Dovolenka na Bali: Život mimo plážových lehátok

Tomas Janecek - 21.1.2016
Cestovanie v skupine ľudí je vždy veľmi špecifické. Rôzni ľudia totiž majú rôzne potreby. Niekto je vyčerpaný z celoročnej práce a jeho jediným snom je načerpať sily a relaxovať pod plážovým slnečníkom. Iný zas potrebuje objavovať a spoznávať všetko okolo seba. Ideálne je, keď spolu cestujú ľudia s približne podobnými očakávaniami. Nie vždy sa to však podarí. Bali je ostrov, ktorý ponúka veľa možností nielen plážovým, ale aj aktívnejším cestovateľom. 

Ak sa na Bali vyberiete s leňochom, nasledujúcich pár viet môže byť odpoveďou na jeho otázku „Čo si robil, kým som spal?“. 

Vyber sa na trh a ochutnávaj všetko nové 

Farmári na Bali pestujú veľa druhov ovocia a zeleniny. Časté sú napríklad kokosové palmy a papáje a tiež maličké, no veľmi svieže a sladké banány. Okrem toho však pestujú aj ovocie,  ktoré sa do našich obchodov nedostáva. Návšteva Bali je teda vynikajúca možnosť okúsiť doteraz nepoznané. Určite sa oplatí skúsiť jackfruit, rambutan či mangostánu. 
Vo veľkom sa tiež pestuje kakao či káva a na kávových plantážach chovajú ľudia aj cibetky. Cibetková káva je jedna z najdrahších, keďže si toto zviera vyberá iba tie najlepšie kávové zrniečka. Ak už teda máš niekedy ochutnať cibetkovú kávu, Bali je výborným miestom, kde to urobiť. 
Bali, zaujimavovsti, cestovnie

Pripleť sa do kohútích zápasov 

Indonézia je krajina s najvyšším počtom moslimov na svete. V krajine je však oficiálne povolených šesť náboženstiev a Bali je prevažne hinduistický ostrov. Okrem iného to znamená, že ľudia obdarovávajú bohov a vznášajú obete pre démonov.  Jedným z obetných rituálov sú napríklad aj kohútie zápasy. Tieto zápasy nemajú nič spoločné s nelegálnymi kohútími zápasmi pre peniaze. V tomto prípade ide o náboženský rituál, pričom krv stekajúca z kohúta  na podlahu je obeťou pre démona. Rôzne ceremónie bývajú pomerne často a určite sa oplatí na nejakej zúčastniť. 
Bali, zaujimavovsti, cestovnie, bali dovolenka

Choď a pomáhaj ľuďom 

Krajina na Bali je veľmi pestrá. Ponúka pláže a tiež sopečné vrchy, na turistov orientované letoviská a tiež veľké poľnohospodárske plantáže. Veľmi frekventovaným obrazom v krajine sú ryžové polia. Ryža je totiž absolútnym základom miestnej kuchyne. 
 
Ak ponúkneš miestnym ľuďom pomoc a začneš s nimi napríklad zbierať ryžu, môže to byť pre teba len užitočná skúsenosť. Naučíš sa niečo nové, dostaneš predstavu o bežnom fungovaní ľudí počas dňa a navyše spoločná práca určite prelomí bariéru, ktorá zvyčajne medzi turistami a domorodými obyvateľmi na začiatku býva. Aj keď to tak na prvé počutie nemusí znieť, práca je veľmi dobrý spôsob, ako tráviť voľný čas.
Bali, zaujimavovsti, cestovnie

Nauč sa niečo nové 

Na západnú časť Bali cestuje pomerne veľa surfistov. Mohutné vlny tu totiž poskytujú dobré podmienky na tréning. Ak si netrúfaš na surfovanie, dobrou alternatívou je určite šnorchlovanie. Na ostrove je veľa požičovní výbavy. Ideálne je navštíviť niektorý z blízkych malých ostrovčekov. More je plné farebných koralov a rýb. Šnorchlovanie v priezračných vodách Indického oceánu je určite väčší zážitok ako šnorchlovanie na Kuchajde. 
Komodské ostrovy

Cestuj ďalej 

To, že si práve precestoval polku sveta a došiel až na Bali neznamená, že to teraz musíš vykompenzovať týždňovým sedením. Práve naopak. Je pravdepodobné, že sa do tejto časti sveta už vracať nebudeš a preto objavuj všetko blízke. Zaujímavé sú napríklad Komodské ostrovy, kde žije varan komodský. Vo voľnej prírode podľa viacerých zdrojov existuje už iba 5 000 kusov a keďže je to endemit, v inej časti sveta ho už neuvidíš. 
varan komodsky

Spoznávaj prítomnosť aj minulosť 

Cestovanie je špecifické v tom, že človeka prinúti žiť v prítomnosti. Zároveň však môže byť zaujímavé spoznávať tradície, ktoré majú svoje korene v minulosti. V Indonézii žije obrovské množstvo rôznych etník, a mnohé z nich dodnes prechovávajú svoje staré zvyky. Takým je napríklad etnikum Manggarai v dedine Melo na kresťanskom ostrove Flores, ktorý sa dodnes teší z tanca Caci. Tanec je súbojom dvoch mužov s bičom, ktorý sa riadia rytmom tradičnej hudby s výraznými prvkami bubnov. Návšteva Manggarai nám pripomína, že svet je zaujímavou spleťou rôznych kultúr. Je vždy osviežujúce zistiť, že nie všetci ľudia chápu svoj život prevažne ako kombináciu osemhodinového pracovného času s pozeraním televízora.  
Etnikum Manggarai v dedine Melo

Začleň sa medzi domácich 

Veľmi typickým pre život na Bali je jazdenie na motorke. Pre dobré počasie a celoročné teplo je motorka najlepším presúvadlom. Taxikár nám hovoril, že niektoré rodiny majú viac motoriek ako členov domácnosti. Prenajať si motorku je pritom pomerne lacné, na deň stojí približne 5 eur. Na Bali sa jazdí v opačnom pruhu ako na Slovensku. Doprava je pritom často veľmi živelná. Ak sa však staneš súčasťou miestnej premávky, dokážeš objavovať svet rýchlejšie ako peši.  
Kolóny motorkárkov v meste Kuta

Nechaj sa inšpirovať inými turistami 

Bali je veľmi obľúbenou turistickou destináciou. Ak budeš hľadať ľudoprázdnu pláž, môže to byť problém. Urob však z toho svoju výhodu. Byť v kontakte s ľuďmi sa vždy oplatí. Veľa z nich ti bude vedieť poradiť, kde sa oplatí ísť, kde sa oplatí najesť a čo sa oplatí robiť. Občas teda nie je na škodu pripliesť sa na miesta, kde sa turisti zdržiavajú. Jedným z takých miest je napríklad chrám Tanah Lot, kde si cestujúci prichádzajú hromadne vychutnať západ slnka. Nechaj sa s nimi ošpliechať vlnami, foť sa s nimi a najmä sa s nimi rozprávaj. 
Ľudia sa schádzajú pred západom slnka pri Tanah Lot
Komentáre Disqus