8 dôvodov prečo navštíviť Himaláje

Ludmila Puldová - 14.9.2018

Či už ste turista, čo rád chodí po kopcoch, cestovateľ putujúci mnohotvárnou krajinou alebo zvedavý Stredoeurópan zaujímajúci sa o cudzie kraje, určite máte v srdci želanie niekedy aspoň kútikom oka uvidieť veľhorské ázijské pohoria - Himaláje.

Na ich dĺžke takmer dva a pol tisíc kilometrov sa nachádza desať vrcholov presahujúcich magickú výšku osem tisíc metrov nad morom, neúrekom jazier, tisíce hlbokých údolí, vrcholkov pomenovaných aj nepomenovaných, plání trávnatých aj kamenistých a divokých riek.

Izolácia jednotlivých komunít spôsobila v tejto obrovskej oblasti odlišné kultúry a zvyky. Zmes tohto všetkého je zaručeným receptom na nezabudnuteľný životný zážitok. Na svete neexistuje iné pohorie vyvolávajúce v ľuďoch toľko túžieb, snov, predstáv, emócií a nadšenia.

Áno, to sú Himaláje, najvyššie, najväčšie a "horskou históriou" najviac obdarované pohorie na svete.

himalaje

História horolezectva je v Himalájach krátka, turistika sa tu narodila neskoro. V minulosti putovali Himálajmi len nomádi, až druhá polovica dvadsiateho storočia otvárala novú epochu. Bielymi časťami mapy prechádzali prvý odvážlivci, ktorí hľadali cesty v divokých krajinách a tí šťastnejší ich aj našli. Prepukla zlatá objaviteľská éra horolezcov, ktorí museli doteraz len čakať za bránami hôr a zrazu je všetko inak.

Himaláje sa ponáhľajú pomaly! Pri príchode a počiatočnej fyzickej aklimatizácii je potrebná aj "aklimatizácia" duchovná. Sme iní, naša "civilizačná chamtivosť" potrebuje všetko hneď a presne. Skôr ako si zvykneme na iné tempo, cítime frustráciu a sklamanie. Pohoda a večný pokoj domácich je niekedy až rozčulujúca. Ak všetko neprebieha podľa našich predstáv, máme v sebe dávku pochybnosti. Náš drahocenný čas letí, očakávania nie sú splnené! Sme podriadení hodinkám a cestovným knižkám.

Určite vás očarí aj rozmanitá príroda od tropického lesa po ľadovce cez krajinu starých kultúr, zaujímavých ľudí a fantastických svätých miest. Flóra a fauna sa líši podľa podnebia, dažďa, výšky a pôdy. Podnebie sa mení od tropického na úpätí hôr až po večný sneh a ľad v najvyšších polohách. Množstvo ročných zrážok sa zvyšuje pozdĺž pohoria zo západu na východ. Kvôli rozmanitosti klímy, výšky, zrážok a druhov pôdy žije v Himalájach veľa rôznych rastlín a zvierat.

himalaje

8 dôvodov, prečo navštíviť Himaláje

  • Pohorie osemtisícoviek. Tu sa zapisovali tie najznámejšie horolezecké výlety.
  • Turistika v Himálajach na horských chodníkoch - možnosť relaxácie a premysleného odpočinku. Tu sa dejú správne rozhodnutia.
  • Jedinečné zážitky z účasti na budhistickom uctievaní.
  • Nepál - izolované budhistické kláštory a rôzne hinduistické chrámy.
  • Ubytovanie v rodinných izbách, kde majiteľ pripravuje jedlo z vlastnej úrody.
  • Príležitosť vidieť miestne zvyky a pozrieť sa na himalájsky životný štýl - poľnohospodárstvo, kuchyňu, prírodu, hory, nomády a expedície.
  • Získanie fyzickej zdatnosti a vytrvalosti počas putovania.
  • Možnosť vyskúšať si jazdu alebo rafting na rieke.
Komentáre Disqus