Čo treba vidieť v Austrálii

Marek Hervíř - 8.3.2017

Chystáte sa stráviť niekoľko teplých dní na južnej pologuli? Tak sa pripravte na poriadne dobrodružstvo! Austrálska fauna a flóra vás očarí svojou jedinečnosťou a austrálske mestá svojím kozmopolitným šarmom. Prečítajte si, ktoré pamiatky, prírodné úkazy či pláže sa oplatí vidieť na vzdialenom kontinente zvanom Austrália.

Šiesty najväčší štát sveta, najmenší kontinent a zároveň najnižšie položený svetadiel – to je Austrália, jedno z najunikátnejších miest našej planéty. Keďže sa nachádza na druhej strane Zemegule, mali by ste si pred dlhým výletom premyslieť, ktoré z austrálskych krás budú na vašom zozname.

Chcete nasávať atmosféru veľkomiest a kozmopolitných pláží alebo sa chystáte preskúmať iné austrálske zaujímavosti a scenérie? Inšpirujte sa zoznamom najlepších pamiatok, prírodných krás, pláží a párty miest.

Čo potrebujete pred cestou?

Pred vycestovaním do vzdialenej Austrálie si budete musieť zaobstarať turistické víza, ktoré stoja cca 40 eur. Môžete tak urobiť online alebo cez austrálsku ambasádu vo Viedni. Turistické víza platia 12 mesiacov od udelenia dátumu, zotrvať v Austrálii môžete jednorazovo však len do 3 mesiacov.

To znamená, že ak chcete tieto ročné víza využiť naplno, musíte medzi 3-mesačnými pobytmi v Austrálii cestovať – napríklad navštívite Nový Zéland alebo jeden z Polynézskych ostrovov. Dôležité je aj cestovné poistenie, keďže lekársky servis môže byť v Austrálii veľmi drahý.

Určite vám pomôže aj približný plán trasy. Austrália je obrovská krajina s oblasťami, kde nemusíte naraziť na živú dušu. Navyše, let do Austrálie trvá cca jeden deň aj pár hodín. Preto ak už prekonáte takú dlhú trasu, užite si Austráliu naplno a navštívte toho čo najviac.

Medzi jednotlivými destináciami sa viete presúvať požičaným autom, čo sa odporúča v prípade väčších skupín. Príjemné je aj cestovanie vlakom či autobusom (spoločnosti Greyhound a Premier). Medzi väčšími vzdialenosťami sa odporúčajú lety jednej zo spoločností Jetstar a Virgin Australia.

Australia

Oslnivé austrálske pláže

Austrália je domovom vyše 10 000 pláží, takže nájsť tú svoju obľúbenú nebude vôbec problém. Medzi najkrajšie sa zaraďujú pláže na Veľkej oceánskej ceste (Great Ocean Road), ktoré tiahnu po západnom pobreží Austrálie v štáte Victoria.

Pokiaľ vyhľadávate niečo turistickejšie a bližšie k civilizácii, navštívte slávnu Bondi Beach v Sydney alebo pláže v meste Torquay, Airlie v Queenslande alebo jednu z desiatok pláží na ostrove Roottnest blízko mesta Perth. Pre milovníkov čistej prírody odporúčame nedotknutú pláž Whitehaven na ostrovoch Whitsunday.

Austrálske pamiatky

Sydney Opera House

Preslávená Opera v Sydney bola otvorená 20. októbra 1973 a odvtedy je neodmysliteľnou súčasťou scenérie najväčšieho mesta v Austrálii. Okrem jedinečného pohľadu na špecifickú budovu, ktorá je mimochodom zapísaná v UNESCO, si návštevníci pochvaľujú aj vnútro a okolie opery vrátane reštaurácií a barov.

Sydney Harbor Bridge 

Pokiaľ nie je na vašej pohľadnici z austrálskeho výletu Opera v Sydney, je tam určite Sydney Harbor Bridge. Okrem toho, že premosťuje prístav Port Jackson na východnom pobreží, spája centrum Sydney so severnými štvrťami metropoly. Postavený bol v rokoch 1923 - 1932. Zapísaný je aj v Guinessovej knihe rekordov.

Australian War Memorial / Austrálsky vojnový pamätník

Jeden z najznámejších pamätníkov v Austrálii stojí v hlavnom meste Canberra. Vyjadruje poctu mužom a ženám, ktorí bojovali za svoj národ. Pomník bol ukončený v roku 1941. Pozostáva z vonkajšej záhrady, výskumného centra, hrobiek a ďalších častí, ktoré odhaľujú históriu Austrálie.

