Do sveta aj s bábätkom

Využiť materskú dovolenku na cestovanie? V zahraničí je to celkom bežné. Generácia klasických backpackerov, ktorá kedysi s ruksakom na chrbte a neodmysliteľným zápisníkom brázdila svet, má dnes totiž okolo tridsiatky a začína uvažovať o tom, že by sa patrilo konečne si aj založiť rodinu. Cestovania sa však z nich chce vzdať málokto. Naopak, hľadajú spôsoby, ako rodičovstvo zladiť s aktívnym životným štýlom. Často si našetria peniaze, predajú auto či prenajmú svoj byt, a počas materskej dovolenky vyrazia do sveta aj s bábätkom. A poniektorí veruže aj okolo sveta. 
Patríme medzi nich. A hoci okolo sveta necestujeme (zatiaľ), túlavé topánky sme nezahodili ani po narodení našej prvorodenej dcéry. 
 
Cestovanie je pre nás totiž ako droga a nedá sa to liečiť. Zablúdili sme v bizarnom Tokiu, túlali sme sa po nepálskych Himalájach, kúpali sme sa v gýčovom Cancúne. Dobrovoľne sme vošli do drsnej favely temperamentného Rio De Janeiro, na Bali sme zasa pri pohľade na smaragdovozelené ryžové polia chytali inšpiráciu a spoznávali silu povier. V Bruneji nás pred búrkou zachránil miestny novinár, v Miami sme si zasa zodrali topánky na luxusnej párty. Ochutnali sme legendárnu banánovú palacinku na bangkockej Khao San Road, zistili sme ako naozaj žijú svätí muži v indickom Varánasí a zasnúbili sa v romantickom Toskánsku. Na Srí Lanke sme zasa utekali v národnom parku pred divokými slonmi, na vrchole Adamovej hore boli svedkami najkrajšieho východu slnka a pri pláži Mirissa sme raňajkovali v kláštore s budhistickými mníchmi. Máme nezabudnuteľné spomienky aj na tajuplné Škótsko, večne bdelý New York, divokú Andalúziu či na Bretónsko. A zoznam by mohol pokračovať…
Cestujeme pritom veľmi živelne, žiadna cestovka ani presne nalinajkovaný itinerár, pretože milujeme slobodu, spontánnosť, voľnosť pohybu a zážitky, ktoré z nich nevyhnutne vyplynú. Zážitky, to je motor, ktorý nevyhnutne potrebujeme k životu. 

babatko cestovanie

Narodenie dieťaťa

 
A odrazu prišlo dieťa…Úplne iný svet, na prvý pohľad nezlučiteľný s povahou dobrodruhov…Našou prvou starosťou bolo, aby sa dcéra narodila zdravá. A druhou  áno, priznávame  či aj s ňou budeme môcť ďalej tak (pre niekoho možno bláznivo) cestovať. Kdesi sme počuli myšlienku, že dieťa sa naladí na rytmus rodičov. Aj v našom prípade sa našťastie ukázalo, že dieťa vie nádherne zapadnúť do dobrodružného a akčného životného štýlu a zážitky môžeme zdieľať spoločne. Samozrejme, je to otázka kompromisov a počúvania intuície. Sme za to nesmierne vďační a teda cestujeme. „Našim spôsobom”, že neraz netušíme, kde večer budeme spať a tak často, ako nám to práca a čas dovolia.
 
