Múzeum oravskej dediny - Zuberec

Záujem o pôvodnú ľudovú kultúru rastie. Dobrým tipom na výlet by tak mohla byť návšteva múzea ľudovej architektúry vo voľnej prírode.

Jedným z najatraktívnejších na Slovensku je celkom určite Múzeum oravskej dediny, Zuberec - Brestová. Nachádza sa v prekrásnom prírodnom prostredí pod Západnými Tatrami, v tesnej blízkosti Roháčov.

Múzeum oravskej dediny, Zuberec - Brestová

Dostať sa sem možno poľahky z neďalekej dediny Zuberec, smerom do Spálenej doliny alebo na lyžiarsky areál Zverovka. Múzeum v prírode prezentuje ľudové staviteľstvo, bývanie a život tradičných dedinských spoločenstiev na Orave. Tu treba zdôrazniť, že na mieste dnešného múzea pôvodne nestál ani jeden dom. Bolo postavené úplne nanovo. Všetky domy boli rozobraté a pozvážané z celého územia Oravy a opätovne odborníkmi zložené priamo na mieste. Niektoré z objektov boli vybudované nanovo, ako verné kópie pôvodných stavieb. S prácami sa začalo v roku 1967 a v roku 1975 bolo múzeum sprístupnené verejnosti. Rôznorodosť stavieb je tak veľmi pestrá a sú tu zastúpené prakticky skoro všetky typické skupiny stavieb z celého regiónu. Aj preto je celá dedina rozdelená na viacero častí: Dolnooravský rínok, Zamagurská ulica, Goralské lazy, Kostol s cintorínom a Mlynisko. Múzeum oravskej dediny, Zuberec - Brestová

Popri klasických obytných domoch sú tu aj hospodárske stavby, senníky, salaš, kováčska vyhňa, hrnčiarska pec, mlyn, mangeľ, olejáreň. Všetko tak, ako tomu aj bolo v minulosti.

Súčasťou prehliadky je aj bohatá etnografická expozícia prakticky v každom interiéry chalúp. Samozrejme, nechýba ani funkčná krčma U Mlynára, kde sa možno osviežiť a posedieť. V predajni suvenírov možno zakúpiť aj typickú maľovanú keramiku z Trstenej, spestrením je možnosť točiť na hrnčiarskom kruhu. Pritom hádam najhodnotnejším objektom je drevený kostol sv. Alžbety zo Zábreže, pochádzajúci z 15. storočia. Celou dedinou preteká horský potom Studená, čo tomuto miestu dodáva neopakovateľné čaro v zime aj lete.

Ako každý, aj tento rok sa tu budú konať v dňoch 4. – 5. 8. Podroháčske folklórne slávnosti, inými slovami tradičný oravský jarmok. Súčasťou programu sú už tradične vystúpenia domácich aj zahraničných folklórnych súborov v miestnom amfiteátri.

Za povšimnutie stojí aj fakt, že priamo v areály múzea je možnosť originálneho a štýlového ubytovania s kapacitou 18 lôžok, pričom hneď v tesnej blízkosti je reštaurácia Koliba.

Múzeum oravskej dediny je otvorené celoročne. To je pre návštevníkov okolia veľmi výhodné. V zime sem totiž prichádzajú tisíce lyžiarov za snehom do neďalekej Spálenej doliny alebo Zuberca a v lete sú zase frekventovaným turistickým cieľom neďaleké Roháče. Múzeum je tak ideálnym miestom na fakultatívny výlet. V mesiacoch júl až august je otvorené denne od 8. do 18. hodiny, jún až september denne od 8. do 17. hodiny a v mesiacoch október až máj je otvorené utorok až piatok od 8. do 15.30. hodiny, v sobotu a nedeľu od 10. do 15.30. hodiny.

Podbieľ, Pribylina, Martin

Ak sa už pohybujete v tomto kraji a dáte si deň voľna od lyžovania alebo turistiky po okolitých kopcoch, príjemným spestrením môže byť aj krátky výlet do neďalekej dediny Podbieľ. V budove bývalej cirkevnej školy č. 194 je tu výstava predmetov, ktoré sa v minulosti používali v miestnych domácnostiach. Čo to sa dozviete aj o bývalej úzkokoľajnej železničke zo Zuberca do Podbieľa, či archeologických nálezoch na Bielej skale. Pýchou Podbieľa je aj Bobrova raľa - Pamiatkova zerervácia ľudovej architektúry, kde je komplex 64 dreveníc väčšinou z druhej polovice 19. storočia.

Podobných lokalít, kde je zachovaná pôvodná ľudová architektúra máme na Slovensku niekoľko. Spomeňme aspoň tie najznámejšie, ku ktorým patrí celkom určite Vlkolínec, ktorý je od roku 1993 zapísaný do Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Pripomeňme aj Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. Od roku 1991 sú tu prístupne najcennejšie hnuteľné aj nehnuteľné pamiatky zo zátopovej oblasti dnešnej Liptovskej Mary. Veľmi obľúbeným je aj Múzeum slovenskej dediny v Martine, kde je na ploche 28 ha zhromaždených takmer 100 objektov tradičnej ľudovej architektúry z regiónov Orava, Kysuce, Liptov a Turiec.