Chadar trek, trek po zamrznutej rieke Zanskar 2019

Dobrodruh.sk - 25.12.2017
Trek po zamrznutej rieke Zanskar je jedným z najdobrodružnejších trekov v indickom Ladakhu. Navyše, prechod po rieke je pre domácich v zimnom období jediným možným spojením s civilizáciou. Rieka napriek krutým mrazom nikdy nezamŕza úplne. Obrovské ľadopády, štíty zasnežených hôr, stopy snežného leoparda, hučanie vody ale aj ohlušujúci ticho, život v odľahlých dedinách vo vysokých horách... Láka vás to zažiť na vlastnej koži? Vyberte sa sem na výlet so skupinou Dobrodruhov aj vy!

Odlet z Viedne do Dillí

Vyrážame v ustrety veľkému dobrodružstvu

1. deň v hlavnom meste Indie

Prílet do mesta Dillí, ubytovanie sa.
Možnosť prehliadky mesta.

2. deň: Odlet do mesta Leh

Let nad kilometrami zasnežených hôr vám napovie, prečo je nemožné sa dostať do Ladakhu v zime po klasickej ceste. V momente, keď pristaneme na letisku v Lehu, na jednom z najvyššie položených letísk na svete vo výške približne 3500 metrov, pocítite svieži a ostrý vzduch. Mesto sa práve začalo zbavovať  zimného spánku a postupne ožíva. Noc strávime v útulnom penzióne.

3. deň: Jazda cez Chilling do Tilad Do

Po raňajkách odchod cez Chilling do Tilad Do. Dnešná jazda a trek zahŕňa veľmi malebné a napínavé dlhé jazdy do Chillingu. Horská cesta vedie pozdĺž Indusu do dediny Nimu, kde Zanskar vteká do rieky Indusu. Po kratšej zastávke v bode sútoku, jazda pokračuje a cesta začína zostupovať priamo do údolia rieky. Cestou absolvujeme zopár momentov, pri ktorých sa zasekáva dych, pri prechádzaní strmými zákrutami na snehu. Cesta prechádza okolo Chillingu do Tilad Do. Tu začnú naše prvé kroky po zamrznutej rieke Zanskar a dostaneme sa do tábora. S  príchodom večera náš podporný tím postaví stany na brehu Zanskar a rozdá husté teplé spacie vaky. Ak si chcete trochu zacvičiť a  zohriať sa, môžete vyliezť do blízkych hôr a pozrieť sa na zamrznutú rieku z vrchu. 
 

4. deň: Z Tilad Do do Shingragkongma

Dnes na nás čaká dlhšia prechádzka, asi 13 km. Ráno dostaneme inštrukcie, či lepšie povedané tipy ako chodiť po zamrznutej rieke . V závislosti od počasia môže mať ľad na Chadar treku rôzne formy. Ľad môže byť hrubý alebo tenký a určite je dôležité, aby ste pozorne sledovali vodcu. Miestni obyvatelia, zdá sa, majú šiesty zmysel, kedy presne sa možno na Chadar vybrať a ktorú cestu zvoliť. 

5. deň: Z Shingragkongma do Tibb

Tento deň nasleduje rovnaká skorá ranná rutina: čaj do postele na 7.00, raňajky o 8.00 a rýchly pochod od 8:30. Vychutnajte si raňajky, pretože dnes je najdlhšia prechádzka - takmer 14 km. Ale netreba sa obávať, chôdza vám dodá neuveriteľné teplo. Dnešná prechádzka hlbokými roklinami Zanskaru je úžasná. Vrcholné steny hôr na oboch stranách rieky udržiavajú slnečné žiarenie počas väčšiny dňa. V týchto horách je aj množstvo jaskýň. Možno objaviť veľké a aj malé. V  jednej z jaskýň prenocujeme - jaskyňa Tibb. Táto jaskyňa je obydlie všetkých nosičov a srdečne nás tu uvítajú. V  kľude si vychutnáme maslový čaj.
 

