Neoceniteľné rady na pohyb v džungli

Príslušníci špeciálnych jednotiek armády USA, tzv. „zelených baretov“,  sa vedia pohybovať v džungli rýchlo a isto. Ich rady na pohyb v džungli sú preto neoceniteľné a ak sa budete držať ich odporúčaní, vyhnete sa nejednej nepríjemnosti.

 
Veľa ľudí si myslí, že najväčšie nebezpečenstvo na nich v džungli číha od hadov a veľkých divokých šeliem. A aj keď sa toto nebezpečenstvo nesmie podceniť, v skutočnosti je pre človeka najväčším nepriateľom hmyz vzhľadom nielen na jeho „ochotu“ prenášať rôzne choroby, ale i jeho jedovatosť.
 

7 základných pravidiel pohybu v džungli

 
1. Nekomplikujte si zbytočne situáciu – vyhýbajte sa húštinám a močariskám a v hustých porastoch postupujte pomaly a cieľavedome.
 
2. Džungľou pochodujte iba za denného svetla.
 
3. Pred každým krokom si palicou rozhrňte porast, aby ste nestrčili ruku či nohu do mraveniska alebo do hniezda škorpiónov.
 
4. Na svahoch alebo pri prekonávaní prekážok sa nezachytávajte krovísk alebo popínavých rastlín, lebo nemusia uniesť vašu hmotnosť, a okrem toho zväčša majú tŕne a ostne, ktoré vás môžu popichať.
 
5. Ak natrafíte na ležiace stromy, usilujte sa ich obísť, a nie preliezť, pretože by ste mohli stúpiť na hada alebo by ste sa na nich mohli pokĺznuť a zraniť.
 
6. Keď idete po chodníčku, všímajte si na ňom každú stopu – môžu tam na vás číhať pasce alebo zakryté jamy na zver.
 
7. Nevstupujte na chodník so zjavnými znakmi ľudskej činnosti, ako je natiahnuté lano alebo sieť upletená z rastlín – oboje zvyčajne vedie k pasci.
 
 

Výzbroj na cestu džungľou

 
1. Mačeta – na presekávanie cesty, zaobstarávanie potravy, stínanie stromov napr. na stavbu plte, prístrešia...
2. Kompas – na udržanie zvoleného smeru.
3. Lieky proti horúčke a infekciám.
4. Pevné topánky, ktoré vám ochránia nohy.
5. Sieť proti moskytom a ostatnému hmyzu.
 
Rada na záver: Pochod po hrebeni je často ľahší než údolím – býva tam menej vegetácie a v ceste nestoja vodné toky a močariská. Vďaka výhľadu sa môžete lepšie zorientovať podľa výrazných bodov v teréne. Po hrebeňoch vedú zvyčajne aj chodníčky zveri.