Albánsko: 5 zaujímavostí, ktoré tu musíte vidieť

Nataly Tkáčová - 4.12.2017
Zrejme žiadna európska krajina nezažila počas svojej histórie tak hektický rozvoj ako Albánsko v poslednom období. Krajina sa mení doslova každým rokom.  Hlinené cesty striedajú nové asfaltky, staré mercedesy autá novšieho kalibru, pri mori sa buduje riviéra. No Albánsko – krajina orlov je stále veľkou neznámou, ba mnohí k nej pociťujú množstvo predsudkov. Čo tu teda možno vidieť?  Tu je niekoľko lokalít.

Berat

Mesto Berat leží pri rieke Osum v  strede krajiny. V  minulosti bolo mesto postavené ako hrad, a  preto sa nachádza na kopci, na ktorom nájdete aj pôvodný hrad s  názvom Kalaja. V  tomto hrade sa nachádza štvrť s  množstvom kostolov a  mešít, ktoré rozhodne stoja za zmienenie. Berat je tiež prezývaný ako „mesto tisícov okien“ pretože predok typických domov tvoria obrovské okná. Z  týchto okien je krásny výhľad na panorámu mesta. V  roku 1961 bol Berat vyhlásený ako „mesto múzeí“, a  preto je skvelým miestom pre tých, ktorí milujú históriu a  kultúru. V  okolí tohto mesta sa tiež nachádzajú tradičné dedinky, ktoré taktiež stoja za návštevu.
Berat Albánsko

Albánska riviéra

V  juhozápadnej časti krajiny leží strmé pobrežie, ktoré možno prirovnať k  talianskej riviére – je však oveľa tichšie a  menej preplnené. Miestne pláže lákajú turistov k  plávaniu či opaľovaniu sa, zatiaľ čo novopostavené hotely a  atrakcie sľubujú turistom nádhernú dovolenku. Neďaleko pláží sa nachádzajú aj majestátne hory, v  ktorých sa ukrývajú romantické dedinky vhodné na malý výlet. 
albanska riviera

Apollónia

Neďaleko mesta Fier v  strede Albánska môžeme nájsť ruiny antického mesta, ktoré bolo pomenované podľa Boha Apollona. Mesto Apollónia bolo dôležitým antickým mestom, pričom jeho ruiny sú stále pôsobivé a  zanechajú vo vás dojem jeho niekdajšej slávy. Okrem knižníc, chrámov, divadiel či iných budov môžete navštíviť aj triumfálny oblúk či schrátrané domčeky.
Apollónia albansko

Drač

Veľké albánske mesto Drač je najdôležitejším prístavným mestom Albánska. Z  ekonomického a  kultúrneho hľadiska je v podstate hlavným mestom. Kultúrne podujatia a  festivaly sa tu konajú po celý rok. Významnú úlohu pri týchto udalostiach zohráva amfiteáter, ktorý je jednou z  najdôležitejších atrakcií mesta. Táto impozantná starobylá budova v  minulosti poskytovala miesto pre 20 tisíc ľudí a  je možné navštíviť ju aj v  súčasnosti. Drač je jedným z  albánskych turistických centier a  okrem kultúrnych a  historických zážitkov poskytuje aj pláže a  rekreačnú zábavu.
drač pláž
 
drač

Tirana

Tirana je hlavným mestom Albánska a  taktiež ekonomickým a  politickým epicentrom krajiny. V  tomto meste sídli množstvo dôležitých úradov ako napr. parlament či vláda a taktiež  je domovom pre množstvo politických strán. Tirana leží na rieke asi 30km od pobrežia. V  minulosti toto hlavné mesto nebolo veľmi dôležité, dnes však o  opaku presviedča svojou modernou architektúrou a  kultúrnymi zariadeniami. Malé kaviarničky pri cestách sú po väčšine plné energie a  celková mestská atmosféra je naozaj príjemná. Milovníci kultúry a  histórie by nemali vynechať návštevu jedného z  múzeí. Za zmienku tiež stojí miesto Skanderberg, kde sa nachádza slávna jazdecká soška, ktorá tvorí dominantu mesta. Okrem toho môžete tiež navštíviť mešitu s  hodinovou vežou zvanú Edhem Bay. Medzi ďalšie miesta, ktoré sa oplatí vidieť, patrí napríklad zámok, početné politické zriadenia, zoologické a  botanické záhrady či parky, v  ktorých môžete tráviť svoj voľný čas.
 
tirana
 
Samozrejme, nádherných lokalít, najmä prírodných je v Albánsku oveľa viac a nemožno všetky vymenovať v článku. Podeľte sa o ne v Diskusii.
 
Komentáre Disqus