Ako som zabehol Pražský polmaratón 2015

Keď som sa definitívne rozhodol zúčastniť 17. ročníka Pražského polmaratónu, vôbec som si nebol sebou istý. Behať síce chodím po celý život len tak pre potešenie alebo v rámci tréningu na turistiku. No sám. Do lesa alebo okolo jazera. Zúčastniť sa podujatia, kde je vyše 12 500 ďalších bežcov a tisíce divákov, tak z toho som mal trocha trému.

Hneď ako som potvrdil účasť, začali mi v hlave víriť myšlienky. Mám vôbec dostatočne nabehané? Nesklamem sám seba? Neutržím hanbu? Je predsa niečo iné zastať, prehnúť sa a nabrať dych keď som sám, ako keď na mňa pozerajú stovky ďalších ľudí naokolo. Hlavou sa mi preháňali rôzne takéto obavy poznačené povrchným a zbytočným imidžom. Potom som si na webe prečítal motto celej akcie, ktorého autorom je československá bežecká legenda Emil Zátopek. A ten raz povedal: „Chceš-li něco vyhrát, běhej stovku. Chceš-li něco zažít, běhej maraton.“ A vtedy som si uvedomil, že všetky obavy sú zbytočné. Ide predsa o radosť. O radosť z pohybu, o zážitky, o spoznávanie limitov svojho tela a prekonávanie samého seba. A tak som si behanie začal opäť vychutnávať v jeho prapodstate.

Pražský polmaraton

Behať je prirodzené

V jednej knihe som čítal, že behanie je pre človeka jeden z najprirodzenejších pohybov. V podstate, človek je zrejme ten najlepší bežec na celej planéte. Nie najrýchlejší, no najvytrvalejší. Ktoré zviera vydrží v kuse zabehnúť 20, 40, 80 kilometrov? Kôň, gepard, klokan, či antilopa..., všetky tieto zvieratá vyrazia bleskovou rýchlosťou, no po dlhých kilometroch im dôjde dych. A človek ich svojou vytrvalosťou doženie. V dávnych dobách s tým pravdepodobne aj súviselo prežitie. Lovci praktizoval takzvaný vytrvalostný lov, kedy zviera svojimi nedokonalými zbraňami nedokázali hneď usmrtiť ale iba zraniť. A potom dlhé hodiny prenasledovať, pokiaľ nekleslo zviera k zemi. Touto mojou mierne filozofickou vsuvkou som chcel len povedať, že behanie je súčasťou ľudstva od nepamäti a je pre ľudské telo prirodzené. Ba naopak, neprirodzené je nebehať.

Pražský polmaraton

Na maratóne bolo všetko perfektne zorganizované

Od online prihlásenia až po samotný beh. Má to však jeden dôležitý háčik. Do pražských ulíc sa môže zmestiť maximálne 12 500 bežcov. A táto maximálna kapacita bola vypredaná už na konci minulého roka. Takže ak sa chcete Pražského polmaratónu zúčastniť aj vy, neváhajte s prihlásením čim skôr. Lebo minimálne tri mesiace pred štartom je už vypredané. S tým súvisí aj ubytovanie. Veľké množstvo bežcov bolo zo zahraničia, čiže beztak turistami preplnená Praha bola ešte plnšia a ubytovanie na poslednú chvíľu sa určite nehľadá ľahko...

Pražský polmaraton

Na štarte 12 500 bežcov

Konečne som stál na štarte. Ten bol pri Rudolfíne na námestí Jana Palacha priamo pri Vltave. Presne o 12.00 odpálil štart známy český futbalista Pavel Nedved  a tisíce bežcov vyrazili na svojich 21 kilometrov. Na štarte sa v predných radách tlačila maratónska svetová špička, ktorej dominovali bežci najmä z Kene a Etiópie. Ja som však nepreceňoval svoje sily ani ego, bol som teda v úplne zadných koridoroch a štartovú líniu som prekročil, keď prví účastníci bežali už asi 7 minút. Od prvých sekúnd ma ovládla eufória a bol som si istý, že to dám. Svietilo príjemné slnko, cestu lemovali tisíce divákov, do toho zvuk tisícov nôh, panoráma starej Prahy a trblietavá hladina Vltavy. Vstúpila do mňa veľká energia a radosť zo samotného behu. Tešil som sa, zmocnilo sa ma nadšenie. Tento pocit ma ovládne vždy na horách, keď sa objaví nádherná prírodná panoráma. Teraz som túto eufóriu zažíval v pre mňa úplne nových podmienkach.

Pražský polmaraton

Prvé kilometre sa mi bežalo zľahka. Ešte pred behom som váhal, či si vziať na uši slúchadlá a počúvať hudbu. Nakoniec som sa rozhodol inak. V letáku som si čítal, že približne na každom kilometri bude hrať a bežcov povzbudzovať živá kapela. Tak som si povedal, že všetko budem vychutnávať  reálne. A dobre som urobil. Skutočne na približne každom kilometri hrala živá hudba, čo veľmi dodávalo energiu. Aj staníc na občerstvenie bolo niekoľko. Pohár minerálky, kúsok pomaranča na zahryznutie, polovica banánu a špongia s vodou. Všetok v dostatočnom množstve.  A samozrejme boli tu diváci. Perfektní diváci! Trasu lemovali v skutočne hojnom počte. A keď som už počas posledných kilometrov cítil riadnu únavu a zrejme podobný pocit mali aj všetci ostatní, diváci to cítili. Čoraz častejšie sa ozývali výkriky: „Ste borci, máte nato, dáte to...“ Je až neuveriteľné, ako dokáže šport zblížiť. Cudzí ľudia sú si zrazu blízki. Sú to malá gestá, no o to hodnotnejšie. Rýchlejší bežec  potľapká  v behu pomalšieho a povzbudí ho, nadšenie fandiacich detí, ktoré popri trati kričia a tlieskajú si rukou s bežcami. Radosť rodiny a kamarátov, keď práve beží okolo ten „ich“. Tieto situácie som cítil okolo seba po celý čas. Vtedy som si opäť raz uvedomil, že drvivej väčšine zúčastnených nezáležalo na výsledku... Podstatným bol ten pocit zúčastniť sa, zažiť to. Behanie je pre radosť! Teším sa opäť o rok...

A takto to vyzeralo v roku 2014:

Nová kniha od Joža Terema

Recenzia