Maďarská puszta Hortobágy

Zem rovná ako more, kde len sem tam možno zazrieť studňu s vahadlom trčiacim k oblohe a pri nej stádo dobytka. A práve takýto pohľad sa mi naskytol, keď som stál na vysokej drevenej veži s výhľadom na kilometre ďaleko.

Hoci je Maďarsko ľudovo povedané len „za rohom“ a mnohým pripadá z turistického hľadiska neatraktívne, opak je pravdou. Krajina, ktorej matka príroda nenadelila do vienka žiadnu výnimočnú prírodnú krásu, už po dlhé roky patrí v turistickom ruchu k svetovej špičke. A to vďaka špecifickému koloritu, kvalite služieb, zachovávaniu tradícii a v neposlednej rade aj kvôli podnikateľskej odvahe a kreatívnosti. Možno vám prebleslo hlavou, aký špecifický kolorit mám na mysli. Veď čím takým už môže susedná krajina prekvapiť, keď na Balatone bol prakticky každý? Takým miestom je pusta v Národnom parku Hortobágy vo východnom Maďarsku...

Malé Mongolsko

hortobagy_2Zem rovná ako more, kde len sem tam možno zazrieť studňu s vahadlom trčiacim k oblohe a pri nej stádo dobytka. A práve takýto pohľad sa mi naskytol, keď som stál na vysokej drevenej veži s výhľadom na kilometre ďaleko. Vôkol len tráva a modrá obloha. Možno pre mnohých malichernosť, no ja som si splnil svoj dávny sen. Na prvý dojem tu možno nevidno nič zaujímavé, no treba si otvoriť dušu a vnímať bez predsudkov.

Veď ide o jednu z najväčších trávnatých stepí v Európe a pusta Hortobágy bola dokonca v roku 1999 zaradená na Zoznam svetové dedičstva UNESCO. V prvých chvíľach, keď som sa tu ocitol ma napadlo: „Tak toto je malé Mongolsko... Veď v Hortobágy sa po tisíc rokov pod šírim nebom pasú stáda koní, hovädzí dobytok, ovce, vodné byvoly... Môjmu naturelu všetko veľmi blízke veci. Práve tu sa najviac zachovali zvyšky maďarskej kočovnej kultúry, ktorá robí oblasť jedinečnou v celej Európe. A Maďari to vedia, sú nato patrične hrdí a snažia sa svoje tradície sprostredkovať turistom z celého sveta.

Aby som bol úprimný, tak maďarská pusta bola cieľom už po dlhé roky. Veľa som o nej počul, čítal, lákalo ma na vlastné oči vidieť život v stepi, túlať sa po vyprahnutej rovine a obdivovať jazdecké umenie číkošov – pastierov koní. A keď som konečne dostal tu možnosť, len som oči otváral. Číkoši, oblečení v širokých modrých plátenných košeliach a nohaviciach, predvádzajú bravúrne kúsky. Jeden z nich stál obkročmo na dvoch koňoch a pred sebou mal ďalšie štyri.

A to vraj zďaleka nie je miestny rekord. Číkoši sa medzi sebou pretekajú v drezúre koní a akrobacii, čím sa stávajú jedinečnými majstrami. A ich umenie je jedným z hlavných miestnych lákadiel. Aby sme sa trochu zorientovali, tak centrum  celej oblasti je rovnomenná dedinka Hortobágy. Dostať sa sem najlepšie možno z mesta Debrecen, ktoré tvorí prirodzenú vstupnú bránu do celej oblasti. Najtypickejšou miestnou dominantou je most s deviatimi oblúkmi, ktorý má takmer dvesto rokov. Je dlhý 170 metrov, vďaka čomu je najdlhším kamenným mostom v celom Maďarsku. „Keďže v puste nemáme dostatok kameňa, ten sa dovážal na stavbu mosta až z ďalekého Egeru“ nezabudli nám pripomenúť miestni. V múzeu pastierov sa tu môžete presvedčiť o tom, ako voľakedy žili ovčiari a ostatní pastieri.

