Lekárnička na dovolenku, cestovná lekárnička. Ako vyzerá správna výbava?

Lekárnička, dá sa povedať, je dnes už každodennou povinnou výbavou, nech robíte čokoľvek. Máme ich na pracoviskách, v autách, v kanceláriách a už vôbec by vo vašom batohu nemala chýbať, pokiaľ sa vydáte za dobrodružstvom.

Nie je však cestovná lekárnička ako lekárnička. Výbavu treba čas od času „vyhádzať“ a prispôsobiť jednak destinácii, do ktorej sa chystáte, jednak času, ktorý sa tam chystáte stráviť. Je jasné, že na týždňovej rodinnej dovolenke budete potrebovať trochu iné lieky a pomôcky, ako na mesiac trvajúcej výprave do dažďového pralesa. Isté spoločné body by sa však určite našli.

Do čoho baliť?

Ak si dávate dokopy vlastnú lekárničku na dovolenku, určite si lieky a masti nebaľte do papierovej škatule od topánok. Ideálne je odolné a nepremokavé puzdro, najlepšie z umelých vlákien. Farba a tvar vašej lekárničky nebudú veľmi dôležité, množstvo zabaleného materiálu už áno, preto hľadajte puzdro radšej väčšie, ale spratné. Vhodnými zlepšovákmi sú vnútorné priečinky a rôzne pripínacie gumičky a pásiky. Nielenže môžu uchrániť napríklad sklo pred rozbitím, ale zväčšujú i prehľadnosť v lekárničke.

Ako baliť lekárničku na cestovanie?

V princípe by ste mali v lekárničke na cestovanie mať najmä to, čo môžete a dokážete použiť. Pred odchodom skontrolujte dátum spotreby na liekoch. Ubezpečte sa, že zabalený materiál poznáte a viete s ním narábať – nie je na zahodenie novo nakúpené pomôcky rozbaliť a a aspoň letmo sa s nimi zoznámiť. Ak potrebujete v lekárničke viac miesta, môžete materiál skladovať bez papierových obalov, inštrukcie a príbalové letáky si však odložte bokom, napríklad do euroobalu.

Čo baliť do lekárničky?

V prvom rade nezabudnite na svoje vlastné lieky, ktoré máte na predpis a ktoré užívate trvalo, resp. pri zhoršení zdravotného stavu. Vo väčšine prípadov treba myslieť aj na tých, čo pôjdu s vami – partner, deti, seniori... K týmto liečivám si potom pribaľte aj niekoľko „univezálnejších“. Nepotrebujete, samozrejme, všetky zo zoznamu, ale čert nespí, a tak radšej majte poruke z každej kategórie aspoň niečo. Lieky proti nevoľnosti na cestách, zvracaniu: klasický kinedril, vyrábajú sa tiež rôzne žuvačky na cesty Lieky proti hnačke, či na pokazený žalúdok: živočíšne uhlie, tabletky Carbo Medicinalis, Endiaron, Smecta... Lieky proti horúčke: Paralen, Acylpyrin, Ibuprofen... Lieky proti bolesti hlavy, zubov, ap.: Brufen, Ibuprofen, Paralen... Dezinfekčné prostriedky: Septonex, peroxid vodíka Proti štípancom a na kožné alergie: Fenistil gel, Hydrocortison masť Kvapky do očí: Visin, Ophtalmo-septonex Kvapky do uší: Burow roztok Na bolesť hrdla: Tantum verde, Neoangin, Strepsils...

Čo ešte?

Pokiaľ sa chystáte na náročnejší výlet, nie je od veci zabaliť si aj pár ďalších vecí. Začína to samozrejme leukoplastmi rôznych veľkostí či vodeodolnými náplasťami. Hydrofilné, sterilné obväzy, škrtidlá a podobne oceníte pri náročnejších horských túrach. Pri vážnejších zraneniach sa môže hodiť trojrohá šatka či pružné pletené ovínadlo. Vysoko v horách môže prísť vhod aj izometrická alu fólia, ktorá pri nehode pomôže proti šoku i možnému podchladeniu.

Na čo nezabudnúť?

Ak máte pred cestou pochybnosti, nikdy nie je hanbou opýtať sa uja Gúgla, alebo pri rôznych zdravotných problémoch rovno vášho lekára. Čítajte, poraďte sa, informujte sa. Vždy majte po ruke pokiaľ možno funkčný telefón a číslo na rýchlu zdravotnú službu. Ak si netrúfate po svojom si „vyskladať“ univerzálnu lekárničku, kedykoľvek si ju môžete kúpiť v lekárni. A nech už si na cesty beriete akúkoľvek, držíme vám palce, aby ste ju v teréne nikdy nemuseli otvoriť.