Ako vybrať športové hodinky

Výber hodiniek, vhodných na rôzne športové aktivity a outdoor je úloha zložitejšia, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Najmä ak sa v hodinkách nevyznáte a hľadáte dobré hodinky za neprehnanú cenu.

Preto sme pre vás pripravili pár tipov, na čo pozerať keď plánujete kúpiť športové hodinky.

Na čo sa sústrediť pred kúpou športových hodiniek?

1.    Typ športu, na ktorý plánujete hodinky najviac využiť

Rôzne firmy ponúkajú hodinky špeciálne na určitý typ športu, samozrejme s tým spojenými funkciami. Hodinky určené na beh väčšinou zaznamenávajú čas, medzičas či celkový čas. Taktiež majú GPS, či sledujú dodržiavanie pitného režimu. Hodinky určené na skialp alebo horolezectvo zas môžu ukazovať okrem základných vecí aj nadmorskú výšku, tep srdca, či počasie. Pokiaľ plánujete cvičiť, hodinky určené na kardio cvičenie môžu zastúpiť vášho trénera, pretože ukazujú koľko kalórií ste spálili, samozrejme s informáciami z GPS.

2.    Rozpočet

Tento dôležitý detail priamo súvisí aj prvým bodom, teda typom športu, na ktorý budete hodinky najviac využívať. Je síce pekné, že hodinky majú GPS a sledujú trasu, ktorú ste prešli, či monitorujú koľko kalórií ste spálili. Tieto však neraz stoja stovky eur. Preto je dobré položiť si otázku, ktoré z funkcií naozaj potrebujete. Napríklad - je naozaj nutné GPS alebo stačí „len“ chronograf? Pokiaľ chcete dobré hodinky za rozumnú cenu, ktoré sa dajú využiť na viac športových aktivít, hľadajte tie, so základnými funkciami, ako napr. už spomenutý chronograf, alarm a pod. Poďme ale priamo k hodinkám.

Čo si treba všímať na hodinkách?

Sklo na ciferníku

Zafírové alebo minerálne sklíčko? Zafírové je vysoko odolné voči poškriabaniu, no minerálne (ktoré je aj viac využívané pri športových hodinkách), je odolnejšie voči rozbitiu ako zafírové. Vodotesnosť

U hodiniek sa označuje v jednotkách ATM (tlak vodného stĺpca) a m (metre). Tu treba dávať pozor, pretože označenie 5ATM/50m neznamená, že sa s hodinkami môžete ponárať do hĺbky 50m. Môže sa stať, že hodinky označené len ako „Water Resistant“ vydržia len občasné namočenie, napríklad keď si umývate ruky, prípadne, keď zmoknete. Zaujímavosťou je, že hodinky sa nesmú označovať ako vodotesné (Waterproof) a to ani v prípade, že ide o špeciálne potápačské hodinky. Pri výrobcoch, ktorý takto hodinky označujú dávajte pozor, s najväčšou pravdepodobnosťou to vôbec nebude pravda. Vo všeobecnosti platí, že:

  •     WR 3 ATM/30m – hodinky sú vhodné na bežné používanie, nie sú vhodné na kúpanie, plávanie, rybárčenie a iné vodné športy.
  •     WR 5 ATM/50m  - hodinky vydržia už aj dlhší kontakt s vodou, napríklad kúpanie, či rybárčenie. Niektoré modely môžu byť vhodné aj na krátkodobé plávanie. Nie sú vhodné na šnorchlovanie alebo iné vodné športy.
  •     WR 10 ATM/100m – takéto hodinky sú už vhodné aj na plávanie, šnorchlovanie a iné vodné športy. Nie sú vhodné na potápanie.
  •     WR 20 ATM/200m – hodinky sú vhodné, okrem plávania a vodných športov, aj na potápanie, väčšinou ale nie hĺbkové potápanie, teda tak do cca 40m.
  •     Ďalšie označenia – Viac ako 30 ATM sú zvyčajne hodinky určené na potápanie, ktoré ďalej podliehajú iným ISO normám.

Remienok

Najviac sa u športových hodiniek využíva plast alebo guma. Sú odolné voči vode či potu a dlhotrvácne.  Vyhnite sa koženým náramkom. Sú síce príjemné na nosenie, no nie sú vodeodolné a pri častom styku s vodou alebo potom a následnom schnutí sa môžu rýchlo opotrebovať. Kovové (najmä titánové) náramky sú odolné, no tiež aj ťažké. Dávajte pozor na rôzne kamienky alebo doplnky, ktoré sa pri namáhavom využívaní rýchlo opotrebujú alebo rovno zničia. Či už si vyberiete hodinky vo vyššej cenovej kategórii, s rôznymi doplňujúcimi funkciami, alebo jednoduché, ukazujúce najmä čas, vždy sa pozrite na vlastnosti hodiniek. Vodeodolnosť, sklo či remienok je to najzákladnejšie, čo si treba všímať. Vždy je dobré podrobne si prečítať „podmienky“ alebo „odporúčania pre používanie“, ktoré by mali byť pribalené s každými kvalitnými hodinkami.