Horská chata Prašivá znovu otvorená

Martin Stiller - 10.7.2015

Po 4 mesiacoch intenzívnych prác dobrovoľníkov na záchrane legendárnej drevenej horskej chaty Prašivá v Beskydoch sa darí chatu znovu otvoriť, aby mohla aj naďalej slúžiť turistom.

Na začiatku boli dobrovoľníci štyria, ale postupne sa k nim začali pridávať ďalší a ďalší, lebo videli, že tento projekt má nejakú myšlienku. V súčasnosti má dobrovoľnícky team 90 členov a okolo Prašivej sa tak vytvoril neformálne Klub priateľov chaty Prašivá. Tejto obrovskej partii nadšencov, pod vedením iniciátorov tohto vzkriesenia chaty, chatárov Martina a Michala patrí ohromná poklona. Mnohí tu strávili nielen desiatky až stovky hodín tvrdej práce, ale zanechali tu tiež kus svojho srdca.

Čo všetko bolo zrenovované?

Návštevníci chaty, patriacej Klubu českých turistov, sa môžu tešiť na zrenovovanú historickú Bezručovu miestnosť, veľkej rekonštrukcie sa dočkala kuchyňa a sklad, novo obložené boli chodby a výrazne viditeľnou zmenou je bezpochyby nový výčap a bar. Ďalšie drobnejšie úpravy prebiehajú tiež na izbách, chata dostala už aj nový kotol, natreté boli všetky vnútorné dvere, zárubne a radiátory, na záhrade vzniklo nové ohnisko a v procese je tiež nový náter strechy a horného poschodia vežičky. Počas augusta 2015 bude snáď aj po mnohých a mnohých rokoch verejnosti sprístupnená rozhľadňa, načo sa už teraz tešia stovky ľudí nielen z Moravy.
 
Pretože práce na rekonštrukcii celej chaty budú prebiehať aj v ďalších mesiacoch, ospravedlňte teda, prosím, obmedzenú prevádzku reštaurácie. Napriek tomu ale nemajte obavy, že by sa na chate Prašivá nevarilo, vybrať si môžete z niekoľkých polievok i hotových jedál, ďalej na vás čakajú výborné prírodné mušty atď.
Viac aktuálnych informácií o chate nájdete na webe: www.ChataPrasiva.cz
Komentáre Disqus