Ako si vybrať čelovku

Outdoorový trh v súčasnosti ponúka rozmanité množstvo čelových lámp. Ako si však vybrať tú správnu? Ako sa líši jedna od druhej? 

Kľúčovým aspektom pri rozhodovaní býva účel použitia, technické parametre, váha a v neposlednom rade i dizajn či cena.

Čelovka sa stala prirodzenou a zároveň nevyhnutnou súčasťou aktivít v prírode. Nezáleží pri tom na tom, či sa chystáte len na menšiu túru, cyklovýlet, beh po hrebeni či náročnú horolezeckú expedíciu. Čelovka by mala putovať do batoha ako prvá. Človek totiž nikdy nevie, kedy mu malé svetielko na temene hlavy pomôže nájsť cestu z tmy, dokonca zachráni život. Preto nepodceňujte výber čelovky najmä v prípade, keď plánujete pohyb v náročnejšom teréne a vaše horské i cestovateľské výzvy sú ďaleko za zónou pohodlia a bezpečia.

Základnou otázkou, ktorú si musíte pri výbere položiť, je účel použitia. Od neho sa potom odvíja i to, akú silnú svietivosť budete potrebovať, akým extrémnym podmienkam musí odolať, či je rozhodujúca i váha alebo na pár gramoch navyše nezáleží.
 
 

Kľúčové vlastnosti čeloviek v závislosti od aktivity

beh hmotnosť
turistika hmotnosť, doba svietenia, dosvit, režimy svetla
horolezectvo hmotnosť, doba svietenia, veľmi vysoký dosvit, široké ohnisko
cyklistika veľmi vysoký dosvit, široké ohnisko, doba svietenia
vodné športy odolnosť voči vode, vysoký dosvit
zimné športy odolnosť voči vode, doba svietenia
cestovanie veľkosť, doba svietenia

Hmotnosť

Váha čelovky môže byť rozhodujúca najmä v prípade, ak má slúžiť na beh či lezenie. V takomto prípade zaváži každý gram, kým pri cyklistike je tento parameter nepodstatný. V súčasnej outdoorovej ponuke sú však čelovky už pomerne ľahké, zvyčajne sa pohybujú na úrovni 90 g a neprekračujú hranicu 160 g. Pri kúpe si však nezabudnite všimnúť, či je váha udávaná vrátane batérií alebo bez nich.

Doba svietenia a režimy svietenia

Pod parametrom doby svietenia sa ukrýva výdrž nových batérií udávaná v hodinách. Tento údaj je však len orientačný, pretože platí pri optimálnych podmienkach a závisí i od režimu svietenia, v akom sa čelovka používa. Pokiaľ ju budete používať v režime slabej či strednej svietivosti, doba svietenia sa predĺži. Najúspornejším režimom je blikajúce svetlo, ktoré sa používa najmä pri signalizácii a špecifické miesto má i tlmené červené svetlo, nedráždiace tak veľmi oči.

Výrazným faktorom, ovplyvňujúcim dobu svietenia, sú však poveternostné podmienky. Batérie vydržia dlhšie v teplom prostredí, kým v mrazivých teplotách ich efektívnosť klesá. V prípade extrémne chladných podmienok je potom vhodné pouvažovať i nad čelovkou, ktorej puzdro s batériami je oddelené od tela čelovky a možno si ho vložiť do vrecka.
 
 

Dosvit čelovky a svetelnosť

Odpovedzte si na otázku, akú silnú čelovku potrebujete. Stačí vám vidieť len na 2 metre (stan, auto) alebo potrebujete silné svetlo, ktoré prenikne cez tmu i na desiatky, dokonca stovky metrov (orientácia v teréne v noci)? Potrebujete silný kužeľ svetla do diaľky, ale zároveň vidieť dobre i okolo seba (pri skialpinizme, bicyklovaní, bežkovaní...)?

Svetelnosť sa udáva v lumenoch a znamená množstvo svetla vyžarovaného zo svetelného zdroja. Čím vyšší údaj v lumenoch, tým vyššia svetelnosť, aj keď nie nevyhnutne, nakoľko to závisí i od rozptylu svetla.
 

Zdroj svetla čeloviek

Najpoužívanejším zdrojom svetla v outdoorových čelovkách sú LED diódy, ktoré majú vyšší výkon pri nižšej spotrebe energie. Ich výhodou oproti halogénovým žiarovkám je extrémna dlhá životnosť, odolnosť voči nárazom, malý rozmer. Zvyknú sa kombinovať s halogénom v čelovkách, určených napríklad na speleológiu.

Odolnosť čelovky

Pri aktivitách v prírode by čelovka mala vydržať pád, vlhkosť, vodu, mráz. Jej odolnosť udáva stupeň krytia IP, pričom väčšina čeloviek má IPx4 (dážď), niektoré IPx7 (v tomto prípade je čelovku možné ponoriť i do vody). 

Inteligentná čelovka

Najmodernejšie čelovky nielenže už myslia za vás, ale sa dajú nabíjať cez USB port, dokonca sa v počítači dajú pre ne vytvoriť vlastné svetelné režimy podľa vašich aktivít. 

Hlavnou výhodou je, že integrovaný svetelný senzor sa zameriava rovnakým smerom ako vaše oči. Meria a vyhodnocuje odrazené svetlo a na základe toho automaticky upravuje svetelný kužeľ (široký alebo zaostrený) a svetelný výkon podľa toho, kam sa práve pozeráte. Batérie i kvôli tomu vydržia oveľa dlhšie, pretože svetlom sa zbytočne neplytvá.

Rady na záver

1. Pri finálnom výbere čelovej lampy by ste si mali ujasniť, na akú aktivitu ju budete používať a čo od nej očakávate. 

2. Lacná čelovka vám dobre poslúži v kempe, no v nočnom horskom teréne vás môže stáť život.
 
3. Čelovky s uložením batérií na temene hlavy sú stabilnejšie kvôli rozloženej váhe, majú väčší výkon, viac režimov svietenia, zvýšenú odolnosť, no vyššiu hmotnosť i rozmer.
 
4. Čelovky s oddeleným puzdrom na batérie sú výhodné do chladných podmienok, no ich nevýhoda je v možnosti porušenia káblika, spájajúceho čelovku s ochranným puzdrom, vyššia hmotnosť.
 
5. Funkčnosť čelovky ovplyvňuje i voľba vhodných batérií, rovnako i ľahkosť výmeny najmä v sťažených až extrémnych situáciách.
 
6. V zimných podmienkach je veľkým plusom čelovky i ľahkosť ovládania v rukaviciach.
 

Široký sortiment čeloviek rôznych značiek nájdete v eshope: Outland -shop.eu