Angkor Wat, to je Kambodža

Krajina s veľkolepou históriou ľahko zatieni všetkých svojich susedov. Kambodža má totiž chrámy Angkoru. Tie vydajú za krajinu plnú monumentov, umlčí vás, ohromí, zmení doterajšie merítka. K nim sa upína všetka národná hrdosť, nájdete ich na peniazoch, pive, v názvoch hotelov i reštaurácií. Angkor Wat, to je Kambodža.

Angkor Wat

Základňa pre prieskum areálu Angkor Wat je turistické mestečko Siem Reap, od ktorého je Angkor vzdialený cca 7km. Najskôr je nutné zvoliť spôsob dopravy: ponúka sa jazda tuc tucom alebo na prenajatom bicykli. Jazda na bicykli je síce najslobodnejšia a najlacnejšia, ale v tunajších zabijáckych teplotách okolo 40 stupňov, tiež dosť únavná. Po ceste do areálu si musí každý kúpiť vstupenku - k výberu je denná, trojdňová a týždenná. Pre návštevu základných chrámov je absolútne minimum vstupenka trojdňová. A za niekoľko minút už sa pred vami objavuje gigantická vodná priekopa obklopujúca Angkor Wat, potom obvodový múr a potom presvitajú horné veže hlavného chrámu. Prejdete najskôr cez most, prvý hlavnou bránou, potom cez obrovské nádvorie, ku zdobenej balustráde, potom prvé nádvorie, druhé nádvorie, hlavný chrám. Komplex chrámu je obrovský, na neuveriteľnej ploche, plný podnetov, a väčšina turistov nevie, na čo skôr pozerať. Angkor Wat je vhodné navštíviť viackrát, napríklad aj pri východe slnka, kedy je možné pozorovať žeravý kotúč vystupujúci spoza chrámových veží a odraz celého divadla v jednej z vodných nádrží. Fenomenálne.

kambodza

Chrámy Angkoru

Najväčším prekvapením sú pre väčšinu ostatných chrámy Angkoru. Ankor Wat je predsa len známy, je na všetkých fotkách, vyberá si všetku slávu. Chrámov Angkoru je ale okolo Siem Reap niekoľko desiatok a minimálne desať z nich je úplne neuveriteľných. Je tu chrám s vežami, z ktorých na vás pozerá niekoľko desiatok strážnych tvárí, máte pocit, že v každom okamihu ste pod dohľadom, sledovaní. Túto stavbu musel navrhnúť nejaký génius alebo šialenec! Potom je tu chrám čarovne prerastený džungľou; všetko si môžete preskúmať, nikde nie je nikto, kto by vám zabránil vstupu na rozvrátené miesta. Ďalší chrám má úplne neuveriteľné detailné zdobenie s polonahými tanečnicami a neľútostnými bohmi. A tak by sme mohli pokračovať ďalej. Každý je iný, jedinečný a každý si zaslúži niekoľko hodín prehliadky.

kambodza

Väčšina chrámov Angkoru je postavených hinduistickými vládcami, keď do Kambodže okolo 9. storočia nášho letopočtu prenikal silný vplyv z Indie. V priebehu niekoľkých vojen so susedným thajským kráľovstvom sa ale oficiálne náboženstvo niekoľkokrát zmenilo z hinduizmu na budhizmus a späť. Chrámy boli užívané vyznávačmi oboch náboženstiev a aj dnes v nich môžeme nájsť oboje oltáre. Po presťahovaní hlavného mesta do Phnom Penhu v 15. storočí bol areál obývaný len mníchmi a zarastal v džungli až do svojho znovuobjavenia v roku 1820 francúzskym biológom Henri Mouhotem. Chrámy Angkoru boli jediné historické budovy, ktoré prežili vládu Červených Kmérov. Tí dokonca preklamovali nadväznosť na túto veľkú éru Kambodže, kedy bolo primárnym zdrojom obživy poľnohospodárstvo. Je to v podstate veľké šťastie v nešťastí, keby chrámy zničili, prišiel by svet o jednu z najúžasnejších pamiatok. O jeden z novodobých divov sveta.

Zájazdy do Kambodže s CK Livingstone: http://www.livingstone.cz/zajezdy/katalog/asie/kambodza/