Ako som sa dostala zadarmo do Holandska a zažila najlepší Silvester

Daniela Plevová - 13.1.2017

Niektoré veci a výzvy k človeku prídu samé, do iných musí investovať trochu času a úsilia. To, že som zbadala na facebookovej stránke Dobrodruh.sk súťaž, bola vec, ktorá ku mne prišla. Každý z nás denne dostáva mnoho príležitostí, je len na nás či a ako ich využijeme. Rozhodla som sa prvýkrát zapojiť do niečoho takéhoto a v hĺbke duše som dúfala, že sa mi to podarí a predstavovala som si, ako sa pozerám na holandské ohňostroje.  Keď niečo veľmi chcete, urobíte pre to maximum a stoja pri vás správni ľudia, verte mi, že sa vám to podarí. Šťastie sa teda na mňa usmialo. Vyhrala som zájazd pre 2 osoby a tak som si pár dní pred Silvestrom balila kufor.

Príchod do Rotterdamu

V dňoch 29.12.2016 – 2.1.2017 som sa prostredníctvom CK DAKA vybrala s kamarátkou Luckou do krajiny tulipánov a veterných mlynov – Holandska.

Po dlhej ceste autobusom sme ráno prišli do hmlou zahaleného Rotterdamu – najväčšieho prístavu v Európe s veľmi zaujímavou modernou architektúrou (viď foto).

amsterdam

Následoval presun do malebného mestečka Delft, ktoré sa nachádza na pol ceste medzi Rotterdamom a The Hague.  Okrem nespočetného množstva bicyklov a príjemneho prostredia sa mesto pýši týmto Novým kostolom, ktorý ma zaujal svojou  naklonenou vežou. 

amsterdam

Naše posledné kroky prvého dňa v Holandsku viedli do Den Haagu, kde sme si prezreli historické centrum s budovou parlamentu Binnenhof a Kráľovský palác.

amsterdam

amsterdam

Láska na prvý pohľad

Nasledujúci deň sme sa vybrali do skanzenu Zaanse Schans, do ktorého som sa zamilovala hneď, ako som vystúpila z autobusu. Dedinka je od Amsterdamu vzdialená len 20 km, takže rozhodne odporúčam zastaviť sa v nej a vychutnať si pravú holandskú atmosféru.

amsterdam

amsterdam

amsterdam

Z týchto maľovaných domčekov som nemohla spustiť oči, človek mal pocit, že je v rozprávke.  Navštívili sme syrovú farmu s ochutnávkou syrov (dovtedy som ani len netušila, že existujú modré a zelené syry a že chutia tak výborne) a výrobňu drevákov, kde nám predviedli ako za 5 minút jedny vyrobiť.

amsterdam

Poobede sme sa presunuli do hlavného mesta Amsterdam, kde na nás za každým rohom číhali magnetky pre turistov, Coffee Shops, červené očká (if u know what I mean), trhy s tulipánmi, bicykle, umelci,  kanály,  suveníry s Van Goghovými maľbami..

amsterdam

Navštívili sme aj brusiarňu diamantov  s možnosťou vyrobiť šperk na počkanie, avšak z cien sa nám, bežným Slovákom, točila hlava, takže sme sa radšej vybrali preskúmať centrum so slávnymi písmenami  I amsterdam. Fotku hodnú publikácie sme však s týmto nápisom nespravili, pretože nás demotivovalo nespočetné množstvo ľudí robiacich si selfie v našej selfie.

Užili sme si aj plavbu loďou po holandských grachtoch.

amsterdam

Nasledovalo osobné voľno v uliciach Amsterdamu a spolu s niekoľkými národnosťami sme oslávili príchod Nového roku.

Nieuwjaarsduik

Posledný deň v Holadsku sme strávili v najluxusnejšom prímorskom letovisku Scheveningen. Tu sme mali možnosť vidieť a tiež zúčastniť sa každoročnej akcie s názvom Nieuwjaarsduik, kedy sa asi 10 000 otužilcov okúpe v Severnom mori. Z praktických dôvodov sme sa k ľuďom v plavkách a oranžových čapiciach nepripojili, čo však budem ľutovať do konca života, pretože keď raz máte možnosť niečo nezvyčajné vyskúšať, netreba nad tým rozmýšľať, proste sa chopte šance. Budete mať o zážitok na rozprávanie naviac. Poprechádzali sme sa po krásnej promenáde, kde sme poriadne vymrzli, ale za ten zážitok z mora a krásnej pláže to stálo za to.

Večer sme sa s krajinou tulipánov rozlúčili a rodine napísali sms, aby na nás počkali s obedom. 

Tento rok som odštartovala úžasne, začal sa mi plniť môj cestovateľský sen. A preto dúfam, že pranostika „Ako na Nový rok, tak po celý rok“ bude v tomto prípade pravda a podarí sa mi precestovať  ďaľšie krásne krajiny.

V mojom aj Luckinom mene, by som sa chcela poďakovať cestovnej kancelárií DAKA za krásny zájazd, kaviarni a fóru Dobrodruh.sk za príležitosť zapojiť sa do súťaže a v neposlednom rade našim priateľom, bez ktorých by sme nezažili najlepší Silvester nášho života.

Zo srdca Vám ďakujeme a prajeme úspešný cestovateľský rok 2017! 

amsterdam

Článok bol pripraveny v spolupráci s CK DAKA, viac zájazdov nájdete tu: http://ckdaka.sk/

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.