Aký vplyv malo na vývoj našej planéty počasie?

Kanál Viasat History predstaví seriál Ako počasie tvorilo históriu, v ktorom sa dozvieme množstvo zaujímavých informácií o vzniku našej planéty a vplyve počasia na jej vývoj. Tiež sa pozrieme, ako počasie ovplyvňujú ľudia a čo všetko môžu zmeny, ktoré z toho plynú, znamenať pre planétu Zem a život na nej.
 
Planéta Zem, v poradí tretia z planét slnečnej sústavy, vznikla podľa najrozšírenejšieho názoru vedcov, výskumov a odhadov približne pred štyrmi miliardami rokov. Odvtedy ju bičujú najrôznejšie klimatické katastrofy, devastujúce búrky, rozsiahle povodne alebo, naopak, zničujúce suchá. Každá takáto pohroma dokáže napáchať rozsiahle škody, vyžiadať si množstvo životov alebo niektoré miesta doslova vymazať z máp.
Dvojdielny seriál ponúkne v prvej epizóde divákom pohľad na to, ako došlo k vzniku Zeme a ako sa v priebehu mnohých rokov formovala do súčasnej podoby. Postupne sa zameria na vznik zemského jadra, povrchu a nakoniec i atmosféry. Dozvieme sa, aké vplyvy pôsobili na vznik rozsiahlych jazier, horských masívov a ďalších divov prírody.

Druhá epizóda oboznámi divákov s vplyvom ľudí na počasie

Ukážeme si, čo všetko dokáže človek svojím konaním zapríčiniť, či už je to v poslednom čase populárny problém globálneho otepľovania, alebo ďalšie, nie tak často diskutované vplyvy. Podrobnejšie sa pozrieme aj na klimatické zmeny, ktoré môžu stretnúť ľudstvo v budúcnosti, a na to, aké môžu mať pre nás dôsledky. 
 
Dokument Ako počasie tvorilo históriu uvidíte na kanáli Viasat History cez víkend 26. a 27. decembra 2015 o 16.00 hod.