Výber správnej cestovnej batožiny

Stojíte v letiskovom termináli a pozeráte sa na dlhý rad cestovných kufrov, ktoré sa k vám približujú na páse. Pozeráte sa na každý kufor pozorne a desia vás pritom dve predstavy: Vaša batožina sa objaví pokrčená a poškodená, s visiacim spodným prádlom z niektorej jej trhliny, alebo ten horší prípad - ako pri rande na slepo, že sa vôbec neukáže. :-)

Výber správnej batožiny vám môže pomôcť predísť týmto malým tragédiám. Okrem iným nepríjemnostiam, ako sú zbytočné poplatky za ťažký kufor alebo keď sa snažíte v lietadle natlačiť vašu veľkú nylonovú tašku do priestoru nad hlavou, zatiaľ čo sa iný cestujúci snaží prejsť okolo. Vyberte si správnu príručnú batožinu a predídete tak zlým skúsenostiam s check-in batožinou - nebudete sa musieť obávať stratenej batožiny alebo nejakých extra poplatkov. V každom prípade ak budete dôverovať overenej kvalitnej značke batožiny, môžete si byť istý, že zostane po vašej ceste v pôvodnom stave.

Otázka: Aké sú moje možnosti?

image001Odpoveď: Väčšina tašiek a kufrov, od tzv. backpackov až po veľké kufre je možné kúpiť s kolieskami, zadnými popruhmi alebo výsuvnými držadlami. Zatiaľ čo rukoväte a poruhy sú vždy užitočné pomôcky, niektorí cestovatelia môžu byť frustrovaní z dvoch koliesok na ťažkej batožine, s ktorými môžu prejsť po nohe nevinného vedľastojaceho cestovateľa. Ak je to aj váš prípad, pozrite sa potom po kufroch Spinner, ktoré na štyroch kolieskach poskytujú lepšiu kontrolu a ľahší pohyb s 360 stupňovým otáčaním.

Backpacky sú dostupné v rôznych veľkostiach, s alebo bez rámov. Sú dobrou voľbou pre každého, kto plánuje kempovať, táborovať, alebo robiť iné outdoorové aktivity. Rovnako aj väčšie kusy batožiny je možné zmeniť na backpacky, ak sa na nich nachádzajú popruhy. Ak s nimi cestujete, nezabudnite ich pri check-ine odopnúť, aby nezostali zapletené v batožinovom kolotoči.

Tašky typu duffle sa už dnes nepoužívajú len na prenos spotených vecí z telocvične. Veľa moderných tašiek dnes už má výbavu ako kolieska, alebo výsuvnú rukoväť. Tieto tašky sa preto aj označujú ako cestovné tašky. Malé alebo stredne veľké tašky sa v pohode zmestia do priestoru nad hlavou v lietadle, no ak s nimi chcete cestovať na dlhšie vzdialenosti, môže vás z toho bolieť ruka. Pre dlhšie cesty odporúčame vždy kolieska alebo popruhy. Tradičné kufre sú bežne dostupné v dvoch verziách: tvrdostenné alebo textilné. Tvrdostenné kufre sú vyrábané z ťažko vysloviteľných materiálov, ako polypropylén alebo polykarbonát a pod. Textilné môžu byť vyrábané z látok ako mikrovlákna, koža, nylon, PVC alebo polyester. Niektoré cestovné kufre môžu byť rozšíriteľné a tým poňať až o 25% viac objemu.

Otázka: Mám si vybrať tvrdo alebo mäkkostennú batožinu?

image002Odpoveď: Bežné sú skôr mäkkostenné kufre ako tvrdostenné. Je ich možné jednoduchšie umiestniť v lietadlách do priestoru nad hlavou. Takéto tašky a kufre takisto lepšie absorbujú nárazy, ako tvrdšie kufre. Mäkkostenná batožina je dostupná vo viacerých modeloch; môžete si kúpiť batožinu do lietadla so zipsovaním na zadnej strane, cestovnú tašku s popruhmi na nosenie, alebo kolieskami pre ľahší presun po letisku.

Mnohé ultraľahké tašky a kufre sú tvrdostenné, čo vám môže pomôcť pri spĺňaní hmotnostných požiadaviek pri preprave lietadlom. Ak sa vám stáva, že váš natesno nabalený kufor váži viac ako vy sami, potom sa poobzerajte po nejakom odľahčenom kufri, ktorý vám môže ušetriť aj niekoľko kilogramov. Tvrdostenné kufre vám pri preprave aj lepšie ochránia krehké predmety.

Či už sa rozhodnete pre tvrdo alebo mäkkostenný, buďte si istý, že kupujete kvalitu. Nekvalitná tvrdostenná batožina sa môže zlomiť alebo ohnúť pod tlakom, zatiaľ čo mäkkostenná roztrhať.

Otázka: Akú veľkosť batožiny kúpiť?

Odpoveď: Všeobecné pravidlo je, že pri príručnej batožine ktorú si chcete zobrať do lietadla nekupujte rozmery cez 115 cm (šírka+dĺžka+výška) a pri ostatnej "check-in" batožine nie viac ako 158 cm (šírka+dĺžka+výška) čo je bežným štandardom pri väčšine veľkých leteckých spoločností. Pre viac informácii si pozrite tabuľku limitov batožiny jednotlivých leteckých prepravcov. Nezabúdajte, že mnohí prepravcovia poskytujú možnosť bezplatného prevozu príručnej batožiny, no za väčšie si už účtujú. V niektorých prípadoch vás môže v sezóne preprava kufrov stáť aj viac ako samotná letenka.

Otázka: Čo iné by som mal mať na pamäti?

image003Odpoveď: Tu sú nejaké ďalšie tipy, ktoré vám môžu pomôcť pri cestovaní. Vyberte si batožinu s pestrými farbami. Fialová leopardia potlač možno celkom nezapadne do vášho biznis štýlu, no vždy ju rýchlo aj z diaľky identifikujete na batožinovom kolotoči v letiskovej hale.

Porovnajte si interiér batožiny, podľa toho čo zodpovedá vašim predstavám. Rôzne obaly a opasky sú dobrými pomocníkmi pre super-organizovaný interiér. A vybavenie ako nepremokavé obaly vám môžu poslúžiť pri odkladaní mokrých plaviek alebo presakujúcich šampónov a pod. Batožina s rozšíriteľným úchytom na vrchnej strane vám umožní pripojiť na ňu menšiu príručnú batožinu, čo vám zjednoduší presun a uvoľní ruky. Skúšajte, skúšajte, skúšajte. Otestujte si pred kúpou vašu batožinu, prejdite sa s ňou, odskúšajte si úchyty či vám dobre sedia v ruke, či materiály z ktorých je batožina vyrobená sú kvalitné, či má dobré spracovanie, alebo či zadné popruhy sú kvalitné a pohodlne vám sedia.

Dizajnérska batožina je viac módnym symbolom ako cestovnou pomôckou. V mnohých prípadoch to nie je najlepšia voľba. 1000 EUR za kus dizajnérskej batožiny môže byť menej užitočný, ako kvalitná 200 EUR batožina. Možno budete vyzerať sexy, módne a štýlovo s drahou dizajnérskou batožinou na ceste na vašu dovolenku, no definitívne stratíte ten sexepíl, keď vaša batožina bude musieť byť pri ceste naspäť zviazaná lepiacou páskou, aby držala pohromade. :-)

Zdroj: Independent Traveller