Ženská diaľková sólo turistika? Dámy do toho!

Prvá zo zásad bezpečnosti pri turistike je nechodiť sólo. Ibaže nie je turistika ako turistika. Diaľkový sólo pochod môže byť oveľa väčší zážitok a duševná očista, ako keby ste išli s parťákom. A, samozrejme, toto neplatí len pre chlapov. Vážené dámy, ak vás láka niekde vypadnúť sa odreagovať, zbaľte batoh, všetko potrebné a hor sa do toho! Počiatočnú nedôveru v tento druh zážitku vám pomôžu prekonať rady od tých najpovolanejších. Od šiestich svetoznámych sólo turistiek.

Sage Clegg

Prvý človek vôbec, ktorý dokončil Oregon Trail Desert, sólo má nachodených viac ako 15 000 km.
 
• Nosím so sebou malý korenistý sprej. Mám pocit väčšieho bezpečia. Raz som ho použila v meste na túlavého psa. 
 
Bezpečnostný lokátor bol pre mňa veľmi dlho nezmysel. Potom som ho dostala a začala nosiť so sebou. Čím viac nad tým premýšľam, tým viac sa pýtam sabej seba, prečo som pred tým bola tak ľahkomyseľná.
 
• Priala by som si, aby viac žien našlo odvahu na sólo turistiku. Páči sa mi len tak o samote chodiť v lese a vedieť, že všetko čo sa stane je len preto, že som to spravila a z môjho rozhodnutia. Ukazuje mi to, kam až siahajú moje schopnosti. Môže to celé znieť desivo, no niekedy sú práve desivé veci krokom vpred.

April Sylva

Sólo prešla PCT, CDT a G20, sólo má nachodených viac ako 2 400 km.
 
• Najdôležitejšou pomôckou akú ktokoľvek na turistiku potrebuje je mozog. A je jedno, či si muž alebo žena. Musíš rozmýšľať keď plánuješ.
 
• Musíš sa naučiť čítať mapu.
 
• Ak sa niečo deje, musíš premýšľať nad tým prečo sa to deje.
 
• Niekedy to trvá pár dní, kým si zvykneš, že si ako žena niekde úplne sólo. Nie je to nepohodlie alebo strach. Je to ako keď ideš večer sama do mesta, proste zvláštny pocit. Akurát v prírode je to bezpečnejšie.

Erin “Wired” Saver

10 dĺžkových pochodov vrátane Triple Crow, takmer 13 000 km sólo kilometrov.
 
fjallraven
• Ak si myslíte, že by vám mohlo hroziť nebezpečie, určite odporúčam vyhľadávacie zariadenie, vysielačku alebo mobil, aby ste si vedeli zavolať pomoc.
 
• Pôsobí to desivo, keď nepoznáte trasu a neviete s kým sa stretnete. Máte pocit, že bude uprostred ničoho a z každej strany na vás bude číhať nebezpečenstvo. No, keď sa vydáte na cestu, tak zrazu budete mať pocit, akoby ste išli po ulici a celý chodník by bol len váš.
 
• Sledujte iné sólo turistky, čítajte ich blogy alebo začnite blogovať vy. Tak či onak zistíte, že je veľa žien, ktoré chodia sólo a uvedomíte si, že to nie je nič hrozné.
 
• Ak sa vždy budete obávať neznámeho, nikdy neobjavíte tie dobrodružstvá tam vonku.
 
• Študujte, dôsledne sa pripravujte, spoznajte trasu vopred a málo čo vás prekvapí.

Cheryl Hadrych

Umelkyňa a občasná sólo turistka, sólo má nachodených viac ako 1 400 km.
 
• Ľudia očakávajú, že žena bude upravená. Ak sa im nepáči, že nie ste, nemusíte sa s nimi vôbec baviť.
 

Liz “Snorkel” Thomas

Držiteľka rýchlostného rekordu v prechode Appalachian Trail bez podpory, sólo má nachodených viac ako 12 000 km.
 
• Snažím sa byť čo najďalej od sociálnych sietí. Ak som na mieste s úžasným výhľadom, radšej si ho užijem, než aby som postovala fotky. To môžem spraviť aj neskôr.
 
• Kempujte aspoň kilometer a pol od ciest. Ak má byť prúser, ten príde skoro vždy ruka v ruke s ľudmi z áut.
 
• Spoločnosť si myslí, že ženy by nemali chodiť sólo. Je to stigma. Sólo výlet je nádherne obohacujúci zážitok.

Ashley Gossens

Autorka štúdie o ženskom sólo hikingu, sólo má nachodených viac ako 1 200 km.
 
• Je úplne jedno či ste muž alebo žena, treba byť pripravený na všetko.
 
• Najpravdepodobnejšie je, že sa zraníte. V takomto prípade, ak je to možné, musíte byť čo najviac sebestačný.
 
• Môj manžel veľa pracuje a ja som doslova zabíjala dni tým, že som čakal kým sa vráti z práce. Už to nerobím. Vtedy som si myslela, že to tak musí byť, dnes viem, že nie.
 
• To, že by ženy nemali chodiť na turistiku sólo je podľa mňa kultúrna záležitosť. Boli sme vnímané ako slabé a malé. No nie všetky sme také.
 
• Najlepšie ako začať so ženskou sólo turistikou je vybrať sa na známe miesto plné ľudí. Ja zvyčajne chodím na sólo turistiku so svojim psom.
zdroj: backpacker.com
foto: www.bendsource.com, gossamergear.com, backpacker.com, darntoughvt.wordpress.com, thecampsiteblog.com,

Čítajte ďalej

Panenská země, rozprostírající se za Atlantským oceánem, nedávala spát evropským vládcům. Logicky si na ni dělali nárok Španělé, v jejichž službách ji “objevil“ Kryštof Kolumbus. Nyní nastoupili...
 
Odborník na přežití Ed Stafford toho má za sebou hodně – měsíce a měsíce putoval džunglí po celé délce Amazonky, přežil 60 dní nahý na pustém ostrově a v  neposlední řadě absolvoval armádní...
 
Osem amatérskych filmov sa dostalo do finále, víťazné vyberie porota i diváci. Na festivale dobrodružných filmov HoryZonty premietnu 14.-16. novembra okrem amatérskych snímok aj najnovšie filmy...
 
Arménsky Jerevan pozná hádam každý. Nielen ako rádio Jerevan, či z vtipov, obrázkov alebo z vlastných spomienok z doby, kedy sa do neho chodilo častejšie ako dnes. Každý si nájde to...
 
Nový celofarebný sprievodca po čarovných ostrovoch Bali a Lombok. Ostrovy Bali a Lombok sú perlami Indonézie. Bali patrí so svojou unikátnou zmesou tropickej prírody, bielych pláží, tyrkysového mora...
 

Diskusia