Štyri spôsoby, ako sa ubytovať vo svete zadarmo

Precestovať svet stojí nemalé peniaze. Ak chcete navyše zapadnúť medzi lokálnych a priblížiť sa kultúre, veľké rezorty neprichádzajú do úvahy. Buďte originálny a skúste ísť alternatívnou cestou. Tieto štyri tipy Vám priblížia možnosti ako získať dobré ubytovanie vo svete zdarmo.

Máte tak možnosť spoznať kultúru krajinu z pohľadu domácich, precvičiť jazyk a samozrejme ušetriť kopu peňazí.

1. Dám vilu v Karibiku na tri týždne zadarmo. Značka: pokoste mi trávu.

Chcete si užívať luxusnú vilku pri mori alebo drevenú chatu v horách a to úplne zadarmo? Asi si poviete, kto dáva dnes niečo zadarmo? Nuž tzv. sharing economy naberá na popularite a tak je stále viac ľudí, ktorí sú ochotní v ich neprítomnosti zveriť svoj dom či vilu do rúk neznámeho cestovateľa. Výmenou za to sa mu postaráte o mačku či trávnik.

Na zváženie stojí mať poistenie právnej ochrany, prípadne  poistenie zodpovednosti za škodu.  Dohodnite si taktiež dopredu všetky pravidlá. Niektorí majitelia si môžu vyžiadať depozit, ktorý Vám na konci pobytu vrátia a niektorí dokonca vyžadujú výpis z registra trestov.

Komunít, ktoré spájajú “housesitter-a” teda toho, ktorý sa do vily na čas nasťahuje a majiteľov nehnuteľností je viac. Každá má trochu iné pravidlá, registráciu (poplatok od 10USD/ročne) a pod., ale všetky majú rovnakú myšlienku a to zdielať svoj dom výmenou za jeho spravovanie. V ponuke nájdete od USA (slnečná Florida tiež!), Austrálie, Čile, Francúzska, Taliansko až po Jamajku. Jeden pár cestovateľov dokonca o “housesittingu” napísal aj ebook. Zoznam webstránok, kde nájdete domy a vilky:

  •     Housecarers.com
  •     Mindmyhouse.com
  •     Trustedhousesitters.com
  •     Housesitworld.com
  •     Luxuryhousesitting.com

2. Ubytovanie za výpomoc na farme

Máte radi bylinky, ovocie a zeleninu alebo zvieratká na farme? Táto možnosť je podobná housesittingu, ale bývanie zadarmo (a v tomto prípade veľakrát aj so stravou) dostanete za výpomoc na farme. Zväčša ide o drobných pestovateľov s ekologickým poľnohospodárstvom. WWOOF (Worldwide Opportunities on Organic Farms) je organizácia, ktorá spája dobrovoľníkov a farmy po celom svete.

Je to možnosť ako cestovať, naučiť sa niečo nové, urobiť prospešnú vec a zároveň prísť do styku s danou kultúrou a objaviť vidiecky život vybranej krajiny. Cestovať môžete do Maroka, Kambodže až po Peru. Musíte sa zaregistrovať na WWOOF webe príslušnej krajiny (zoznam všetkých nájdete tu), zaplatiť symbolický poplatok (od 10EUR/ročne) a nájsť si svojho farmára      Pokiaľ si nie ste istý, či zvládnete úlohu dobrovoľníka, môžete si vypomáhanie na farme vyskúšať nanečisto u nás či našich susedov. Českých farmárov nájdete na tomto WWOOF webe a slovenských tu.

3. Couchsurfing je asi najpopulárnejší spôsob, ako mať ubytovanie zadarmo

A zároveň získať svojho osobného lokálneho sprievodcu a ochutnať cudziu kultúru zblízka. Dobrí ľudia po celom svete Vás ochotne nechajú spať na ich gaučoch (dokonca aj posteliach      . Prečo to robia? Niektorí si chcú potrénovať angličtinu, iní chcú pomôcť ľuďom cestovať alebo radi spoznávajú nových ľudí. Veľakrát nejde iba o poskytnutie gauča. Mnohí Vás vyzdvihnú na letisku, zoberú Vás do lokálnych reštaurácií či naučia Vás variť ich národné jedlá. Spravila by toto pre Vás cestovka?

