Vyberáme správne outdoorové hodinky. Na čo treba dať pozor?

Náramkové hodinky už dávno nie sú len o presnej časomiere a pozlátených ručičkách. V našej digitálnej súčasnosti sa menia na výkonné počítače, ktoré dokážu malé zázraky. A niektoré z tých zázrakov možno pri cestovaní či výletoch do prírody skvelo využiť.

Aké parametre by mali mať pravé outdoorové hodinky?

Odolnosť je svätý grál

Aj keď pri dnešnom výbere je pojem „univerzálne parametre“ pomerne zavádzajúci, predsa len pri kúpe športových či turistických hodiniek jestvuje niekoľko zásadných ukazovateľov. Jedným z nich je bezpochyby materiál. Na horách či pri prechádzkach džungľou len ťažko doceníte umelohmotné okrasy a rôzne „udělátka“, podstatná je odolnosť. To je dôležitý atribút aj pokiaľ ide o náramok – ideálnym materiálom je guma alebo plast, kožené náramky sa môžu vplyvom dažďa, vetra či potu poškodiť, pri kovových náramkoch je ich mínusom vyššia hmotnosť. Sklá sú na hodinkách do exteriéru väčšinou zafírové alebo minerálne, oba materiály by mali ustáť aj nejaký ten náraz či stret s ostrejším predmetom.

Vodotesné & mierne zavádzajúce

Porucha hodiniek po prvom prudšom lejaku určite nikoho nepoteší. S odolnosťou voči vode je to však trochu zložitejšie. Vodotesnosť („water resistant“) výrobcovia uvádzajú buď ako údaj v atmosférach (ATM), alebo v metroch. Toto sa laicky dá pochopiť ako údaj do akej hĺbky sa s hodinkami možno ponárať, nie je to však úplne tak. V princípe platí, že 1 ATM sa rovná 10 metrom, ak však máte hodinky s údajom 5 ATM, určite s nimi neskúšajte skúmať morské dno. Viacerí výrobcovia uvádzajú, že hodinky s údajom 5 ATM znesú maximálne dlhší kontakt s vodou, kúpanie či plávanie. Na hĺbkové potápanie si zaobstarajte hodiny s 20 ATM a viac.

Takmer neobmedzené možnosti

Univerzálne parametre majú výrobcovia outdoorových hodiniek už väčšinou dobre zvládnuté. Začína rozhodovanie, ktoré z konkrétnych hodiniek, resp. ich konkrétnych funkcii, budú pre vás tie pravé. Ako sme spomenuli v úvode, hodinky sa, podobne ako mobilné telefóny, zmenili na megavýkonné komputre, pri ktorých i náročnejší používateľ sotva dokáže obsiahnuť všetky ich funkcie a možnosti. Ak je vaším najvýznamnejším výkonom nedeľná prechádzka rýchlejšou chôdzou, okrem stopiek či senzoru vášho tepu zrejme nebudete potrebovať veľa. Adrenalínoví nadšenci však určite ocenia viacero možností – pri turistických hodinkách sú už štandardom výškomer, hĺbkomer, barometer či kompas. Hodinky vám okrem srdcového tepu môžu merať i telesnú teplotu a dokážu vám už aj ukázať množstvo spálených kalórií. Zriedkavosťou už dnes nie je ani plnohodnotná GPS navigácia s databázou máp, ktorá vám navyše dopodrobna zaznamená celú vašu túru a cestu Výstupné súbory potom možno hravo preniesť do vášho PC pomocou USB rozhrania. Celkom výkon na obyčajné náramkové hodinky... Pre úplnosť treba zdôrazniť, že pri výbere hodiniek je okrem rozpočtu naozaj dôležité najmä to, na čo a kde budú používané. Výrobcovia dnes už myslia na všetko, a tak nájdete hodinky s funkciami zvlášť pre vysokohorské túry, pre horolezcov, cyklistov, potápačov, ultramaratóncov, a podobne, preto treba vyberať naozaj s rozvahou.

- zo širokej ponuky outdoorových a športových hodiniek od špičkových výrobcov si môžete vybrať v eshope outland-shop.eu

- ak máte iné skúsenosti, napíšte to do KOMENTÁROV