Dcéru prezývame malá nomádka, pretože mala vari týždeň, keď nám robila (tajne) spoločnosť v našej obľúbenej kaviarni. (Nie sme závislí len na cestovaní a živote v pohybe, ale aj na káve). Ako trojmesačná povzbudzovala môjho otca na pretekoch Ironmana v Budapešti a spoznávala zákutia legendárneho kúpeľného hotela Gellért. V šiestich mesiacoch zasa zažila svoj prvý niekoľkotýždňový roadtrip po talianskej Ligúrii, Toskánsku, Verone či Mantove. Prešla v rámci neho vyše 4000 kilometrov, spala na asi 10 rôznych miestach a prvýkrát ochutnala slanosť mora. Desaťmesačná absolvovala 22 hodinový let cez polovicu zemegule a vyskúšala si letuškovskú čiapočku, kúpala sa vo vodopáde, trekovala po džungli plnej divokých opíc, viezla sa na skútri či plavila na lodi, objavila čaro piesku a vyvolávala rozruch všade, kam sa pohla. Pomedzito absolvovala nespočetne veľa výletov po Slovensku či návštevu poľskej soľnej bane Wieliczka, 110 metrov pod zemským povrchom. 
babatko cestovanie
Prekvapilo nás, že málokde a málokedy sme na našich cestách za exotov. Skôr máme pocit, že celý svet je akosi viac „baby friendly”. Odrazu sú detské ihriská a prebaľovacie pulty bežné aj tam, kde by to za iných okolností bolo nemysliteľné. Alebo je možné, že si to kvôli optike rodičov teraz viac všímame. Každopádne, ako sa hovorí  kde je dopyt, tam vzniká aj ponuka. 
 
Už dávno neplatí, že rodiny s deťmi sa zdržiavajú len vo veľkých rezortoch s toboganmi. V juhovýchodnej Ázii sme na cestách stretávali celé rodiny, neraz s dvoma i viacerými deťmi. Často kočovali ako nomádi, týždne, mesiace. Spoznali sme rodinu z Brazílie, s dvoma vrkôčikovými dievčatkami a širokými úsmevmi. Alebo dve rodiny zo severnej Európy, ktoré sa zoznámili takto na cestách, dali sa dohromady a cestovali spoločne. Navzájom si strážili deti, ktoré sa spolu prehrali a rodičia mali väčšiu pohodu. Už sa im to chýlilo ku koncu, jedna z nich sa plánovala vrátiť domov a druhá pokračovať z Indonézie do Thajska  a možno nájsť inú rodinu, ku ktorej sa pripojí. 
 
Kto sú? Bývalí sólo cestovatelia, ktorí sa kedysi nemuseli obávať, že keď sa vyberú do sveta bez sparing partnera, budú sami ako prst, pretože sa im vždy podarilo na cestách s niekým zaujímavým zoznámiť. Teraz už necestujú sami, ale ako rodina a prirodzene vyhľadávajú ďalšie rodiny, zgrupujú sa a cestujú spolu. Skvelá medicína proti ponorke a babysitting zadarmo. 
babatko cestovanie

Čím viac aj na Slovensku

 
Tento trend sa šíri aj k nám na Slovensko a akčných rodičov pribúda. Zisťujú, že po narodení svojho pokladu nemusia už iba sedieť medzi štyrmi stenami alebo maximálne tak kočíkovať okolo bytovky či odkladať dieťa preč, ak chcú cestovať a spoznávať, ale môžu ho zobrať so sebou, pretože cestovanie dostane prítomnosťou dieťaťa celkom nový, dosiaľ nepoznaný rozmer. Detská radosť je najviac! A potom je tu to učenie. Každá nová situácia je výzva, každý problém je možnosť učiť sa niečo nové. O sebe, o vzťahoch, o rodičovstve. Obrúsi vás to ako diamant. 
 
Keďže písanie milujem rovnako ako cestovanie a živí ma ako novinárku, spisovateľku, prekladateľku a piárku, prirodzeným vyústením tohto spojenia je cestovateľský blog www.littlenomadlife.com, ktorý sme založili spolu s manželom. Snažíme sa prostredníctvom neho inšpirovať, informovať a poradiť (nielen) rodičom cestovateľom kam ísť, čo vidieť a zažiť, kde sa najesť a dať si dobrú kávu či prespať. Aby bolo dobre im aj ich drobcovi. V neposlednom rade chceme motivovať všetkých budúcich rodičov a rodičov v očakávaní, že príchodom dieťaťa sa všetko len začína. A všetko je akosi oveľa zábavnejšie a adrenalínovejšie. 
 
Ako sa s bábätkom cestuje? Ako prežiť dlhokánsky let cez pol zemegule bez toho, aby vás na polceste nevysadil personál z lietadla? Ako dieťa neotráviť exotickou stravou? To a ešte mnoho iného vám radi prezradíme na besede už tento pondelok 5.6. o 18:00.
babatko cestovanie