Ak už budete v Hortobágy, celkom určite navštívte aj rovnomennú čárdu, ktorá má vraj vyše tristo rokov. Bola vybudovaná na ceste, po ktorej kupci kedysi dovážali soľ zo Sedmohradska do Budína. Možno tu ochutnať pochúťky ako gulyás, halászle, či miestnu špecialitu, slané palacinky plnené mäsom - hortobágyi palacsinta. Mne ale najviac chutili grilované pochúťky z mangalice, zvláštneho druhu kučeravého prasaťa, mäso ktorého neobsahuje prakticky žiaden cholesterol. Mangalica žije iba v tejto časti Maďarska a možno zopár kuso ešte na dvoch miestach v Európe.

Puszta safari

hortobagy_4Čas je možno tráviť v maďarskej puste rôzne. Pre tých športovo založených budú určite zaujímavé pešie alebo cyklistické výlety. Tu si však treba dávať pozor. Vzdialenosti na rovine sú často zradné a bez pevného orientačného bodu je možné ľahko zablúdiť.

Týmto spôsobom ale najlepšie môžete vidieť stáda mohutného dobytka so špicatými krivými rohmi, byvoly, ovce... No len opatrne. Snažil som sa urobiť zaujímavé fotky, keď však po mne zafunel niekoľko stokilový kolos so zohnutými rohmi nebolo mi všetko jedno...

Práve z dedinky Hortobágy sa usporadúvajú pre návštevníkov aj organizované výlety na pustu ako napríklad jazdy po pastvinách na kočoch ťahanými koňmi. Celkom to trasie, no inak zážitok je to skvelý. Dokonca, momentálne majú miestni pre turistov pripravený nový program, tzv. Puszta safari – výlet do pusty na džípoch. Pokiaľ sa rozhodnete na takýto výlet, vrele vám odporúčam teplé oblečenie lebo na rovine to riadne prefukuje. Na druhej strane, ak sa sem ale vyberiete v letných mesiacoch, nezabudnite na zásobu vody lebo pusta sa mení na rozhorúčenú vyhňu.

Kraj termálnych prameňov

hortobagy_3Východná časť Maďarska má okrem pusty ešte jeden prírodný dar a tým je termálna voda. Liečivá voda pomáha hlavne reumatikom a pacientom s kožnými a gynekologickými problémami. Zrejme najpopulárnejším kúpeľným miestom je Hajdúszoboszló, kde sa nachádza najväčší kúpeľný komplex v Európe. Môžete sa tu do sýtosti zrelaxovať v exkluzívnych zážitkových bazénoch, k dispozícii sú rodinné a detské bazény, surfovanie a množstvo wellness a fitness služieb na 15 000 m2, s vodnou plochou 1600 m2. Svoje termálne kúpele Aquaticum má aj samotné mesto Debrecen, čo je tiež lákadlom pre tisíce návštevníkov. Samozrejme, kúpalisko nie je jediným magnetom Debrecenu.

Druhé najväčšie mesto Maďarska toho môže ponúknuť oveľa viac. Za všetko spomeňme aspoň historickú dominantu - reformovaný kostol Nagytemplom na Kossuthovom námestí. Za zmienku stoja aj miestne vysoké školy a univerzity, kde študuje vyše 20 000 mladých ľudí, čo je zárukou pulzujúceho nočného života. V okolí si na svoje prídu dokonca aj vyznávači golfu na ihrisku vo Vámospércs, kde som si dokonca prvý krát v živote vyskúšal základy tejto hry. Ak by ste sa do tejto oblasti chceli vybrať napríklad iba na jednodenný výlet a ste obyvateľom východného Slovenska, veľmi dobrým tipom je najkrajšia zoologická záhrada Maďarska v meste Nyíregyhaza – Sóstógyógyfurdó.

Miestnou špecialitou je usporiadanie, keď Zoo je rozdelené do tematických celkov podľa svetadieľov, odkiaľ zvieratá pochádzajú. Keďže Nyíregyhaza je z Košíc len približne dve hodiny autom, už dnes tvoria návštevníci zo Slovenska vysoké percento z celkového počtu. Na záver treba skonštatovať, že hoci, či možno práve preto že východ Maďarska je menej známy ako napríklad Budapešť, či Balatatón stojí určite zato spoznať jeho tradície a kolorit.