Najrozsiahlejšie púšte sveta

Keď sa povie púšť, väčšina z  nás si predstaví horúci piesok, oázy alebo ťavy. Táto predstava rozhodne nie je chybná, avšak na svete existujú aj také púšte, ktoré sú extrémne chladné. Ako je to možné? Púšť je totižto charakterizovaná ako oblasť, kde prší málo alebo neprší vôbec – kritériom je teda úhrn zrážok. Dnes sme si pre vás pripravili zoznam tých najrozsiahlejších púští sveta.

11. Púšť Chihuahuan

Veľkosť púšte – 450  000 km²
Táto púšť sa rozkladá na území Spojených štátov amerických a  Mexika, a  je tak druhou najväčšou púšťou v  Severnej Amerike. Vytvorila sa medzi dvoma pohoriami, ktoré neprepúšťajú dažde potrebné pre život miestnej vegetácie.
 

10. Púšť Great Basin

Veľkosť púšte – 492  000 km²
Great Basin je najväčšou púšťou v  Severnej Amerike.  Tiahne sa cez štáty Nevada, Utah, Idaho a  Kalifornia. Táto púšť je známa pre svoje extrémne horúce letá a  extrémne chladné zimy. V  jej pieskoch sa v minulosti rozprestierali dve jazerá, Lahontan a  Bonneville, ktoré po poslednej dobe ľadovej postupne vyschli.
Great Basin

9. Sýrska púšť

Veľkosť púšte – 520  000 km²
Sýrska púšť patrí medzi najrozsiahlejšie púšte sveta a  je prvou v  našom zozname, ktorá zaberá viac ako pol milióna kilometrov štvorcových. Táto púšť sa tiahne Jordánskom, Tureckom, Irakom a  samozrejme Sýriou. Hlavné mesto Sýrie, Damask, sa nachádza práve v  jednej z  jej oáz.
Sýrska púšť

8. Patagónska púšť

Veľkosť púšte – 620  000 km²
Patagónska púšť, nachádzajúca sa z  väčšej časti v  Argentíne a  z  menšej časti v  Čile, je dôkazom toho, že nie všetky púšte musia byť horúce. Tunajšie leto trvá menej ako šesť mesiacov, a  hoci je sneh v  tejto oblasti kvôli nedostatku zrážok zriedkavý, mráz sa tu naopak vyskytuje často.
Patagónska púšť

7. Veľká Viktóriina púšť

Veľkosť púšte – 647  000 km²
Každý vie, že Austrália je z  väčšej miery pokrytá púštnou krajinou. Nie je preto žiadnym prekvapením, že jedna z  najrozsiahlejších púští sveta sa nachádza práve na tomto kontinente. Množstvo zrážok je v  tejto oblasti extrémne nízke – ročne tu spadne iba 250mm. Počas leta tu teplota často presahuje 40 stupňov Celzia.
Veľká Viktóriina púšť

6. Púšť Kalahari

Veľkosť púšte – 900  000 km²
Afrika je domovom mnohých púští a  Kalahari patrí medzi tie najväčšie. Rozkladá sa prevažne v  Botswane, no svojimi časťami zasahuje aj do Namíbie a  Južnej Afriky. Na najvlhšiu časť tejto púšte spadne 500mm zrážok za rok, čo je dvakrát viac ako na Veľkej Viktóriinej púšti.
Kalahari

5. Púšť Gobi

Veľkosť púšte – 1  000  000 km²
Púšť, ktorá pokrýva časť Číny a  Mongolska, bola vytvorená pôsobením Himalájí. Pohorie totiž v  tejto oblasti zabraňuje dažďu. Vzhľadom k  skutočnosti, že púšť sa nachádza na náhornej plošine, teda v  nadmorskej výške cca 1000m nad morom, priemerné teploty na nej sú nízke.
Gobi

4. Arabská púšť

Veľkosť púšte – 2  330  000 km²
Arabská púšť, ktorá je najväčšou ázijskou púšťou, sa rozprestiera na územiach mnohých krajín: Katar, Irak, Omán, Kuvajt, Jordánsko, Jemen, Saudská Arábia a  Spojené arabské emiráty. Púštne teploty denne kolíšu medzi extrémnou horúčavou počas dňa a  mrazom počas noci.
Arabská púšť

3. Púšť Sahara

Veľkosť púšte – 9  400  000 km²
Sahara, ktorá vyše štyrikrát presahuje rozlohu Arabskej púšte, zasahuje do nasledujúcich afrických krajín: Čad, Líbya, Egypt, Niger, Maroko, Sudán, Tunisko, Alžírsko, Mauritánia a  Mali. A aj keď si mnohí myslia, že Sahara je najväčšou púšťou sveta, v  skutočnosti je až treťou v poradí. Kvôli svojim nehostinným podmienkam je osídlená iba riedko – teplota dosahuje extrémne vysoké hodnoty a  panuje klíma, ktorá v  podstate znemožňuje zrážky. 
Sahara

2. Arktická polárna púšť

Veľkosť púšte – 13  900  000 km²
Arktická polárna púšť sa tiahne Aljaškou, Grónskom, Islandom, Švédskom, Dánskom, Nórskom, Kanadou a  dokonca aj Ruskom. Priemerná teplota na tejto púšti ani počas leta nepresiahne 10 stupňov Celzia. Slnečné svetlo sa však v  tejto oblasti môže vyskytovať neprestajne až po dobu desiatich mesiacov.

1. Antarktická polárna púšť

Veľkosť púšte – 14  000  000 km²
Najrozsiahlejšou púšťou sveta je Antarktická polárna púšť, ktorá sa rozlieha po celej Antarktíde. Väčšina tohto kontinentu je pokrytá ľadom a  dokonca sa na ňom tvoria aj snehové duny. Ľuďmi je takmer neobývaná. V  tejto oblasti sa zvyknú pohybovať iba vedci za účelom rôznych odborných výskumov. Je však prirodzeným domovom pre zvieratá ako tučniaky či tulene.