Albánsko: Tričková kultúra I.

V rebríčkoch najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov by ste Albánsko asi hľadali márne, no napriek tomu má čo ponúknuť. Od hôr, cez nedotknutú panenskú prírodu až po krásne piesčité pláže. Na to, čo inspiruje k návšteve, na miesta, ktoré sa oplatí vidieť a prečo sa do Albánska vracať zas a znova sme sa opýtali Tomáša (27), ktorý Albánsko navštívil už dvakrát a je si istý, že sa k podceňovanému pobrežiu Jadranu minimálne raz opäť vráti.

Na otázku, čo charakterizuje Albáncov ako takých, odpovedal jednoducho: "Albánsko je skrátka tričková kultúra".

Tomáš (27) navštívil Albánsko prvýkrát v lete roku 2009 ako študent VŠCHT v Prahe. Pozvánku dostal od albánskej spolužiačky a sám priznáva, že nebyť známosti s ňou, v to leto by bol pravdepodobne strávil dovolenku niekde inde. A to by bola, podľa jeho vlastných slov, obrovská škoda. My sme ho vyspovedali a zisťovali, o čo sa jeho nadšenie z Albánska vlastne opiera.

Albania

Začneme netradične. Nebudem sa ťa pýtať na krajinu. Zaujíma ma, ako si vnímal Albáncov. Hovorí sa, že vtáka poznáš po perí a človeka po šatách. Ako sa Albánci obliekajú? 

„Albánska móda je odrazom samotnej krajiny. Na Albánsku sa mi páči, že človek si tam môže v podstate oddýchnuť od typického života západného sveta. Občas som unavený z našej posadnutosti značkami a masovými reťazcami. V Albánsku nič také nenájdete. Tak ako sa vám môže poľahky stať, že sa tam prechádzate horami bez známok ľudského zásahu alebo natrafíte na kúsok pláže, ktorý vám pripadá taký nedotknutý akoby vystúpil spod hladiny mora sotva včera, tak spoznávate pri prechádzkach ulicami, že tamojšia móda je tiež čistá - nepoznačená. Je to vtipné, pretože väčšina Albáncov sa oblieka tak ako našinci pred zhruba 10 rokmi. Neuvidíte tam masové reťazce známe z našich nákupných centier. Žiadne značky či dizajnový textil s módnou potlačou, ktorý by ste poznali. 

Západ do Albánska ešte neprenikol. Najmä v menších mestách a na vidieku je to proste kultúra tričiek. Parky, hipsterské nápisy, divoké potlače na hrudi – nemysliteľné. Všetci bez rozdielu (ale najmä muži) nosia jednoduché bavlnené tričká či mikiny. Nie sú to ktovieaké moderné strihy ani dizajny alebo vzory. Skrátka klasika a k tomu obyčajné džínsy. Vo väčších mestách už trošku cítiť prenikanie západu. Ženy sú dosť ovplyvnené najmä Talianskom. Albánsko a Taliansko majú silné väzby a to neplatí len o obliekaní. Veľa Albáncov po taliansky aj plynulo hovorí. Je to následkom toho, že ešte donedávna mnoho domácností chytalo okrem albánskej televízie len tú taliansku. Naučili sa tak nie len taliansky rozprávať, ale mali aj možnosť inšpirovať sa tamojšou módou. Samozrejme, hovorím o ľuďoch z miest. V ostatných oblastiach ešte stále frčí pomáda na vlasy,“ dodáva Tomáš so smiechom. “

Takže ani žiadny Starbucks či McDonalds?

„Nie, jediné čo môže ako-tak ukojiť abstinenčný šok po západnom menu sú albánske napodobeniny známych gigantov. Najviac ma asi pobavil fastfood s názvom McKolonad. Ale to nie je vôbec na škodu. Naopak. Jedlo v reštauráciách je naozaj kvalitné a chutné. Na miestnych trhoch sú navyše plné stánky čerstvej zeleniny a ovocia. “

Albania

Jedol si aj nejaké „exotické“ albánske jedlo?

„Myslím, že pre nás atypické jedlo, ktoré sa bežne v albánskych horách jedáva, je grilovaná koza. Nie som si ale istý, či by som ju chcel zaradiť do svojho každodenného jedálnička. Chutila skrátka ako kozina“. 

Povedzme, že sa človek prenesie cez absenciu známych franchisových modelov a rozhodne sa Albánsko navštíviť. Čo by si mal do batohu zabaliť?

„Nesmieme zabúdať, že Albánsko je zmesou rôznorodých kultúr. Žijú tu kresťania, moslimovia i židia. Na jednej strane to znamená množstvo sviatkov a osláv. V Albánsku môžete zažiť typické Vianoce, Chanuku a potombyť súčasťou osláv Ramadánu. Je to šialené, ale funguje to. Na druhej strane sa zmes kultúr odráža v obliekaní. Preto nie je na pláži napríklad nič neobvyklého vidieť na jednom konci slečnu v dizajnovom tričku či odvážnych bikinách a o pár metrov ďalej ženu zahalenú do burky. Chcem tým povedať, že pri výbere oblečenia do batohu sa nemusíme báť žiadneho faux-pas. Škála možností je široká. Dni sú v lete horúce, ale na horách je trochu chladnejšie. Takže odporúčam pribaliť si aspoň ľahkú košeľu a samozrejme pevnú obuv. “

Pokračovanie článku o cestách po Albánsku uverejníme čoskoro..