Turecko - dovolenka na rôzny spôsob

V krajine polmesiaca sa dá dovolenka stráviť hneď niekoľkými spôsobmi. Môžete sa túlať pestrými bazármi, obdivovať rímske či byzantské pamiatky, zdolávať vrcholy divokých hôr alebo príjemne vylihovať na brehoch dvoch morí.

Medzi najväčšie zážitky v niekdajšom hlavnom meste - Istanbule patrí návšteva veľkého krytého bazára Kapali Carsi.

Bazár Kapali Carsi, Topkapi

V jeho orientálnych uličkách s množstvom stánkov a prekrikujúcimi sa obchodníkmi dokážete blúdiť celé hodiny. Spolu s notoricky známymi mešitami, gréckym hipodrómom a sultánskym palá­com Topkapi tu na vás čaká i Bosporská úžina s viacerými pozoruhodný­mi palácmi. Všetky si môžete pohodlne prezrieť z paluby vyhliadkovej lode. Bodrumskú modrú zátoku, v ktorej sa stretávajú vody Egejského a Stredozemného mora, chráni impozantný stredoveký hrad postavený rodoskými rytiermi.

Bodrum má v súčasnosti reputáciu centra tureckého umenia a je obľúbeným letoviskom takzvanej vyššej spoločnosti. Len dvesto kilometrov od pobrežia Egejského mora leží azda najmasovejšie navštevovaná turecká atrakcia - travertínové kaskády jazierka Pamukkale. Na egejskom pobreží natrafíte najmä na všadeprítomnú históriu, reprezentovanú zrúcaninami a vykopávkami slávnych miest Troje, Pergamonu, Efezu či Milétu. Stredné Turecko sa pre väčšinu turistov stalo syno­nymom príjemného leňošenia pri mori. Tyrkysové pobrežie však ponúka i priehrštie zaujímavých výletov loďou.

Z prístavu Alanya môžete vyplávať na prehliadku morských jaskýň. Prístav Mersin je východiskovým bodom pre výpravu na Cyprus. Z Kasu sa poľahky dostanete až ku Kekove a Simene - povestným mestám zaplaveným morom. Milovníkov trekingu potešia dobrodružné výlety k divokým kaňonom Koprulu, Salkikent a Guver. Vnútrozemie stredného Turecka nesie meno Anatólia a je sídlom hlav­ného mesta Ankary. Podstatne zaujímavejšie je však mesto Konya s tradíciou extatický tancujúcich dervišov. Roklina llhara ukrýva byzantské skalné kláštory.

Kapadocia

Absolútnym cestovateľským hitom je bizarná pieskovcova oblasť Kapadocie s mestami a podzemnými chrámami vytesanými do skál. V údolí Goreme a v okolí mestečiek Kaymakli a Avanos sa dokonca dá ubytovať v jaskyniach, prestavaných na moderné hotely. Východné Turecko je na rozdiel od európskej západnej časti už pravou Áziou. Nájde­te tu predovšetkým divoké hory s vynikajúcimi podmienkami na túry.

Populárne sú najmä výstupy v pohorí Urart a v podhorí Araratu pri irán­skych a arménskych hraniciach. Podľa Biblie práve tu kedysi pristála Noemova archa. Veľkej obľube sa v posledných rokoch teší rafting na riekach Koruh a Aras. Obyvatelia v tejto oblasti ešte stále veria príbehom o dži­noch, ktorí žili na našej planéte dávno pred ľuďmi. Legendy o samotár­skych stvoreniach prebývajúcich na cintorínoch a živiacich sa mŕtvymi vyrazia dych nielen bojazlivým deťom.

Malatya

V južnej časti vás okrem prameňov bájnych riek Eufrat a Tigris priví­tajú aj obrovské kamenné hlavy gréckych bohov roztrúsené po pohorí Nemrut Dagi. K tomuto svojráznemu „chrámu", ktorý dal v prvom storočí pred Kristom vybudovať kommagenský kráľ Antiochos, sa dostanete každý deň autobusom z mestečka Malatya. Romantickejšie duše odporú­čajú na vrchole hory prespať a počkať si na východ slnka. Do všetkých spomínaných častí Turecka i do okolitých ázijských a európskych krajín jazdia pomerne lacné autobusy z istanbulskej auto­busovej stanice Uluslararasi Otogar vo štvrti Esenler, kam sa z centra mesta poľahky dostanete metrom alebo električkou.

Turecká riviéra

Turecká riviéra je skutočným bonbónikom pre milovníkov mora, vodných športov a krásnych piesočných pláží. Tiahnú sa v dĺžke tristo kilometrov popri tritisíc metrov vysokom pohorí Taurus a vytvárajú tak medzi ním a morom zlatistú stužku. Turecká riviéra je rozdelená do piatich stredísk - Kemer, Belek, Antalya, Side a Alanya. V letných mesiacoch sa teplota mora pohybuje od 23 do 27 stupňov. Prímorské letovisko Side sa rozkladá na polostrove, ktorého brehy sú z oboch strán piesočnaté pláže, patriace k najlepším na celej kej riviére. Pláž je verejná aj hotelová, pričom prvá z nich je zadarmo.

Prepych privátnej hotelovej pláže s miernym vstupom do mora si treba zaplatiť. Takisto treba rátať s poplatkom za ležadlá a slnečníky, Alanya je veľmi obľúbené letovisko vo východnej časti riviéry. Nad niekdajším sídlom pirátov sa týči silueta mohutnej pevnosti, odkiaľ je výhľad na prekrásnu Kleopatrinu pláž. Pláže sú v oblasti starého mesta piesočnaté, ale aj s drobným štrkom, vstup do vody je cez široké, miestami vymleté pieskové plošiny. V oblasti Konakli a Mahmutlaru sú pláže piesočnaté s kameňmi vystupujúcimi z mora, vstup do mora je mierny a pozvoľný.

Pláže sú bez poplatku, o korunky prídete len v prípade zvýše­ného luxusu v podobe ležadiel a slnečníkov. V oblas­ti Marmarisu a Icmeleru sú pláže členité, prevažne piesočnaté. Pri niek­torých hoteloch je vstup do mora z vydláždeného móla. Zastavme sa aj v obľúbenom stredisku Kemer, len 50 kilometrov od Antalye. Návštevníci tu popri historických pamiatkach ocenia najmä nohám lahodiace piesočnaté a štrkové pláže s krištáľovo čistou vodou a vzduchom presýteným živicou z píniových lesov. Lákadlom je ľahký prí­stup do mora, pričom hotely poskytujú na vlastných plážach vo väčšine prípadov ležadlá aj slnečníky zadarmo. Tunajšie letovisko získalo Modrú vlajku EÚ za čistotu.