Po stopách Nema

Stráviť polroka v Austrálií a nevidieť koralové útesy? Boli by sme blázni. A tak sme sa vydali po stopách Nema.

Great barrier reef je najrozsiahlejší korálový ekosystém na svete s jedinečnou štruktúrou žijúcich organizmov, ktorý možno pozorovať aj z vesmíru. Zahŕňa 2900 individuálnych útesov a 900 ostrovov tiahnucich sa pozdĺž severovýchodného pobrežia Austrálie v celkovej dĺžke 2600 kilometrov. Od roku 1981 je zapísaný v zozname UNESCO a podľa CNN je aj jedným zo siedmich prírodných divov sveta.

Na potulkách austrálskym pobrežím sme sa vybrali na jeden z ostrovov v páse Veľkého bariérového útesu - Lady Musgrave Island (nazvaný podľa ženy Sira Anthonyho Musgrave – niekdajšieho guvernéra Queenslandu). Piesočnatý ostrovček s rozlohou len 14 hektárov, obklopený však nádhernou lagúnou. Tento dokonalý raj je domovom vyše 300 druhov unikátne sfarbených rýb a 350 druhov koralov. Navyše je veľmi ľahko prístupný výletnou loďou, ktorá pravidelne premáva z mestečka Town of 1770 (leží na východnom pobreží, zhruba na polceste medzi Bundaberg a Gladstone).

Lady Musgrave Island

V rámci celodenného výletu z mesta Town of 1770 vás sem iba za 90 minút ľahko dopraví vysokorýchlostný katamarán, ktorý vchádza cez koralový útes jeho jediným prístupovým kanálom a kotví priamo v lagúne, vzdialenej iba 300 metrov od ostrova. Niet teda divu, že táto polouzavretá koralová lagúna patrí k jedným z najvyhľadávanejších miest milovníkov šnorchlovania a potápania. Počas dňa vás čaká vcelku pestrý a nabitý program, vybrať si môžete z rôznych aktivít, pre lenivejších príjemný oddych na plávajúcom pontóne, pre zvyšok šnorchlovanie v chránenej zóne priezračnej lagúny, rybárčenie alebo aj potápanie. V cene výletu je zabezpečený obed formou bufetu, nechýba však ani občerstvenie počas celého dňa.

Rovnakým lákadlom v rámci programu je aj prechádzka s výkladom po ostrove, ktorý ma celkom zaujímavú históriu. Koncom 19. storočia bol ostrov husto osídlený ovcami. Vtedajší bádatelia ich tam zavliekli v dobrom úmysle, že by mohli byť potravou pre prípadných stroskotancov. Počas búrky na mori sa viacero lodí ukrývalo v miernych vodách lagúny a keďže nájsť vchod nebolo naozaj jednoduché, podaktorí tu aj stroskotali. Takže, pokiaľ by na ostrove stroskotala loď, posádka by mala čo jesť. A keďže tu boli aj kokosové palmy, nechýbali ani tekutiny. Čo však nikto nepredpokladal, alebo nevieme z akého dôvodu, nik z vtedajších návštevníkov ostrova ovce nejedol. A tie len naberali na počte a postupom rokov spásli úplne všetku vegetáciu na ostrove. Až v 70-tych rokoch 20. storočia sa znovu podarilo vegetáciu obnoviť.

V súčasnosti sú primárnou vegetáciou na ostrove hlavne stromy pisónie (pisonia grandis) a v jej konároch si s obľubou vytvára svoje hniezda akási odnož rybárika tzv. white capped noddy . Pisónia má však veľmi lepkavé semiačka, ktoré sú potravou pre tieto vtáky a tak sa väčšine z nich po určitom čase zlepia krídla a následne hynú. A po dekompozičnom procese sa živiny vracajú späť do pôdy.

Ostrov je aj obľúbeným  útočiskom korytnačiek, ako napr. karety obrovskej alebo kožatky veľkej v čase kladenia vajíčok. Svoje obľúbené odpočívadlá majú pod vodou na koralových kráteroch. Podľa nášho sprievodcu na jednom takomto kráteri raz narátali až 12 oddychujúcich korytnačiek. My sme mali šťastie zahliadnuť iba jednu.

