Ako dopadli autosedačky v tohtoročných testoch?

O dôležitosti autosedačiek nie len pri potulkách svetom a o tom, ako vybrať autosedačku pre vaše dieťa, sme si napísali v predchádzajúcom článku. Ak už ovládame základné zásady výberu sedačiek podľa hmotnosti, výšky, či druhu uchytenia, je na čase poobzerať sa po konkrétnych modeloch.

Jedným z dobrých spôsobov ako si spraviť prehľad v autosedačkách, je sledovať testy autosedačiek, ktoré každoročne uskutočňuje nemecký autoklub ADAC. Tento rok sa uskutočnil až 2x (jarný a jesenný).

Čo sa testuje?

Autosedačky, ktoré prešli testom boli testované predovšetkým z hľadiska ich bezpečnostnej funkcie, teda to, ako chránili figurínu dieťatka pri crashtestoch. Testuje sa priamy aj bočný náraz a jeho tlmenie, stabilita sedačky a zaistenie dieťatka v nej.

Málo kto však vie, že okrem týchto faktorov sa hodnotia aj nemenej dôležité veci – ako jednoducho sa autosedačka uchytáva a ako sa s ňou pri tom manipuluje, kvalita materiálov a obsah škodlivých látok v nich či dokonca i zrozumiteľnosť návodu k sedačke. I keď sa to na prvý pohľad nezdá až tak dôležité, podľa niektorých štatistýk je až 72% autosedačiek nesprávne upevňovaných, čo môže mať pri nehode fatálne následky. Dôvodom je predovšetkýým zložitosť uchytávania sedačky pásom vozidla, ale i laxný prístup rodičov.

Kto sú víťazi?

Ako po minulé roky, aj tento krát excelovali predovšetkým „klasické“ značky autosedačiek. Teda, vo väčšine prípadov. V jarnom teste si najlepšie počíňali autosedačky Cybex Sirona (do 18 kg) a Recaro Monza (9 až 36 kg). Vynikajúco dopadla aj sedačka Roemer Versafix (9 až 18 kg). V jesennom teste sa stala víťazom kategórie od 15 do 36 kg sedačka Roemer Kidfix CP SICT. Okrem nej skvele dopadli aj ostatné testované autosedačky z tejto kategórie: Recaro Monza a Storechenmuehle Solar. V kategórii  od 9 do 18 kg excelovala sedačka Cybex Juno 2-Fix. V kategórii autosedačiek pre najmenších (do 13 kg) vyhrala sedačka Cybex Aton 3, no iba s priemernou známkou 3.

Okrem klasických značiek sa predovšetkým v jarnom teste vytiahli aj sedačky od u nás menej známich značiek ako Takata, Kiddy, Concord, Casualplay či Diono. Skvelé výslkedky mali aj sedačky od Peg Perego a Chicco, ktoré sú síce u nás známe, no po minulé roky nedosahovali príliš dobré hodnotenia.

Prekvapenia medzi porazeními

Inak než šokom sa asi nedajú nazvať prepadáky predovšetkým jesenného testu. Ak sa ADACu vždy vyčítala neobjektívna náklonnosť nemeckým značkám, pravdepodobne si všetkých kritikov udobril testami renomovaných autosedačiek Roemer, ktorých modeli Xtensafix a Max-Fix prepadli na plnej čiare. Zaujímavosťou je, že napriek skvelým výsledkom v crashtestoch, prepadla sedačka Max-Fix z dôvodu vysokého obsahu škodlivých látok v poťahu. Naopak model Xtensafix si vyslúžil za bezpečnosť najhoršiu známku 5, teda nedostatočné. Ide pritom o luxusné autosedačky, ktorých cena sa pohybuje okolo 300 Eur. Je teda paradoxom, že Roemer má modely, ktoré dopadli najlepšie i najhoršie zároveň.

Ešte katastrofálnejšie dopadla švédska autosedačka Axkid Kidzofix, ktorá sa pri náraze utrhla zo systému Isofix. V prípade nehody by to s najväčšou pravdepodobnosťou znamenalo smrť, alebo vážne zranenie. Rovnako katastrofálne si počínala v jarnom teste sedačka Jené Strata, ktorej pre zmenu zlyhali bezpečnostné pásy a dieťa z nich vypadlo. Opät sa potvrdilo to, že nie vždy je autosedačka s najvyššou cenou najbezpečnejšia. Sedačka Jené Strata totiž stojí takmer 400€.

Poučenie na záver

Ak sme vás kontrastnými výsledkami dokonale zmiatli, skúsime z posledných testov vyvodiť menší záver. ADAC ukázal, že najvyšší štandard si stále držia renomované značky, no nie je to vždy pravidlom. Cena nie je hlavným merítkom a to, že kvalitou sa im vyrovnávajú už aj lacnejšie autosedačky od novších výrobcov, môže byť pre spotrebiteľa potešujúce. Tie si však nemusia kvalitu udržiavať pre celé produktové portfólio, tak ako napríklad Cybex.

Najlepším spôsobom je vybrať si niekoľko sedačiek podľa nevyhnutných kritérií  a porovnať ich výsledky v testoch, recenziách, alebo sa poradiť s profesionálmi. Všeobecne sa však dá povedať, že v testoch sa lepšie umiestňujú sedačky s Isofixom (azda s výnimkou Axkid Kidzofix) a autosedačky, ktoré využívajú tzv. „pultíkový systém“ (teda akási prepážka namiesto vlastných bezpečnostných pásov).