Výroba nožov: Obráťte sa na nožiara, dostanete nôž „na mieru“, originál a podporíte poctivé remeslo

ROZHOVOR: Kvalitný nôž by nemal chýbať vo výstroji žiadneho cestovateľa, turistu, dobrodruha, horolezca... Okrem bežnej, sériovej vyroby nožov však máme na Slovensku aj nadšencov - nožiarov, ktorí vyrábajú nádherné nože ručne. Jedným z nich je aj Rišo Blaško z Trenčianskych Stankoviec.

Ahoj Rišo, tvoje zameranie je na prvý pohľad možno trochu netradičné na portál Dobrodruh, ale to je skutočne iba prvotné zdanie. Okrem iného ručne vyrábaš nádherné nože. Ako si sa k tomu dostal?

Myslím že to vo mne bolo už odmalička, tak ako v takmer každom chlapcovi, nožíky ma jednoducho priťahovali. Od škôlky som chodieval s mojím dedkom na výlety, takmer vždy spojené s nejakou opekačkou a tam som od neho mámil nožík, aby som si mohol urezať nejaký papek a porezať si prsty :) Potom bolo dlho dlho nič, keďže som musel šprtať, neskôr prišla práca a rodina, budovanie zázemia... Po vreckách som mal vždy nejaké nožíky, zatváracie ničnehovoriace sériovky. Časom to vo mne uzrelo a chcel som poriadnu chlapskú kudlu, jednu som si vyhliadol na internete, urobil výkres a poslal ho jednému velmi šikovnému a známemu českému nožiarovi, ktorý ma odbil, že takú haraburdu robiť nebude. Takže nasledoval postup INTERNET – NOŽIARSKE FÓRUM – ŠPRTANIE – ŠPRTANIE – ŠPRTANIE – NÁKUP MATERIÁLU – POKUSY... Začalo to koncom r. 2010 a odvtedy ma to nepustilo, snažím sa učiť a zdokonaľovať.

Pre náš Dobrodruh.sk Team, s ktorým sme sa zúčastnili tento rok na africkej rallye Budapest – Bamako si vyhotovil perfektný nôž. Len tak, z dobrej vôle. Čo si veľmi vážime. Napriek tomu, že nie si cestovateľ ani dobrodruh, si tým preukázal veľkú spolupatričnosť. Čo ťa k tomu viedlo?

Ani neviem... Rád robím radosť kamarátom a známym a keďže dobrá kudla nie je zlá, tak mi to prišlo ako vhodný darček na cestu:) Nôž je základný pracovný nástroj už od nepamäti, tak dúfam, že ten môj vám bude ešte dlho slúžiť k spokojnosti.

ručne vyrábaný nôž

Samozrejme nás zaujíma, ako takýto nôž vzniká, z akého je materiálu a ako dlho trvá jeho výroba...

Čo sa týka materiálov – mám rád „blbovzdorné“ vecičky a preto u mňa jednoducho vyhrali tzv. práškové nerezovky ako Elmax, RWL-34, M390 a podobne. Je to špičkový materiál s výbornými vlastnosťami, tomu však zodpovedá aj jeho cena... Tým nechcem povedať, že ostatné materiály sú zlé, to v žiadnom prípade, no mne tieto nerezovky vyhovujú. Púzdra robím z hovädziny, väčšinou lisovaný krupón, je to tvrdé ako doska... A plánujem výrobu kydexových púzdier. Na rúčky je možné použiť čokoľvek, záleží od určenia noža, ale aj od chuti a vkusu každého zákazníka.

Tých materiálov je však zrejme viac...

