Boli sme na Festivale otevřených Sklepů - Jaro na Mutěnsku

Jozef Terem - 5.5.2017
Morava a víno v našich mysliach patria podvedome k sebe. Vinné sklepy, dobroty na zajedanie, atmosféra vinohradov a hlavne dobré víno, tak si mnohí predstavujeme ideálny víkend. A týmto spôsobom sme sa ho vybrali prežiť aj my na Festival otevřených Sklepů - Jaro na Mutěnsku 2017.
Tridsiatka vinárov z malebného Mutěnska v Slováckej vinárskej podoblastina totiž na dva dni privítala návštevníkov vo svojich pivniciach a "búdach". Vybrali sme sa tak objaviť malebné Mutěnsko, oblasť, kde nájdete stovky malých vinohradov a pivníc priamo pod domami, ktoré obhospodarujú desiatky poctivých vinárov. Celá akcia sa konala v obciach Mutěnice, Čejč, Terezín, Hovorany a Šardice.
Ako to už pri takýchto akciách býva, vína sme degustovali v pivniciach vinárov, priamo z ich rúk, pričom nechýbalo množstvo zábavnych príhod ale aj poučných informácií. 

Na víno hneď za hranice

Nezanedbateľnou výhodou mutěnického regiónu je skutočnosť, že je v podstate takmer za rohom od Bratislavy, pričom zo Záhoria je sem už skutočne iba na skok. Epicentrum celej akcie, dedinka Mutěnice sa nachádza v tesnej blízkosti slovenskej hranice, pričom medzi miestne typické odrody patria Rizlink vlašský a rýnski, Silvánské zelené, Neuburské a z  červených napríklad Frankovka alebo Burgunské modré.
Festival Otevřených Sklepů - Jaro na Mutěnsku
Festival Otevřených Sklepů - Jaro na Mutěnsku
Potom, čo sme dostali do výbavy brožúrku s mapou celej vinnej trasy, s označením zastávok a rozpismi príchodov a odchodov autobusov, ktoré horúčkovito cirkulovali celým vinným okruhom a zásobovali útulné sklepy a bůdy veselými ochutnávačmi, vyrazili sme spoznávať cez chuťové bunky krásy Mutěnska. Najdôležitejším artefaktom balíčku bola pochopiteľne "vstupenka" do každého sklípku a ku každej fľaške, ktorá tam čakala. A to bol vínový pohár označkovaný nálepkou s logom festivalu, upevnený v uchopovacom systéme z priesvitného plastu tak, že sme si ho mohli zavesiť na krk. Čo bolo veľmi pohodlné a navyše tomuto múdremu vynálezu vďačím zato, že som pohárik nestratil ani nerozbil a šťastne si ho doviezol až domov...

Panovala vynikajúca atmosféra

Na celej akcii panovala veľmi dobrá atmosféra okorenená veselými a priateľskými ľuďmi, ktorí chápali, že si tento deň prišli vychutnať a užiť. Nezaregistroval som žiadne opilecké výstupy, aké možno poznáme z rôznych dedinských zábav. Všetko sa nieslo v duchu hesla: Víno ľudí spája. Organizátori a aj všetci účastníci mali jedinú smolu, že v sobotu výdatne a dlho pršalo. To samozrejme mierne narušilo pohodu a zrejme aj niekoho odradilo zúčastniť sa. No proti prírode sú aj vinári bezmocní. Aspoň sa uplatnilo staré známe, že dobrých ľudí sa všade veľa zmestí. Počas prietrže mračien tak boli vinné pivnice plné na prasknutie. Veselými degustovačmi, ktorí si často krátili chvíle aj spevom v doprovode harmoniky alebo cimbalovej hudby. 
Festival Otevřených Sklepů - Jaro na Mutěnsku
 
Festival otevřených Sklepů na Mutěnsku bola vynikajúco zorganizovaná akcia s pohodovou atmosférou a musím uznať, že na Morave robiť víno vedia. A navyše, vedia ho aj dobre spropagovať a predať...
 
- článok bol pripravený v spolupráci s CzechTourism.
Komentáre Disqus