Ak by ste sa však chceli cítiť ako Robinson, samotný ostrov ponúka aj možnosť kempovania. Poplatok za kempovanie je minimálny, miesto si však treba rezervovať v predstihu, vzhľadom na limitovaný počet nocľažníkov. Čaká vás tu len kompostová toaleta, denné zásobovanie pitnou vodou a nespútaná krása v raji obklopenom pisóniou a enormným počtom vtáčikov.

Whitsunday

Ďalšou zastávkou, ktorú na východnom pobreží rozhodne nemôžete vynechať, sú Whitsunday islands. 74 tropických ostrovov ohraničených veľkým bariérovým útesom leží pozdĺž pobrežia na polceste medzi mestom Mackay a Townswille.

Vstupnou branou Whitsundays je Airlie beach. Spolu so širokou ponukou ubytovania, od luxusných hotelov s výhľadom na pobrežie až po karavan a kemping parky, obchodníkmi so suvenírmi a krčmičkami, je ideálnou základňou pre zábavu a dobrodružstvá.

Cestovné kancelárie a agentúry ponúkajúce služby od ubytovania, celodenných výletov, športových aktivít alebo prenájmu jácht, nájdete na každom rohu. Program či balíčky služieb sa dajú rôzne kombinovať, čiže počas jedného dňa vidíte všetko, čo chcete. Možnosti dopravy sú od luxusných jácht, výletných lodí, plachetníc až po menšie motorové člny či rafty. My sme volili raft a naozaj to stálo za to. Jeho výhodou je, že môže kotviť aj na miestach, kam sa s veľkou loďou nedostanete.

Whiteheaven beach

Akýkoľvek program si  vyberiete, určite nevynechajte Whiteheaven beach, ktorá patri k jednej z najkrajších pláží sveta. Pláž s celkovou dĺžkou vyše 7km a bielym kremičitým pieskom, ktorý vás nikdy nepopáli, sa nachádza na najväčšom z týchto 74 ostrovov s rovnomenným názvom Whitsunday island. Nemenej populárnym miestom ležiacim na severnom okraji Whiteheaven beach je aj Hill Inlet, nádherne sfarbená zátoka.

Ubytovanie

Pokiaľ sa už rozhodnete tráviť dovolenku na jednom zo 74 ostrovov, tak vedzte, že obývaných je len 8 z nich. Napriek tomu si je naozaj z čoho vyberať. Od luxusných rezortov ako sú napríklad Hayman, Hamilton alebo Lindeman Island, kde rozhodne nechýbajú privátne lagúny, nádherné pláže, športoviská a nákupné centrá, alebo menšie, ako je daydream, long a south molle island, ktoré so svojou ponukou aktivít a služieb určite nezaostávajú.

Pokiaľ máte trochu hlbšie do peňaženky a stačí vám aj nenáročné ubytovanie turistického typu alebo len miesto pre váš stan, ideálnym miestom je Hook Island, ktorý sme si vybrali my. Maličký rezort s bazénom so slanou vodou, jedálňou, barom, kuchynkou pre kempujúcich, ale hlavne s koralovou záhradou priamo pred vaším stanom.

Ak však dáte prednosť úplnej samote, za symbolický poplatok môžete kempovať na plážach azúrového mora aj na neobývaných ostrovoch whitsundays, v tzv. bush kempoch. A tiež na jednej z najviac vyhľadávaných plážach na whiteheaven beach. Je viacero spoločností, ktoré vám zabezpečia transfer a pitnú vodu a vy sa už nerušene môžete oddávať relaxu alebo bádaniu podmorského sveta.

Ak si chcete prečítať o ďalších zážitkoch nielen z Austrálie, nájdete ich na stránke http://backpackeri.sk/ a prebiehajúca príprava cesty naprieč Áziou http://cestaokolosveta.backpackeri.sk