Ak si chcete vyskúšať ako táto možnosť funguje, nechajte zo začiatku iných cestovateľov prespať u Vás. Takto spoznáte druhú stránku couchsurfingu a budete vedieť, ako sa domáci cíti a na čo treba myslieť. Ľudia, ktorých ubytujete, Vám tiež radi dajú svoje tipy, ako surfovať po svete. Keď už sa rozhodnete vycestovať, majte na pamäti niekoľko vecí:

  • 1.    Vytvorte si dôveryhodný profil na Couchsurfing webe – vrátane koníčkov a niekoľkých výstižných fotografií (ideálne nie so sekerou v ruke :))
  • 2.    Verifikujte svoj účet. Portál si overuje, či ste naozaj ten, za koho za vydávate – verifikácia prebieha buď cez platobnú kartu alebo ak Vás verifikujú známi, ktorí sú už členmi.
  • 3.    Vyhľadajte si svojho hostiteľa. Môžte hľadať podľa veku, pohlavia, jazykov, ale aj kľúčových slov (hrá na klavír a pod.).
  • 4.    Napíšte svojmu hostiteľovi. Vyhnite sa stručným a nudným žiadosťam o ubytovanie. Tento človek Vás prijme do svojho domova! Prečo by to mal urobiť? Máte spoločné koníčky? Vyzerá ako v pohode človek, s ktorým by ste si rozumeli? Dajte mu to vedieť. Hlavná myšlienka couchsurfingu je spájať ľudí s ľuďmi, nie ľudí s gaučami.
  • 5.    Dajte si pozor čo hovoríte. Vstúpite do novej kultúry, ktorej nerozumiete, takže buďte otvorení, veľa sa pýtajte a komunikujte. Vyhnete sa týmto trápnym situáciam a nedorozumeniam.
  • 6.    Buďte čistotný a o svoj krátkodobý gauč sa dobre starajte     
  • 7.    Majte plán B. Môže sa stať, že si so svojim hostiteľom nebudete rozumieť alebo sa stane nejaká iná chyba. Majte napísané adresy blízkych hotelov/hostelov pre prípad, že Vám surfovanie nevyjde.

Podobných webov ako couchsurfing je viac, aj keď sú menej známe: GlobalFreeloaders,Stay4free a TheHospitalityClub. Tak do toho! Choďte a šírte dobré meno o Slovákoch, ktorí si po sebe upratujú gauče a učia cudzincov rozdiel medzi Slovenskom a Slovinskom     

4. Bodík k bodíku a bude luxusné ubytovanie

Určite poznáte lojalitné programy veľkých aeroliniek, kde zbierate míle a tie potom využívate na bezplatné letenky či upgrade do prvej triedy. Vedeli ste však, že podobné karty majú aj siete hotelov? Hilton, Hyatt či Accor Vás radi zadarmo zaregistrujú. Pointa je, že sa u nich nemusíte ubytovať na to, aby ste zbierali body na ich kartičky!

Veľa hotelov dáva body za hodnotenie hotela na webe, za pozretie reklamného videa či “lajkovanie” ich Facebook stránky. V newsletteri Vás vždy o takýchto akciách informujú. Zaberie to pár minút mesačne a po niekoľkých mesiacoch môžte mať dosť bodov, za ktoré si vyberiete luxusné ubytovanie kdekoľvek po svete. Body však môžte aj vymieňať medzi kartami, či speňažiť! Trhovisko s bodmi, ale aj mílami nájdete na Points.com. Ak sa Vám nechce sledovať jednotlivé akcie, zaregistrujte sa na Travel Hacking Cartel, ktorý Vám vždy pošle aktuálnu akciu s jednoduchým popisom.

BONUS:  Vyhľadať si v blízkom okolí dobrých ľudí, ktorí sú ochotní požičiať svoje věci

Ešte stále máte výhovorky, že si nemôžete dovoliť cestovať? Veď ani kufor, bicykel či kameru si nemusíte kupovať! Stačí sa zaregistrovať na webe odkomunity.sk a vyhľadať si v blízkom okolí dobrých ľudí, ktorí sú ochotní požičiať svoje veci, ktoré aj tak nevyužívajú po celý rok (a že ich nie je málo!).

http://gombicka.sk/