Dovolenka na Slovensku

Stačí si len otvoriť mapu Slovenska, zatvoriť oči a nechať prst voľne spočinúť na akomkoľvek mieste. Každé má svoju charizmu, svoj príbeh, lákadlá a v neposlednom rade i čosi naviac či už v podobe špecifických služieb, zážitkových možností, nápaditých inovácií v prístupe k návštevníkovi.

Niekedy je naozaj ťažké vybrať si zo spektra  možností trávenia dovolenky na  Slovensku a pri rozhodovaní zavážia i detaily, viac či menej subjektívne. Niekto miluje prebúdzanie uprostred horskej panorámy a vôňu dreva, iný sa nadšene zahĺbi do skúmania architektonických diel, ďalší strávi celé dni ochutnávaním kvalitných vín s priateľmi.  Slovensko už nie je len pasívnym využívateľom svojich prírodných a kultúrnych krás, ale vystiera ruky plné služieb a atrakcií všetkým tým, čo sa rozhodnú využiť jeho dovolenkový potenciál. Tu je len pár typov.

Charizma Vysokých Tatier

V každom ročnom období sú jedinečné a žiaria svojou krásou doďaleka. V zime snehovú náladu umocňujú nielen 21 kilometrami zjazdoviek s 21 lanovkami a vlekmi, ale i ústretovosťou voči bežkárom a ich nadšeniu pre biely šport v podobe 50 km denne upravovaných tratí. Vyblázniť sa je možné i na priam už kultovej sánkarskej dráhe z Hrebienka do Starého Smokovca.

V minulosti tento región pôsobil po vypnutí vlekov trochu ospanlivo, no rozširujúca sa ponuka wellness zariadení a zážitkových balíčkov prilákala i tých, ktorým už nestačí len kvalitná lyžovačka, ale chcú svoju dovolenkovú eufóriu vygradovať i po nej.  Jednou z možností je AquaCity v Poprade, hrdiaci sa ocenením najekologickejší aquapark sveta.

Letná nálada Vysokých Tatier priťahuje nielen tých, čo milujú hory v ich romantickej podobe, ale i adrenalínových nadšencov či rodiny s deťmi.  Stačí si len poskladať mozaiku túžob a i vďaka regionálnej karte TATRY Card čerpať zľavy pri ich napĺňaní.

Horehronský raj

Svoju Region Card má i Horehronie, ktorou víta všetkých tých, ktorí sa rozhodnú maximálne využiť čas strávený v tomto kraji obkolesenom Nízkymi Tatrami a Slovenským rudohorím. Jeho výnimočná krása bola inšpiráciou pre nejednu tvorivú dušu, nuž bolo logické, že sa otvoril svetu či už v podobe moderných lyžiarskych stredísk, wellness centier, golfového ihriska na Táloch či dejinami dýchajúcich atrakcií, akou nepochybne Čiernohorská železnička je.

Prepojením severných a južných svahov Chopku tu vzniklo najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku s 26 lanovkami a vlekmi s terénmi  priam lákajúcimi  k rôznorodej zábave či už v prašane vo freeridových zónach, alebo na precízne upravených zjazdovkách rôznych obtiažností.  Zaujímavosťou sú i skibusy a partybusy, nielen uľahčujúce prístup k jednotlivým strediskám, ale i prenášajúce veselú náladu zo svahov do dopravných prostriedkov.

V lete ich nahradia cyklobusy, ktoré v napojení na železničnú dopravu umožnia vychutnať si horehronské zaujímavosti i zo sedla bicykla. Plánuje sa i opätovné spustenie ozubnicovej trate Tisovec – Pohronská Polhora.

Na vlnách originality

Donovaly sa snažia o výnimočnosť vo všetkých aspektoch a to, čo im chýba na veľkosti zjazdoviek, atraktivite vysokohorského prostredia, kompenzujú nápaditosťou a službami presahujúcimi rámec štandardu. Pýšia sa nielen najväčším detským funparkom v strednej Európe s posuvnými, tzv. čarovnými pásmi a mnohými hravými zábavami, vrátane jazdy na snežnom vláčiku, ale i najlepším slovenským snowparkom. Nadšenci snežného adrenalínu sa na rôznorodých prekážkach môžu vyblázniť do sýtosti a pokiaľ budú chcieť ochutnať i novú príchuť dobrodružstva, stačí vyskúšať snowparagliding. Pre korčuliarov je tu ľadová plocha úplne zadarmo a pre bežkárov dva upravované okruhy v dĺžke 18,4 km.

Ani leto v objatí panorámy Nízkych Tatier a Veľkej Fatry nezaostáva za zimou a okrem cykloarény s trasami rôznej náročnosti ponúka i zjazdovú trať na horských bicykloch z Novej hole, tobogánovú bobovú dráhu, lanové centrum, lezeckú stenu, paragliding či trampolíny.

Čoraz populárnejšou je PARK SNOW Card s možnosťou využitia 25 služieb v stredisku za výrazne nižšie ceny a najväčšou momentálnou atrakciou je ICE CAMP vybudovaný zo snehu a ľadu, ponúkajúci ubytovanie či zrelaxovanie vo vírivke.

S nádychom histórie a dobrého vína

Predstava ideálne stráveného voľného času nemusí súvisieť len s horami, športom, zábavou, ale môže mať i náučnejší charakter v podobe spoznávania vlastnej kultúry, dejín. Nie raz prechádzame okolo hodnotných pamiatok bez povšimnutia a pritom i za ich fasádou sa ukrýva príbeh, tajomstvo a stačí sa len na chvíľu zastaviť a preniknúť do jeho hĺbky.

Jedinečným miestom je z tohto pohľadu i región Tirnavia, spájajúci Trnavu s okolitými obcami. Svojich návštevníkov láka na kombináciu témy vína, sakrálneho Malého Ríma a stredovekej nálady. Víkend kombinujúci vinárstvo, históriu, umenie a gastronomickú eufóriu je nezabudnuteľným spôsobom nahliadnutia za oponu výroby vína, medoviny, krásy Smolenického zámku či samotnej Trnavy.

Stačí si len správne nakombinovať dovolenkové chute a i v spolupráci s ústretovými informačnými kanceláriami jednotlivých regiónov namiešať ten najlepší zážitkový nápoj.

Čítajte ďalej

Cestovní kancelář LIVINGSTONE přináší do Ostravy cestovatelský festival KOLEM SVĚTA. Maraton přednášek nejen o cestování se bude konat v měsících únor a březen v klubu Cooltour na ostravském...
 
O kláštore v Hronskom Beňadiku som toho počul a čítal neúrekom. Či už na hodinách dejepisu, rovnako aj v rôznych publikáciách. Všade sa zdôrazňoval význam tohoto miesta. Kláštor som často...
 
Zažite jazdu na najvyššie položených cestách a horských priesmykoch sveta, užite si krásne výhľady, obdivujte studené piesočné púšte, himalájske končiare večne pokryté snehom alebo rozľahlé a...
 
Pre ponuku cestovného ruchu má Ekvádor, krajina pomenovaná podľa rovníka obrovský potenciál. Celkovo som bol Ekvádore už šesť krát, no až teraz by som mohol povedať, že šlo o návštevu - kompletnú....
 
Išla som taxíkom po predĺženom víkende strávenom v Pskovskej oblasti, 4 hodiny vlakom z Petrohradu a lámavou ruštinou som sa sťažovala taxikárovi, aké zlé má u nás Rusko PR. Taxikár samozrejme vôbec...
 

Diskusia