Freediving, bezpečné potápanie pre všetkých

Freediving je voľné, nádychové potápanie, na ktoré nepotrebujete žiadne dýchacie ani pomocné prístroje. Stačia vám plutvy, šnorchel a potápačská maska. Nadýchnete sa a so zadržaným dychom klesáte do hlbín.

A verte, že od prvého momentu budete odmenení. Podobne neopakovateľné pocity ticha, slobody, úžasný pokoj a splynutie s prírodou, keď objavujete a fotíte podmorskú faunu a flóru … To sa ťažko opisuje, to jednoducho musíte sami zažiť.

Dodnes si pamätám na môj prvý kontakt s freedivingom. Film Magická hlbočina s Jean Renom nás vtedy oslovil mnohých. Od prvého snímku som mala pocit, že freediving je šport len pre výborne trénovaných atlétov, ktorí roky poctivo trénujú, než sa odvážia ponoriť. Šport vyvolených. Adrenalínový šport. Veď ja keď sa potopím do troj - štvormetrovovej hĺbky, aby som vylovila kameň, ktorý z hladiny vyzeral ako obrovská mušľa, tak cestou naspäť mi srdce bije až v krku, adrenalín mi rozohreje celé telo a myslím len na to, ako sa musím okamžite nadýchnuť! Pritom celé moje dobrodružstvo trvá pätnásť sekúnd. Dobre, priznávam desať.

Na freediving som napriek jeho nedostupnosti nezanevrela. Čítala som každý článok, ktorý sa ku mne dostal a so závisťou sledovala videá na internete. Až som zachytila informáciu o športovej diskusii, kde bude témou aj freediving. Nebolo nad čím rozmýšlať, tam musím ísť.

O freedivingu prišiel rozprávaťJaro Figura, zakľadateľ Freediving academy. Priekopník freedivingu v naších zemepisných šírkach, ktorý má dar reči. A keď rozpráva o freedivingu, všetko sa vám zdá dosiahnuteľné a najradšej by ste si ihneď nasadili plutvy, masku a skočili za ním do vody. Alebo radšej pred ním, nech vás má na očiach a dáva pozor :).

Nedalo mi to, a čoskoro som poprosila Jara o ďalšie stretnutie. Zo sľúbenej ¾ hodinky boli dve hodiny mimoriadne zaujímavého rozprávania, v ktorom ma vyviedol z viacerých omylov a ešte viac nalákal na tento krásny šport.

Jaro, komu by si freediving odporučil ?

Každému, kto miluje šnorchlovanie, kto sa chce ponoriť a preskúmať podmorské hlbiny, zaplávať si s korytnačkami, delfínmi, či inými vodnými živočíchmi v ich prirodzenom prostredí. Freediving vám dá možnosť lietať bez krídiel, nechať sa ťahať morskými prúdmi, padať či naopak sa nechať nadnášať vodou. Po psychickej stránke je freediving ideálny relax pre každého, kto má náročnú, stresujúcu prácu a potrebuje svoje telo a myseľ zregenerovať.

Presvedčil si ma, ako môžem začať?

Najbezpečnejší spôsob je prihlásiť sa na kurz freedivingu, kde vás profesionálni inštruktori naučia základným pravidlám a zručnostiam, tak aby ste po úspešnom absolvovaní kurzov mohli skúmať podmorský život nielen z hladiny, ale aj sa za nim ponoriť.

Čo konkrétne sa u teba naučím na prvom kurze?

Počiatočný kurz s názvom Apnea Discovery je cielený na osvojenie si vedomostí a zručností, ktoré začínajúcemu freediverovi umožnia vydržať pod vodou viac ako 2 minúty a potopiť sa na jeden nádych do 15 metrovej hĺbky. Krok za krokom sa naučíte ako správne vyrovnávať tlak v ušiach, ktorý by vás zabrzdil pred hlbšími ponormi, osvojíte si strečingové a dychové cvičenia, ktoré vám pomôžu zadržať dych na dlhé minúty.

Je to ideálny základ pre pokročilé kurzy, kde sa učíme technike pohybu pod vodou, správnemu kopu s plutvami, zanoreniu a mnohému ďalšiemu.

Aké vybavenie potrebujem na prvý kurz?

Začínajúci freediveri, nepotrebujú drahé potápačské potreby, ani nie je nutné si ísť rýchlo kúpiť plutvy určené na freediving. Stačia vám šnorchlovacie potreby, ktoré používate na dovolenkách pri mori. Freedivingové plutvy sú pre nováčika dlhé a ťažko ovládateľné. Pri prvých skúsenostiach s freedivingom by mu mohli byt skôr na obtiaž ako k úžitku. S krátkymi plutvami na šnorchlovanie sa najskôr naučíte správnej technike kopania.

Masku na potápanie pri prvých ponoroch nemusíte vôbec riešiť. Ak sa však freedivingu budete chcieť venovať, najlepšia je čierna nízkoobjemová maska s vnútorným objemom do 100 cm3.

Objem vzduchu v maske totiž podlieha tlaku okolitého prostredia a čím hlbšie sa ponárate, tým viac musíte vyrovnávať tlak v maske. Aby ste dorovnali okolitý tlak, musíte nosom do masky fúknuť trochu vzduchu. A čím menší objem masky, tým menej vzduchu dofukujete.

Podľa šnorchla najčastejšie spoznáte, či ide o freedivera, alebo o klasického dovolenkujúceho šnorchlistu. A to aj bez neopréna. Ako ? Na kurze sa učíme, že cez šnorchel sa len rozdýchavame a než začneme klesať pod vodu, šnorchel z úst vytiahneme. Je to kvôli bezpečnosti a lepšiemu vyrovnaniu tlaku v hĺbke. Šnorchel v ústach nám freediverom pod vodou prekáža. Máme ho alebo priviazaný šnúrkou o masku, alebo len tak voľne v ruke. Klasický šnorchlista si šnorchel pekne drží v ústach počas celého ponoru.

Neoprén, ako ochrana proti chladu a neoprénové ponožky patria do základnej výbavy freedivera. Ak neoprén a topánky nemáte, na prvom kurze si ich môžete požičať a vyskúšať. Inštruktor, alebo skúsenejší freediveri vám ochotne poradia podľa čoho si neoprén vybrať.

Každý deň po skončení kurz nasledujú teória, kde si na prežitom vysvetlíme čo a prečo sme robili a samozrejme nasledujú otázky a voľná diskusia, kde si zdieľame zážitky a dojmy. Príďte medzi nás, vo vode i na brehu je miesta dosť :)

Na prvý kurz s Jarom sa teší Lenka z Plutvy.sk