Je mnoho syntetických materiálov ako napríklad často používaná G10, či handrokarty, ktoré si lisujem väčšinou sám (ide o textíliu nacucanú epoxidovou živicou), prípadne socialistický textit, ktorý som použil aj na nôž pre vás. Znesie toho naozaj veľa. Potom sú tu prírodné materiály – kosti, domáce, či exotické dreviny... Je toho veľa. Termíny – čepeľ dotiahnutá do stavu pred kalením je rýchlovka, takisto dokončenie do hotového noža po kalení, poriadny futrál je práca na celý deň, problém je práve s tou kaliarňou... Dávam kaliť do vákuovej kaliarne, aby som mal istotu, že čepele budú mať presnú požadovanú tvrdosť a kalenie bude na 1000% v poriadku. Tam nemôžem poslať jednu, či tri čepele, vždy ich musí byť aspoň 10-15, aby sa to oplatilo. Takže v konečnom dôsledku môže byť výroba noža od zadania po odovzdanie záležitosť aj dvoch mesiacov. Obdivujem chlapov, ktorí sa nožiarinou živia, je to naozaj drina, no výsledok stojí za to.

Hoci výroba nožov zdanlivo nesúvisí s cestovaním, ani turistikou, nie je to tak. Každý z nás používa pri cestách nôž a dobrý nôž, ako sa vraví, by mal mať každý poriadny chlap. Na aký druh nožov sa špecializuješ a po akých je najväčší dopyt?

Mám rád veľké nože s pevnou konštrukciou, tzv. „fulltang“, zatváracie mi moc neučarovali. Tie moje majú trošku „military“ nádych, no snažím sa, aby boli použiteľné na všetky druhy bežných prác, ako je rezanie, sekanie, bodanie, či páčenie. Mám v ponuke niekoľko základných typov, no často robím nože podľa zadania zákazníka. Ten si zadá čo presne chce, a ak nemá úplne jasnú predstavu, tak to spoločne doladíme. Použitie, ergonómia, materiály...

Počul som, že vyrábaš nože aj z damaškovej ocele, a že z tvojich rúk vychádzajú aj rôzne netradičné kúsky. Ako napríklad nôž s ružovou rúčkou a puzdrom. Nás však hlavne zaujíma damašková oceľ. V čom sú tieto nože špecifické?

Občas sa stane, že spravím nôž z damašku, prípadne sendvič... Tieto materiály mi chystajú kamaráti nožiari - kováči, pretože na to treba výbavu a ohromné skúsenosti... Podľa mňa sú to nože skôr na parádu, či občasné použitie, i keď ide o plnohodnotný nôž. V tom damašku sa odrazí zručnosť a um toho človeka, ktorý ho „umlátil“, a pred tým dávam klobúk dole. Ja som v podstate len „brusič“ :) Ten ružový – no to bol slušný úlet a na počudovanie sa to chytilo a už som ich pár vyrobil. Mám rád tieto „odbočky“ od stereotypu.

Nožiar Rišo Blaško

Na trhu je množstvo značiek nožov alebo len „no name“ nožov. Priznám sa, že okrem toho, že sa mi nôž vizuálne páči, netuším podľa čoho poznať kvalitný nôž od nekvalitného. Poraď nám, hlavne turistom a cestovateľom, podľa čoho si vyberať kvalitný nôž a načo pritom treba prihliadať.

Donedávna bolo na trhu len pár naozaj kvalitných a osvedčených výrobcov sériových nožov a potom bežný čínsky šunt. A samozrejme ručná práca majstrov nožiarov. Tí „značkoví“ výrobcovia si vedeli a stále vedia vypýtať celkom slušné pálky za nôž, a tak ich začali súdruhovia z Číny úspešne kopírovať, hlavne od momentu, keď veľkí výrobcova presunuli výrobu do Číny, kde je lacná pracovná sila... Občas mám dojem, že tam doobeda fachčí fabrika pre značku výrobcu a poobede, alebo v noci, robia to isté, ale pre seba. Objavujú sa kópie značkových nožov, ktoré sú v porovnateľnej kvalite s originálom, no za zlomok ceny. A neraz sú tie kópie na lepšej úrovni spracovania, dokonca je tam bez hanby vyrazené aj originál logo. Potom človeka zarazí, prečo stojí originál niekoľkonásobne viac... U kópií však zákazník nemá istotu, či je použitý deklarovaný materiál, pretože na čepeľ, či na papier sa dá natlačiť čokoľvek a pravda môže byť úplne inde. Ja osobne už moc e-shopom neverím, ani mnohým kamenným predajniam. Pretože neviem, či skutočne dostanem do rúk originál alebo kópiu. Preto doporučujem obrátiť sa na nožiara, dostanete do rúk nôž „na mieru“, bude to originál, podporíte poctivé remeslo a navyše peniaze ostanú „doma“. Každý nožiar za svoju prácu ručí svojím menom a nie zdrapom papiera s paragrafmi, dohody platia podaním ruky.