Shrine of Remembrance / Svätyňa spomienok

Monumentálna stavba zasvätená spomienkam tým, ktorí bojovali za Austráliu v rokoch 1914 - 1918, sa nachádza v meste Melbourne. Ročne láka tisícky turistov z celého sveta. Svätyňa okrem expozícií ponúka aj záhradu a výhľad na metropolu Melbournu. Súčasťou je aj pozoruhodný Ray of Light (svetelný lúč prechádzajúci kupolou a dopadajúci rovno na jednu z hrobiek) alebo symbolický Večný plameň svätyne.

Dinosaur Stampede National Monument

Chcete sa vrátiť späť do hlbokej minulosti? Navštívte Lark Quarry Conservation Park v druhom najväčšom štáte Austrálie – Queenslande. Na ploche 210 metrov štvorcových na vás čaká skoro 4000 zachovalých odtlačkov dinosaurov starých vyše 95 miliónov rokov. Jedna zo svetových rarít

Príroda

Great Barrier Reef / Veľká koralová bariéra

Najväčší koralový útes na svete sa nachádza v Koralovom mori pri severovýchodnom pobreží Queenslandu. Jeden zo siedmich divov prírody je zapísaný v UNESCO a skrýva v sebe neopísateľný morský svet. Veľká koralová bariéra je dlhá 2300 kilometrov, je viditeľná z vesmíru a nájdete v nej vyše 3000 lagún, ostrovov, ostrovčekov a útesov.

Tasmánia

Tasmánia, austrálsky štát a zároveň ostrov, ponúka cestovateľom nepoškvrnenú panenskú prírodu. Až 40 % tvoria rezervácie a národné parky. Pokiaľ vyhľadávate dych berúce prírodné úkazy a nádherné pláže, vydajte sa na dobrodružstvo do Tasmánie. Pravidelné lety odlietajú z Melbournu, Sydney a Brisbane. Pokiaľ vás láka plavba loďou, do Tasmánie sa viete dostať aj trajektom z Melbournu, ide však o dlhú niekoľkohodinovú cestu.

Uluru / Ayers Rock

Ojedinelý prírodný monument starý vyše 5 miliónov rokov. Monolit Uluru je tvorený čistým pieskovcom a patrí k najposvätnejším miestam domorodých obyvateľov. Túto posvätnú horu nájdete v štáte Severné teritórium v národnom parku Uluru-Kata Tjuta. Hora mení farbu počas jednotlivých ročných období, aj počas dňa podľa dopadu slnka. Dostaneme sa sem lietadlom, autom aj autobusom.

australia

Jazero Hillier

Ružové jazero sa nachádza na ostrove Middle Island pri južnom pobreží štátu Západná Austrália. Jazero je slané, asi 600 metrov dlhé a 250 metrov široké. Obklopuje ho piesok a eukalypty. Tento prírodný úkaz môžete vidieť len z nebies, keďže je zakázané na ostrove pristávať. Ďalšou možnosťou, ako aspoň nachvíľu zahliadnuť úchvatné Hillier, je zúčastniť sa výletnej plavby z mesta Esperance. Dostupným ružovým jazerom je Pink Lake, ktoré sa rozprestiera 3 kilometre od Esperancy.

Modré vrchy

Nachádzajú sa len 100 kilometrov od Sydney a nájdete tu vzácne druhy eukalyptov. Blue Mountains sú od roku 2000 zapísané v dedičstve UNESCO. Názov Modré vrchy vznikol na základe modrého oparu, ktorý vzniká počas horúčav a tiahne sa nad celým pohorím. Prekrásna scenéria a výhľady si môžete užiť aj vďaka lanovke, ktorá vás prevedie z vrcholov až na dno rokliny Modrých vrchov.

Kde sú najlepšie párty v Austrálii?

Chcete sa na svojej dobrodružnej ceste plnej klokanov a koál aj trochu zabaviť? Austrália je kráľovnou párty miest. Tie najlepšie nájdete v mestách Melbourne, Sydney, na Gold Coaste alebo v hippie mestečku Nimbin. Milovníci ostrovov a plážových akcií sa zabavia na pláži Airlie a ostrove Magnetic Island. Ak máte obmedzený rozpočet, skočte do Cairns na východnom pobreží Queenslandu. Množstvo klubov a barov nájdete aj v Perthe, ktoré sa po rokoch zbavilo nálepky spacieho mesta. 

 

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.