Dobrodruhovia roka 2013 podľa National Geographic

National Geographic každoročne udeľuje titul Adventurers of the year dobrodruhom, ktorí svojím odhodlaním pre nejakú konkrétnu myšlienku v oblasti extrémnych športov, v objavovaní nových miest, ochrany prírody či humanitárnych projektov prekračujú hranice všednosti. Do hlasovania sa môžete zapojiť i Vy.

Tento rok je to už deviaty ročník a nominovaných je celkovo 13 dobrodruhov, jednotlivcov aj párov. Všetci sú z rôznych končín sveta, no sú výnimoční v rôznych aktivitách od skalolezectva cez plávanie, surf, extrémne zjazdy na lyžiach až po organizáciu outdoorových aktivít pre vojenských veteránov. Za každou osobnosťou sa skrýva nielen cieľavedomá cesta za svojím neľahkým cieľom, ale i veľmi silný príbeh. Ani jeden z nich nevzdal svoj boj i napriek prekážkam a výsledkom je jeho nominácia v tejto prestížnej ankete. Tu je ich desať príbehov.

1. Amy a Dave Freeman (USA)

 
Tento americký manželský pár sa rozhodol prejsť naprieč Severnou Amerikou len za pomoci vlastných nôh, kajaku, kanoe a psích záprahov. Trvalo im to 3 roky, počas ktorých prešli takmer 19 000 kilometrov od Seattlu až po Key West na Floride. 
 
 

2. Raphael Slawinski a Ian Welsted (CAN)

 
Pakistanský vrchol K6 West (7 040 m) nemá príliš výnimočné a už vôbec nie poetické meno, no i napriek tomu priťahoval zrak mnohých svetových horolezcov. Najmä jeho nádherná severozápadná stena, ktorou vyliezli i títo dvaja horolezci, čím vyriešili jeden z posledných horolezeckých  rébusov.
 
 

3. Greg Long (USA)

 
Keď sa tento kalifornský surfer takmer utopil a visel pod vrtuľníkom nad oceánom, pomyslel si, že dostal od života druhú šancu a k zdolávaniu veľkých vĺn sa už nikdy nevráti. Jeho lásku k tomuto športu však bola silnejšia, nuž netrvalo dlho a nielenže sa vrátil k svojej vášni, ale v nej i získal titul v celkovom hodnotení surfistickej súťaže Big Wawe World Tour.
 
 

4. Adam Ondra (CZ)

 
Má len 20 rokov, no už teraz posúva hranice skalolezectva do takej miery, že jeho výkony vzbudzujú úctu na celom svete. S lezením začal už v šiestich rokoch a odvtedy z roka na rok posúva v tomto športe méty. Tento rok v Nórsku vyliezol cestu The Illusionist (9a), Move (9b) a Iron Curtain (9b). Veľkou výzvou pre neho bola najťažšia športová cesta na svete La Dura dura (9b+), no i tú sa mu nakoniec podarilo vyriešiť.
 
 

5. Sarah Marquis (SUI)

 
Tejto švajčiarskej extrémnej chodkyni/turistke sa podarilo prejsť zo Sibíri do Austrálie. Na cestu, ktorá trvala tri roky, sa vybrala úplne sama a neraz sa ocitla v nebezpečných situáciách i vzhľadom na to, že bola osamelou ženou na ceste za svojim snom. A kým na začiatku ju všetci považovali za blázna, teraz ju oslavujú a obdivujú. A i s odstupom času hovorí, že „len nasledovala hlas svojho srdca“.
 
 

6. Diana Nyad (USA)

 
Žena, ktorá sa nevzdala svojho sna i napriek tomu, že má 64 rokov a preplávanie vzdialenosti 177 kilometrov z kubánskej Havany až na Key West na Floride jej vyšlo až na piaty pokus. Je vytrvalou nielen v plávaní, ale i v prekonávaní protivenstiev na ceste za svojím cieľom.  Plávala pritom bez klietky na ochranu pred žralokmi a bojovala pritom so silnými prúdmi i strachom zo stretu s najjedovatejším živočíchom na svete, medúzou štvorhrankou smrteľnou.
 
 

7. JP Auclair (CAN)

 
JP je umelcom na lyžiach, ktorý s rovnakou eleganciou jazdí ulicami mesta, využívajúc zábradlie, schody, strechy domov i autá na predvádzanie freestylových prvkov, ako i strmými horskými svahmi, popierajúc pritom gravitáciu zeme. Jeho filmy sú plné adrenalínu a zároveň nadnesenej zábavy a pohody.
 
 

8. Kilian Jornet Burgada (SPA)

 
Španielsky horský ultramaratónec prekonáva behom limity, ktoré vyrážajú dych. Najnovšie doslova vybehol na Matterhorn a späť za neuveriteľný čas: 2 hodiny, 52 minút a 2 sekundy. Keď ho človek pozoruje pri tom, ako si takpovediac poskakuje po skalách, ľade a snehu, má pocit, akoby po hrebeňoch hôr lietal.
 
 

9. Kevin Pearce (USA)

 
I napriek tomu, že v minulosti vyhrával svetové poháre v snowboardingu, tento rok je nominovaný za čosi iné – za kampaň „Love your brain“ (Miluj svoj mozog) propagujúcu nosenie prilby a chráničov pri snowboardingu. Dôvodom bol jeho pád v roku 2009, len 49 dní pred Olympiádou, pri ktorom si poranil hlavu natoľko, že 6 dní bol v kóme. Po prebratí sa musel nanovo učiť i to, ako sa čistia zuby. 
 
 

10. Stacy Bare a Nick Watson (USA)

 
Títo dvaja vojenskí veteráni využívajú pobyt v prírode a aktivity v nej na vytvorenie komunity vojakov, ktorí sa vrátili z vojny. Ich koncepcia pomoci je postavená na snahe pomôcť bývalým vojakom vysporiadať sa s návratom do bežného života i s postraumatickými psychickými poruchami. Príroda a pobyt s ľuďmi s podobnými zážitkami ich lieči.
 
Pokiaľ máte chuť i Vy hlasovaním vyjadriť svoj názor na to, kto si najviac zaslúži stať sa Dobrodruhom roka 2013, kliknite na stránku National Geographic: 
 
Hlasovať je možné až do 31. januára 2014. Výsledky vám prinesieme vo februári 2014.