Minipivovarov pribúda. Vyrazte po Slovensku za skutočnými pivnými zážitkami!

Michal Kramarík - 26.10.2014

Nie je žiadnym tajomstvom, že v posledných rokoch rastú (nielen u nás) malé pivovary ako huby po daždi. Pivný trh rozšíril svoje spektrum o celé desiatky nových, niekedy až netypických produktov...

Pivná alchýmia má stále nových nadšencov, z ktorých mnohí skúšajú uvariť svoje prvé „úspechy“ doslova na kolene v pivnici. Niektorí sa však odhodlajú skúsiť to vo veľkom...

Je určite skvelé, ak ku globalizovanému pivnému priemyslu vyrastá i na Slovensku takáto alternatíva. Na poličkách obchodných reťazcov vedľa ostatných tzv. „europív“ však výtvory z minipivovarov nájdete len zriedkakedy. Pravý moment pre cestovateľov – čo by ste povedali na trochu pivnej turistiky? Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré určite stoja za pozornosť.

Richtár Jakub

A začneme v našom hlavnom meste. Myslím, že sa veľmi nepomýlim, ak poviem, že tento podnik je ten, ktorý celý virvar s minipivovarmi začal. Vznikol v roku 2009 a meno dostal podľa významného rodu bratislavských richtárov. Nájdete ho na Moskovskej ulici a okrem domácich pivných mokov (svetlé pivo Anna 10%, svetlý ležiak Jakub 12%, v zimnom období tmavý ležiak Katarína 13%) vám ponúknu ďalší a skutočne bohatý výber pív rôznych druhov a z rôznych kútov sveta. Určite odporúčame navštíviť!

Zámocký pivovar

Ešte jedna bratislavská zastávka. Zámocký pivovar nájdete celkom nečakane na Zámockej ulici v samom centre mesta a ponúknu vám tu naozaj príjemné prostredie a ešte príjemnejšie pivo. Celkom štyri druhy domáceho, nepasterizovaného a nefiltrovaného piva, ktoré iste ocenia nielen pravoverní pivári. Podnik je však okrem pivovaru aj plnohodnotným reštauračným zariadením, kde navyše čas od času môžete naraziť aj na nejakú tú kultúrnu akciu – koncert, premietane, a podobne.

Sandorf

A poďme ďalej, trochu na sever, konkrétne na Záhorie, ešte konkrétnejšie do obce Prievaly. Pivovar Sandorf je pomenovaný podľa niekdajšieho názvu obce, je situovaný v miestnom, typickom záhoráckom šenku a ponúkne vám skutočné pivné delikatesy. Okrem domácich svetlých, polotmavých i tmavých ležiakov tu narazíte aj na rôzne naozaj neštandardné príchute – pivo višňové, čučoriedkové, či medový špeciál nemusí ešte niekto považovať za úplnú exotiku, ale čo potom príchute limetka, cannabis, cappuccino? Ak chcete potešiť a prekvapiť svoje na pivo zvyknuté chuťové poháriky, prievalským Sandorfom určite nič nepokazíte.

Vŕšky

A ďalej na sever. Terchová je určite bezpečne známa aj tomu najoddanejšiemu príslušníkovi papučovej kultúry, minimálne ako rodisko slávneho zbojníckeho kapitána Jurka Jánošíka. Pár stoviek metrov od jeho plechovej sochy a len pár desiatok metrov od Terchovského amfíku je v príjemnom horskom prostredí, v rezorte Drevenice Terchová, situovaný pivovar Vŕšky. Načapujú vám tu pivo bavorského typu, vskutku výnimočnú kvasinkovú svetlú jedenástku a tmavú trinástku. Majster sládek, pôvodom z Moravy, sa venuje vareniu piva už vyše 40 rokov a jeho umenie ovláda dokonale. Na terchovskom pive je to poznať.

Kastelán

Smerom ďalej na sever určite neobíďte Oravu. Priamo pod bralom Oravského hradu, v malebnej zámockej reštaurácii, kde priestory na pivovar vznikli v roku 2012, vám načapujú dva druhy domáceho piva – svetlý ležiak Thurzo, alebo polotmavý ležiak Korvín. Na výnimočnej chuti tunajšieho piva má nemalý podiel práve čistota oravskej vody a kvalitné a osvedčené suroviny.

Brontvai

Ak by ste zablúdili na Liptov, skúste si spraviť čas aj na Kvačiansku dolinu. V pokojnej horskej atmosfére neďaleko Liptovskej Mary tu narazíte priamo v obci Kvačany na príjemný rodinný penzión manželov Brontvaiovcov, ktorý vo svojich útrobách skrýva aj malý minipivovar. Domáci vám ponúknu okrem celoročného sortimentu ležiakov plzenského typu aj pšeničné či žihľavové pivo, za zmienku stojí aj sezónna ponuka domáceho piva typu ALE, či STOUT. Na terase v blízkosti zurčiaceho horského potoka vám z ponuky určite niečo zachutí.

Ktorý z množiacich sa slovenských malých pivovarov ste navštívili? Podeľte sa o zážitky a skúsenosti v našej diskusii.

Komentáre Disqus