6. deň: Z Tibb do Neyrak 

Dnešná túra je najpôsobivejšia zo všetkých na tomto treku. Chôdzou po rieke prechádzame hlbokými roklinami. Niekoľko krokov odtiaľ sa nachádzajú zmrznuté vodopády - obrovská inverzná animácia s výškou niekoľkých stôp a rovnako široká. Môžete vidieť desiatky farieb v tejto obrovskej štruktúre ľadu. Hneď vedľa vodopádu je most cez rieku, ktorá je súčasťou letnej cesty od Zanskaru po Leh. Kemp je umiestnený blízko rieky.
 

7. deň: Z Neyrak do Tibb

Dnes začneme spiatočnú cestu a vrátime sa späť do jaskyne Tibb. Ak si myslíte, že ide len o to, aby sme sa vrátili späť do Chillingu, mýlite sa. Reakcia rieky Zanskar reaguje na najmenšiu zmenu teploty a neustále sa mení. Chadar bude mať úplne novú formu a bude takmer nemožné povedať, že ste tu už predtým boli. Na ceste sa môžete stretnúť s mnohými miestnymi obyvateľmi, ktorí nosia tradičné vlnené Gonchas - niektorí z nich sú mnísi, ktorí idú peši od kláštora Lingshed do mesta Leh, niektorí z  nich sú mladí študenti sprevádzaní svojimi rodičmi, ktorí sa po zimnej návšteve vracajú do svojich škôl v Lehu.
 

8. deň: Z Tibb do Tsomo (Bao)  

Vyrazíme z miesta Tibb a smerujeme do Tsomo (Bao). Vysoké steny hôr stúpajú po stranách rieky, takmer vyzerajú ako hradné múry. V priebehu treku môžete vidieť v snehu značky stôp, ktoré patria líškam, ibexom alebo snežným leopardom. Ak budete mať šťastie, zbadáte snežného leoparda, ale možete si byť takmer si, že on sleduje vás po celý čas. 
 

9. deň: Z Tsomo do Lehu cez Tilad Do

Toto je posledný deň šliapania na Chadare – máte poslednú šancu ponoriť sa do nedotknutej krásy zmrznutej rieky. Akonáhle sa dostanete na Tilad Do, je na čase rozlúčiť sa so Zanskarom a  vrátime sa do mesta Leh.

10. deň: Odlet z  Lehu do Dillí

Keď toto nezabudnuteľné dobrodružstvo skončí a  vy sa vrátite domov, získate obrovský rešpekt k  zanskarským ľuďom, ktorí majú obrovskú odvahu a dokážu prežiť v drsných podmienkach v ich milovanej krajine. Tento trek vo vás zanechá nádherné pocity. Jedným z nich bude aj to, že ste absolvoval a vydržal mimoriadne náročný trek. Chadar trek vo vás ostane spomienkou na celý život. 
Ubytovanie sa v Dillí, možnosť prehliadky mesta.

11. deň: Výlet do mesta Agra

V  skorých ranných hodinách odchod na výlet do mesta AGRA, kde navštívime majestátny Taj Mahal a pevnosť Fatehpur Sikri. Vo večerných hodinách návrat do Dillí. Príprava na odlet.

12. deň: Odlet domov

Odlet do Viedne v  ranných hodinách. 

Termín výletu: január/február 2019

Cena: 1395€ + letenka ( 500-600€ podľa ponuky ) 
 
V  cene výletu je zahrnuté: 
Vízum, vnútroštátny spiatočný let Delhi - Leh - Delhi, transferi na letiská, ubytovanie v hoteloch, na tripe v stanoch, požičanie stanov, spacie vaky, sprievodca, kuchár, nosiči, raňajky v hoteloch, komplet strava počas tripu, záchranné vybavenie, jednodňový výlet do Agry.

V  cene nie je zarátané: 

Poistenie, vstupy, prepitné ,výdavky osobnej potreby.
 
► Ak chcete s nami vyraziť na tento dobrodružný výlet, píšte nám na vylety@dobrodruh.sk alebo do správy na facebook Dobrodruh.sk a samozrejme môžte aj osobne v našej klubovni Dobrodruh, kde dáme kávu alebo pivo a pokecáme face to face :)
 
Komentáre Disqus