol, že ide o kosmopolitný kotol. Hoci som v kútiku duše čakal, že Kolín bude mestom typických Nemcov, zďaleka tomu tak nie je. Na ulici stretnete ľudí všetkých farieb pokožky a rás. Vôkol je neustála vrava, pohyb, energia.

No napriek tomu vyše miliónová metropola pôsobí priateľsky, moderne a zároveň tu cítiť dych histórie. Zrejme tomu tak bolo aj v minulosti, pretože talianský básnik Francesco Petrarca o Kolíne kedysi napísal: „Je to úžasné mesto, plné dôstojných mužov a okúzlujúcich žien“. Dnes už možno nepôsobí ani tak dôstojne, ako skôr uvoľnene a liberálne. Všade plno mladých ľudí, kaviarní, zábavných podnikov.

Na Hohe Strasse sa zase konajú pouličné koncerty, popri rieke Rýn sa tiahne pešia zóna s množstvom reštaurácií a posedov pod holým nebom. Podľa niektorých údajov je tu až 3000 pivníc a jedálni.

Samozrejme, aj my sme sa vybrali čo to ochutnať. Nemohlo chýbať pivo. To domáce – Kölsch, chutí veľmi dobre a miestnou špecialitou je, že sa pije z malých pohárov. Ako u nás malé pivo. Najprv sme sa čudovali, no domáci vysvetlili, že takto je pivo stále čerstvé, chladené a svieže. Keďže čašníkom nerobilo žiaden problém sa pri stole otočiť viackrát, na pivo sa vôbec nečaká a musím uznať, že tento spôsob popíjania má svoje čaro.

Kolín bol založený cisárovnou Agrippinou

koln_1

Claudiovou ženou. Tá sa narodila v legionárskej osade nad riekou Rýn. V roku 50 dala tejto osade meno Colonia Claudia Ara Agrippinensium a povýšila ju na mesto. Už v roku 89 sa stalo toto mesto hlavným centrom provincie, vďaka čomu sa stalo významným centrom obchodu na sever od Alp.

Moderné štvrte sa tu striedajú so starými pamiatkami, historické budovy a vznešené chrámy pôsobia monumentálne, pričom je tu vyše tridsať sakrálnych stavieb. Za zmienku určite stojí aj skutočnosť, že tu v roku 1388 vznikla prvá mestská univerzita v Európe.

Kolínska katedrála

Najznámejšou pamiatkou, preslávenou po celom svete je Kolínska katedrála. Predstavuje hlavný orientačný bod mesta a je najnavštevovanejšou budovou v Nemecku. Hoci osobne nepatrím medzi vyslovených milovníkom sakrálnej architektúry, táto stavba ma dostala. Jednoducho, vyráža dych hádam každému. Svojou monumentálnosťou, veľkosťou, výzdobou, proste krásou.

Nebudem unavovať odborným výkladom. Poviem len niekoľko faktov a zaujímavostí. Katedrála má dve veže, týčiace sa do výšky neuveriteľných 157 metrov.

Je ich vidno hádam z každej časti mesta. Ak si kondične trúfnete, môžete sa vyšplhať na južnú vežu, na vyhliadkovú plošinu. Je to tam presne 509 schodov.

Zrejme najväčšou zaujímavosťou je skutočnosť, že katedrálu stavali neuveriteľných 632 rokov.

Základný kameň bol položený v roku 1248, dokončená bola konečne až v roku 1880. Našťastie, katedrála nebola zničená ani počas druhej svetovej vojny, keď ľahlo popolom asi 90 % centra mesta. No práve väčšina pamiatok sa akoby mávnutím čarovného prútiku tomuto osudu vyhla. Tie, čo nemali také šťastie boli rekonštruované až do roku 1972.

Tu musím otvorene priznať, že čiastočne to je aj na mnohých budovách vidno. Ak by som to mal vyjadriť čo najvýstižnejšie, staré centrum Kolína nepripomína staré uličky francúzskych, či talianskych miest. Na fasádach je vidno, že pôvodné storočné budovy boli buď nanovo postavené alebo rekonštruované s nádychom moderného štýlu. Trochu mi to pripomínalo Zámockú ulicu v Bratislave. S tým rozdielom, že námestia a ulice v Kolíne dýchajú spoločenskou atmosférou a životom.

Prírodnou dominantou mesta je rieka Rýn

koln_2

Ak už ste v meste, je takmer nevyhnutné pri prechádzke prejsť po niektorom z mostov, či vyskúšať plavbu po rieke loďou. Najmä z mostov sa nám naskytol parádny panoramatický výhľad. Je prakticky vidno všetky hlavné historické dominanty mesta, ako aj nové moderné komplexy, ktoré vyrastajú popri brehu rieky.

Ak sa chcete vybrať na loď, môžete sa rozhodnúť spomedzi troch lodných spoločnosti. Všetky plavby sú približne v rovnakej cene, no trasy rôzne.

  • Oproti hlavnému vchodu do Kolínskej katedrály si môžete kúpiť aj univerzálny lístok platný pre všetky spoločnosti, cena ktorého sa pohybuje okolo 10,- Euro.

Ak by ste sa do Kolína vybrali v lete, v júli sa tou koná najväčší hudobný ohňostroj v Nemecku - Kölner Lichter (Kolínske svetlá). Tento zážitok sme síce na vlastnej koži nemali možnosť prežiť, no podľa domácich je to paráda. Vraj najlepšie si tento zážitok možno vychutnať z lode alebo priamo z brehu. Na brehu je to asi podobné ako pri ohňostroji na bratislavskom nábreží. Namačkaní v dave s rozžiarenými očami upretými na žiariacu oblohu. S tým rozdielom, že u nás ide o desaťtisíce, pokiaľ v Kolíne o státisíce návštevníkov. A prežiť túto chvíľu priamo na lodi je celkom určite výsadou tých solventnejších…

Ak sa chystáte aktívne navštevovať kolínske pamiatky a atrakcie, oplatí sa investovať do turistickej karty Köln WelcomeCard - https://www.cologne-tourism.com/book-buy/koelncard/.

Je platná takmer na sedemdesiat atrakcií, pričom vstupné je zdarma alebo so zľavou. Karta platí aj na mestskú hromadnú dopravu. Denná karta stojí približne deväť euro, pre skupinu, či rodinu vychádza ešte menej.