Safari v Keni a horské gorily v Ugande

Zuzana Pochylá - 3.5.2017

Afrika je všeobecne kontinentom kontrastov. Dokáže ponúknuť to, čo sa v iných častiach planéty dnes hľadá len s veľkými ťažkosťami. Národné parky východnej Afriky sú stále ešte plné zveri! Keňa je tradičnou africkou krajinou, kam je určite najlepšie sa pozrieť na safari. Nekonečné pláne Masai Mara s nedozernými stádami zebier, pakoňov, žiráf, slonov, byvolov, gaziel. NP Nakuru je ideálne miesto pre pozorovanie nosorožcov. Africké národné parky sú jedným z najzaujímavejších miest, čo matka príroda vo svete dokáže ponúknuť. Takto nejako asi vyzerala naša planéta pred mnohými rokmi celá. A v čase tzv. Veľkej migrácie stád pakoňov a zebier, za ktorými sa tiahnu aj šelmy, platí toto prirovnanie mnohonásobne. Safari s neopakovateľnou šancou vidieť prechod pakoňov cez rieku Mara je životný zážitok!

Nie náhodou nazval Winston Churchill Ugandu "Perlou Afriky". Rozkladá sa v oblasti, kde sa stretáva východoafrická savana s džungľou západnej Afriky. Nájdeme tu miesta ako je národný park Bwindy so svetovým unikátom - horskými gorilami, kanál Kazinga - miesto s najväčšou koncentráciou hrochov na svete. Môžete tu pozorovať šimpanzov v ich prirodzenom prostredí.

simpanz

Horské gorily

V NP Bwindy žije niekoľko rodín horských goríl. Ku každej rodine smie ísť denne skupinka s veľkosťou maximálne 8 osôb spoločne s miestnym sprievodcom a ozbrojeným sprievodom. Nemožno vopred určiť, ako dlho budete gorily hľadať. Správa NP má svojich stopárov, ktorí gorilie rodiny sledujú. Jedná sa však o pohyb divokých zvierat vo voľnej prírode, a preto nemožno vopred určiť, či gorily budú hneď ráno migrovať do inej časti parku alebo si dajú výdatné raňajky na mieste, kde strávili noc. V priemere sa čas treku pohybuje medzi 1-6 hodinami. Pri pozorovaní gorilej rodiny panujú prísne pravidlá, s ktorými budete zoznámení ráno pred začiatkom treku. Akonáhle sa ku gorilej rodine priblížite, musíte odložiť všetky veci, pri sebe môžete mať iba kameru a fotoaparát. S goriliou rodinou môžete stráviť 1 hodinu a priblížiť sa na vzdialenosť max. cca 7 metrov. Pokiaľ sa ale zvedavé gorilie mláďa rozhodne pozrieť si vás zblízka a potiahne vás za rukáv, to všetko za prísneho dohľadu mohutnej gorilej mamy, rozklepú sa kolená aj ostrieľaným cestovateľom!

gorila

Afriku budete celkom určite milovať. Ale tým, že je Afrika Afrikou, stihnete ju možno občas tiež nenávidieť. My, mzungu - cudzinci, potrebujeme obvykle viac času na pochopenie afrických špecifík, problémov, afrického spôsobu myslenia. Pravdepodobne sa vám stane, že sa pristihnete zaskočení iným spôsobom uvažovania, odlišným prístupom afrického okolia. Ak sa niekomu z miestnych podarí vás rozladiť, vyviesť z miery, či vás "len" prekvapí laxný prístup k niektorým záležitostiam a prípadným problémom, spomeňte si vždy na najpodstatnejší svahilskej slogan - "Hakuna Matata - NO PROBLEM!" - všetko hovoriacia a všetko riešiaca zaklínacia formulka východnej Afriky.

Vydajte sa s nami spoznať tento kút Afriky - radi budeme vašimi sprievodcami na ceste!
http://www.livingstone.cz/zajezdy/katalog/afrika/

Komentáre Disqus