5 filmov o (ne)obyčajnom cestovaní

Michal Kramárik - 18.3.2020

Zrejme málokto by namietal, ak povieme, že cestovanie a dobrodružstvo sú pojmy takmer synonymné. Ak trochu menej v reálnom živote, tak o to viac na filmovom plátne. Tam sa okrem cestovania časom či galaxiami však veľmi často môžete stretnúť s oveľa civilnejšími, no o to neuveriteľnejšími cestami. Žiadny Mordor, ani roky v Tibete. Máme pre vás pár tipov na filmy, ktoré by vás v tomto smere mohli zaujímať.

The Way (2010)

Začneme niečím aktuálnejším. Vo filme Emilia Esteveza ide o trochu viac ako iba o putovanie Američana v Európe. Lekár Tom zažije bolestnú stratu, keď jeho syn zahynie počas púte do Santiaga de Compostella, známej tiež ako Cesta svätého Jakuba. Tom prichádza prevziať synove pozostatky, namiesto rýchleho návratu do vlasti sa však rozhodne cestu namiesto neho dokončiť. A ako už to býva, cesta k pokoju vo vlastnom vnútri nebude práve jednoduchá. Ak vás film s Martinom Sheenom v hlavnej úlohe neprinúti vyraziť do kopcov, určite aspoň príjemne pohladí na duši.

Motocyklové denníky (Diarios de motocicleta, 2004)

A trochu do histórie. Koprodukčný film z argentísko-nemecko-britskej dielne sa odohráva v roku 1952 a hlavnou postavou nie je nikto menší, ako legendárny juhoamerický revolucionár Che Guevara – ešte predtým, než vôbec tušil, že vojde do histórie. Práve má 23 rokov, študuje medicínu a s priateľom Albertom sa na starej motorke vydá na 8000 kilometrov dlhú cestu z Argentíny do Venezuely. Juhoamerický kontinent je ešte panensky nedotknutý a cesta dvoch mladíkov „smrdí“ čerstvým vzduchom a dobrodružstvom. Film je síce inšpirovaný skutočnými zápiskami a denníkmi, no politický rozmer je tu zámerne obchádzaný. Na tanieri tak máme čistokrvnú road-movie so všetkým, čo k tomu patrí.

Qué tan lejos (How Much Further, 2006)

Opäť jedna cestovná sonda do ľudského vnútra, tentoraz z Ekvádora. Španielska turistka, ekvádorská študentka a bradatý čudák menom Jesus sa súhrou náhod stretnú na svojich cestách Latinskou Amerikou. V krajine to však vinou protestov proti prezidentovi vrie, autobusy nechodia a dosiahnuť cieľ sa odrazu nezdá až také jednoduché. Navyše každý z náhodných okoloidúcich má svoje tajomstvá a ciele, každý z nich nám poodkryje kúsok zo svojho príbehu, aby na konci cesty svorne zistili, že vlastne vôbec nie sú na konci...

Príbeh Alvina Straighta (The Straight Story, 1999)

Už ste cestovali vlakom, loďou, lietadlom, ale prostriedkom, akým sa rozhodol prejsť trasu dlhú 600 kilometrov Alvin Straight vo filme Davida Lyncha, tak týmto prostriedkom ste ešte určite nikam nešli! Alvin je zatrpknutý a tvrdohlavý starec, ktorý okrem práce na svojom vidieckom dome a vizít u lekára už príliš veľa nezažíva. Keď sa dozvie, že jeho brata ranila mŕtvica, rozhodne sa ho navštíviť napriek  vzdialenosti a pošramoteným vzťahom. Vrodená hrdosť mu však nedovolí, aby sa nechal niekomu odviezť a sám je na šoférovanie pristarý, nuž sa rozhodne, že cestu absolvuje – na svojom záhradnom traktore! Vybavený vlečkou zásob a pevným odhodlaním, šinie si to rýchlosťou 5 míľ za hodinu americkým vidiekom, aby sa po mnohých bizarných stretnutiach zmieril nielen s bratom, ale aj so sebou samým.

V júli (Im Juli, 2000)

Stereotyp je samovražedná zbraň. Učiteľovi Danielovi to chvíľu trvá, ale nakoniec sa rozhodne, že tieto prázdniny nebudú ako všetky predtým. Nemalou účasťou sa na tom podieľa aj záhadná žena, ktorá ho očarí na nočnom žúre a bude ho vraj o pár dní čakať na Bosporskom moste v Turecku. Daniel si od spolubývajúceho požičia hrdzavé, ale pojazdné auto, na diaľnici priberie susedu ako stopárku a letnému dobrodružstvu nestojí nič v ceste. Film z nemecko-tureckej koprodukcie je plný letnej nálady a pocitu, že občas skrátka stačí len vykročiť a veci sa už pohnú samé. Možno smerom ku komédii, možno smerom k romantike, kto vie?

Máte aj vy svoj obľúbený, tak trochu netypický cestovateľský film? Podeľte sa s nami v komentároch!

Komentáre Disqus