Labrang – svet tibetského kláštora

Autor Martin Slobodník a fotograf Pavol Breier predstavujú unikátny svet tibetskej kultúry na príklade histórie i súčasnosti kláštora Labrang v severovýchodnom Tibete.

Ponúkajú svedectvo o vyše tristoročnej histórii Labrangu, jedného zo šiestich najvýznamnejších kláštorov tibetského buddhizmu, aj o jeho premenách za posledných dvadsať rokov.  Výsledkom pozorovaní a rozhovorov s miestnymi Tibeťanmi, ale aj Číňanmi a čínskymi moslimami, Chuejmi, sú kapitoly o rôznorodých aspektoch tibetského náboženstva, kultúry, staršej i najnovšej histórie (vzdelávanie mníchov, tradičné sviatky, život nomádov či uctievanie božstiev).

Labrang – svet tibetského kláštora

Autor nepredstavuje idealizovaný obraz Tibetu ako krajiny levitujúcich mníchov, skôr si všíma problémy a výzvy, ktorým musí čeliť súčasná tibetská spoločnosť – spolužitie Tibeťanov s inými etnikami v severovýchodnom Tibete, kontakty medzi jednotlivými náboženstvami (tibetským buddhizmom, islamom a čínskym ľudovým náboženstvom), i moderné dejiny, keď počas čínskych politických kampaní v 60. rokoch 20. storočia postupne došlo k zničeniu kláštora a prenasledovaniu mníchov.

Zároveň načrtáva súčasné napätie medzi modernizačnými tlakmi a úsilím Tibeťanov zachovať si náboženské a kultúrne tradície v rýchlo sa meniacom globalizovanom svete, ktorý vstúpil aj do odľahlých tibetských údolí. Sprievodné fotografie Pavla Breiera sprostredkúvajú nielen vizuálnu podobu tibetského sveta, ale aj atmosféru tohto jedinečného regiónu a jeho obyvateľov.

Viac o samotnom Tibete v článku na Dobrodruh.sk: Tibet - tajomné kráľovstvo hôr