Bavorský les a jeho bohaté možnosti

V horúcich letných dňoch môže prísť vhod aj výlet v príjemnom chládku či na čerstvom vzduchu v neďalekom Bavorskom lese. Ten sa rozprestiera v Bavorsku pozdĺž hraníc s Českou republikou, kde už pokračuje ako Šumava. Jeho súčasťou je Národný park Bavorský les, ktorý bol založený v  roku 1970 a ide o vôbec prvý nemecký národný park.
Vo svete je jedinečný z mnohých dôvodov a  vďaka svojej rozmanitosti ponúka širokú škálu možností, ako tu tráviť čas.

Objavovanie na bicykli

Nachádza sa tu zhruba 300 kilometrov značených turistických ciest, či už náročnejších alebo menej náročných. Úžasným zážitkom je tiež prejsť si Bavorský les na bicykli. Je tu viacero cyklotrás, ak ste vášnivými cyklistami, nemali by ste napríklad vynechať tú s  názvom Adalber Stifter Radweg, na ktorej vás čaká zhruba 48 kilometrov s  celkovým prevýšením 600 metrov, pokiaľ sa vydáte z  Haidmühle pri česko-nemeckých hraniciach do Fürstenecku v  Bavorskom lese. Názov cyklotrasy nesie meno po významnom spisovateľovi Adalbertovi Stifterovi, ktorý vo svojich dielach často odkazoval na rodnú Šumavu. Po spisovateľovi je pomenovaných dokonca aj viacero hotelov či penziónov.

V korunách stromov

Národný park Bavorský les je však pozoruhodný ešte aj vďaka inej atrakcii – najdlhšej ceste v  korunách stromov na svete, ktorá pod názvom Baumwipfelpfad vznikla v roku 2009. Jej dĺžka je 1 320 metrov a  výška 44 metrov. Pri prechádzaní drevenou promenádou sa turistom naskytá možnosť podmanivých výhľadov na okolité prírodné krásy. Z  jej najvyššieho bodu dokonca pri peknom a jasnom počasí dovidíte až na severný hrebeň Álp. Tamojšia rozhľadňa uchváti každého, kto sa na túto cestu podujme. Architekti tejto drevenej cesty nezabudli aj na lákadlá v podobe rôznych výbežkov či napnutých oceľových lán. Úžasný výlet v korunách stromov stojí za to v každom počasí – nezáleží na tom, či je vonku horúce leto alebo zima, kedy je pohľad na zasneženú krajinu naozaj nádherný.

Po náročnom výstupe príde satisfakcia

Veľmi obľúbenou turistickou oblasťou je pohorie Lusen, z vrcholu ktorého je fascinujúci výhľad na okolie. K vrcholu sa možno dostať náročnejším výstupom po Sommerweg, kde turisti stúpajú viacmenej už len po kameňoch. Námaha však stojí za to – romantika a očarujúca panoráma prírody ohúri každého, kto vystúpi na vrchol. Zaujímavosťou je vidieť okolité mŕtve drevo, ktoré ukazuje, ako umiera les, no takisto sa tu nachádza mnoho nových výhonkov ďalších stromčekov. Je tu totiž uplatňovaný bezzásahový režim s prirodzenou obnovou lesa. Človek tu má tak možnosť vidieť prirodzený kolobeh prírody, ktorá si napokon vždy nejako poradí! 

Blízko lesnej zveri 

Ak vás navyše fascinuje aj lesná zver, v Bavorskom lese jej nájdete neúrekom. Pri tamojšom, zhruba 12-kilometrovom okruhu môžete naraziť na jeleňov, zubrov, medveďov, diviakov či dokonca rysov a vlkov, ale aj na rôzne druhy vtákov či bobrov. Ich prítomnosť dodáva lesu o to väčšiu autenticitu. Samozrejme, kvôli ochrane zvierat i ľudí je v určitej vzdialenosti naťahaný sieťový plot.
V Bavorskom lese možno absolvovať rôznorodé výlety spojené s  aktívnym oddychom. Najmä milovníci turistiky si prídu na svoje. Zaujímavá je napríklad pešia turistika smerom k vrcholu Roklan – trasa vedie z parkoviska Gfäll/Spiegelau. Okolie hory Falkenstein zasa prinesie turistom nezabudnuteľné zážitky a navyše sa im naskytne krásny pohľad, keď po ceste natrafia aj na vodopád Höllbachspreng. Bavorský les spolu s národným parkom toho, samozrejme, ponúka oveľa viac!
 
foto: Erlebnis Akademie AG/Baumwipfelpfad Bayerischer Wald, wikipedia