ručne vyrobený nôž

Len nedajbože si taký nôž zabudnúť na letisku v príručnej batožine...:) Hneď by ho zabavili. Nato si asi pri cestovaní treba dávať riadny pozor.

Tak to určite, predpisy na letiskách sú prísne. Čo sa týka cestovateľov – pozor aj na legislatívu jednotlivých krajín... Napríklad v paranoidnom Anglicku vás kľudne zabásnu za klasický „švajčarák“, pretože u nich to nieje nožík na paštiku, ale zbraň...

Hoci to znie na prvé počutie možno naivne, akým spôsobom možno tvoje tak kvalitné nože využiť v praxi? Totiž, na krájanie v kuchyni stačí kuchynský nôž, na rezanie slaniny pri opekaní stačí vreckový nôž... No, kde všade a pri akej činnosti možno využiť tvoje nože, v čom sú špecifické?

Ako som napísal vyššie, nôž sa snažím robiť vždy na konkrétne prianie zákazníka, prípadne tak, aby bol použiteľný univerzálne. Dosť za bavím na tom, keď urobím veľkú kudlu pre vojaka, je to doslova pajser do lesa a za mesiac ten chlap príde a chce ešte jeden, lebo ten pôvodný mu manželka zhabala do kuchyne :) Na hrubú robotu je treba ťažší nôž s nízkym výbrusom a ťažiskom viac vpredu, do kuchyne sa hodia „žiletky“, tenká čepeľ s vysokým výbrusom. S majzlom rajčinu neprekrojíš :)

Samozrejme nás zaujíma, kde tvoj nože predávaš a aká je ich cena... A druhá otázka, vnímaš túto prácu ako hobby alebo skôr ide o biznis?

Mám svoju galériu na - webe, na nožiarskych fórach a na facebook-u, kde je možnosť si moju tvorbu pozrieť. Pár kúskov mám u seba na dielni, aby bolo možné si ich fyzicky vyskúšať a prípadne doladiť požadované detaily. Ceny sa spravidla pohybujú medzi 150-200 grošov, vyšším sumám sa samozrejme nebránim :) Nožiarina ma neživí, mám to iba ako koníčka, ktorý úspešne vypĺňa všetok voľný čas, ktorý aj tak nemám...ručná výroba nožov

Počas rallye ma napadlo, že ti poradím výrobu outdoorových nožov. Mám na mysli praktické otváracie nože alebo nože na prežitie, ktoré by mali viacero funkcii. Neláka ťa skúsiť niečo takéto?

S otázkou otváracích nožov som zatiaľ vysporiadaný, a to ako z časových, tak nervových dôvodov, takže možno časom... Nôž na „prežitie“ – je to stále iba nôž, ktorý môže byť vylepšený o pár funkcií, samotné prežitie je o skúsenostiach, schopnostiach a vedomostiach. Takže, ak prídeš s nejakým návrhom, otvoríme demižón archívnej domácej a pošpekulujeme nad tým :) Urobiť nejakú menšiu sériu, to by stálo za pokus.

Ďakujeme za rozhovor a na záver dávame aj tebe možnosť povedať niečo pre čitateľov Dobrodruh.sk.. Nech sa páči...

Budem stručný, prajem najmä veľa nezabudnuteľných zážitkov...

- za rozhovor ďakuje Jožo Terem