Guérewol: Festival podfarbený vášnivou erotikou

Miriama Vojteková - 25.9.2017
Guérewol
September sa už tradične nesie v znamení festivalu Guérewol, ktorý slávia členovia kmeňa Wodaabe žijúci roztrúsene v  rôznych oblastiach Afriky, predovšetkým v  Nigérii, Stredoafrickej republike, Nigeri, Kamerune či Čade. Obdobie niekoľkých najvýnimočnejších dní v  roku v živote členov tohto kmeňa je známe po celom svete. Počas siedmich dní a  nocí si tamojšie ženy vyberajú tých najkrajších mužov, s  ktorými môžu stráviť niekoľko vášnivých chvíľ! 

Hodiny dôkladnej prípravy

Súčasťou festivalu Guérewol sú oslavy, počas ktorých sa mladí muži výrazne líčia, obliekajú do slávnostných odevov, tancujú a  spievajú. Dôvod, prečo pár dní v  roku venujú týmto oslavám toľko pozornosti, je celkom prozaický – títo muži chcú totiž zapôsobiť na nežné pohlavie, bez rozdielu na to, či sú ženy vydaté alebo slobodné. Na festival sa hrdí muži pripravujú už niekoľko hodín pred jeho začiatkom naozaj poctivo. Maľujú sa červenými, bielymi či čiernymi farbami – čo im môže trvať až neuveriteľných šesť hodín, skrášľujú sa rôznymi pestrými korálikmi či do vlasov si pripínajú obrovské pštrosie perá. Každý jeden muž si starostlivo dáva záležať na detailoch, pretože následne sa ukazuje pred porotou zloženou z  troch najkrajších žien kmeňa. Cieľom je zvíťaziť v  tanci Yaake, počas ktorého si spomínané tri ženy  vyberajú tých najkrajších a  najpríťažlivejších, ktorých milenkami sa potom stanú. 

Najpríťažlivejší vyhrávajú

Samozrejme, nielen vybrané porotkyne si vyberajú najatraktívnejších mužov – sú to taktiež ženy z  obecenstva, ktoré skúmavo sledujú každého z  nich. Pokiaľ niektorá túži s  jedným z  nich stráviť intímne chvíle osamote, stačí, keď si počká na to, kým jej vyvolený bude okolo nej tancovať a poklepe mu na rameno, čím mu dá najavo svoj záujem. Zaujímavosťou je, že tak môže spraviť aj vydatá žena – tie totiž v  kmeni Wodaabe majú sexuálnu slobodu. Navyše im to dovoľuje aj polygamia, ktorá je pre tento kmeň príznačná. Pre ženy, ktoré doma nemajú zrovna najpríťažlivejšieho manžela, to znamená možnosť odviazať sa a  vybrať si podľa svojej ľubovôle muža, ktorý sa jej páči. Nevydaté ženy môžu mať dokonca intímny styk s  kýmkoľvek a  kedykoľvek!

Najkrajší na svete

Muži kmeňa Wodaabe veria, že práve biele zuby a  oči sú známkou príťažlivosti a  farbami, ktorými si líčia tvár, ich zámerne zvýrazňujú. Počas tanečných prevedení doširoka otvárajú oči a  usmievajú sa, aby si ich krásu všadeprítomné ženy všimli. Ďalej je to štíhla atletická postava či súmerná tvár, ktoré predstavujú ideál krásy pre týchto Afričanov. Dokonca oni sami sa považujú za najkrajších ľudí planéty, a  preto sa niet čo čudovať, že v  ich rukách často vidieť zrkadlo, v  ktorom kontrolujú svoj vzhľad. Práve počas festivalu Guérewol sa naplno predvádzajú a  ukazujú svoju krásu a  príťažlivosť, takú zásadnú pre ich nielen intímny život.
 
Pripravila: Miriama Vojteková, zdroj foto: wikipedia, flickr

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.