Bosna a Hercegovina je cenovým rajom aj pre backpackerov

Marián Sobota - 10.11.2015

Náhodná výhra na portály Dobrodruh.sk ma zaviedla do Bosny a Hercegoviny. Hoci som sa tešil, lomcovali mnou aj predsudky. Bosniaci, Srbi, Chorváti... Zmes rôznych náboženstiev... Moje obavy však boli úplne zbytočné. 

V stredu o 00.45 som s batohom na chrbte čakal na dohodnutej benzínke, kde ma mal naložiť bus cestovky CK Mundo. Čakal som do nedočkania. Ono keď dakam idete o deň skôr nie je to nič výnimočné. Preto pre zmätené duše ako som ja pripomínam. Ak autobus štartuje z Prahy o 21.00 v daný deň, v Bratislave bude o štyri hodiny, no už iného dátumu. Premiéru som mal za sebou a tak keď som sa o deň neskôr v správny deň a čas, dostavil na tú istú benzínovú pumpu, prišli za mnou traja sprievodcovia a ja som sa cítil opustený, pretože som do autobusu nastupoval ako jediný účastník z Bratislavy.  

Oplatí sa čakať

Veľmi rýchlo som pochopil, že bezdôvodne. Cestu na maďarsko-chorvátske hranice som prespal. Za úsvitu sme ich prekročili a nás delili iba dve hodiny Chorvátskom k vytúženej destinácii. Hraničné prechody sme absolvovali vždy do 15 minút až na prechod Gradiška medzi Chorvátskom a Bosnou a Hercegovinou. Ak sa do tejto krajiny rozhodnete ísť, pripravte sa na dlhé čakanie a chaos. Srbskí colníci sú pedantní a každý doklad totožnosti dôkladne preskúmajú. Čo trvá. No oplatí sa čakať. Uvedomíte si to hneď ako prekročíte hranicu. Ocitnete sa totiž v inom svete. 

Bosna a Hercegovina

Skaly a voda

Po pár kilometroch pochopíte, že Boh nasypal na toto územie obrovské skaliská, medzi ktoré nalial divoké rieky. Ak sa pustíte tak ako my do krajiny cez Banju Luku popri rieke Neretve, intenzívne pocítite svoju malosť a úbohosť oproti kráse ktorá sa bude nachádzať naokolo. Autobus nás viezol kľukatou cestou, obklopenou skaliskami, cez tunely vyvŕtané do masívnych brál, popri obrích vodných elektrárňach a zastavil v malebnom mestečku Jajce. Nie je náhoda, že vodopád, ktorý preteká priamo cez stred mesta sa považuje za jeden z 10 najkrajších vodopádov Európy a oplatí sa ho vidieť. Rozkošné, historické Jajce mi prinieslo ešte jedno pre menej zámožných ľudí, dokonalé poznanie. Stalo sa tak v momente, keď som za pravú bosnianskú kávu zaplatil päťdesiat centov, za čevab sedemdesiat centov. Poznatok: Nebudem sa tu cítiť ako žobrák! Po prehliadke mesta a mojom poznaní nás bus odviezol do kempu neďaleko Jajce k nádhernému Plivsko jazeru v blízkosti rozprávkových "trpasličích" mlynov, ktoré sa v minulosti využívali na mletie múky. To sa už skupina účastníkov formovala do fajn partie, ktorá si poznávací výletík začala vychutnávať. 

Bosna a Hercegovina

Dokonalé

Je zbytočné popisovať každé nádherné miesto, ktoré nám CK Mundo ukázalo. Stačí spomenúť Trávnik a najlepšiu rybaciu reštauráciu, kde vám čerstvo vyloveného pstruha spracujú a prinesú na tanieri. Pevnosť, ktorá sa týči nad mestom a vôbec, atmosféru, ktorú toto miesto ponúka. Dedinky v ktorých zastavil čas, ľudia pasú ovce, štrikujú kvalitné ponožky z vlny... Prekrásne a nešťastne zbombardované Sarajevo, ktoré sa stále spamätáva z útokov aj so svojim špecifickým tureckým trhom. Bobovú dráhu Olympijských hier z roku 1984 pod vrcholom Trebavic, ktorá chátra, múzeá... Množstvo minaretov, ktoré vás sprevádzajú celou krajinou od najmenšej dedinky na najvyššom pohorí po veľké mestá. Dvojdňový výlet do pohoria Prijevorac. Kvalitné kempy. Rafting na divokej vode v našom prípade konkrétne na Neretve, či kúpanie sa v jazere Boračke, či v prekrásnom vodopáde Kravica, Drivišský kláštor, zrútený kovový most v Jablanici, alebo čarovný Mostar. Všetko čo som videl skrátka stálo za to. A klobúk dolu aj pred sprievodcami, ktorí dokázali odpovedať na každú otázku, pútavo hovorili o zvykoch, mentalite, o tom, čo si máme všimnúť, čoho sa vyvarovať, otvorene objasňovali, na ktorých miestach je ešte stále cítiť multikultúrne napätie a treba si to všímať. A fajn ľuďoch, ktorých som spoznal.

Sarajevo

Predsudky

Bosna a Hercegovina na mňa zapôsobila tak, že už o mesiac som sa do nej vrátil, tento raz ako singl turista. Už bez predsudkov. S poznaním, že tam žijú milí, ústretoví ľudia, ktorí sa vám snažia pomôcť, že treba akceptovať ich náboženstvá a mentalitu. Viete si nájsť lacné ubytovanie a to dokonca aj v samom centre Sarajeva, kde za slušný hostel zaplatíte 12E. Prirodzene mimo centra a hlavného mesta vôbec, zoženiete ubytovanie aj za 5E. V krajine sa naozaj cítite ako kráľ aj keď máte peňaženku úzku. Skôr ako na trhu kúpite syr či klobásku, dajú vám z nich ochutnať. Samotné čaro, ktoré si Bosna a Hercegovina zatiaľ zanecháva sa ťažko popisuje. Predstavte si návrat o dvadsať rokov späť, tesne po páde komunizmu na Slovensku. K tomu krajina s množstvom možností objavovať historické zákutia alebo urobiť si poriadny trek, rafting, cyklotúru, čokoľvek vám napadne. Už teraz premýšľam či sa v lete do Bosny vrátim autom alebo lietadlom. 
 
Komentáre Disqus