5 najnebezpečnejších turistických destinácií sveta

Michal Kramarík - 25.11.2017

Pokiaľ sa vám krúti hlava aj keď pozeráte z okna na štvrtom poschodí či vás chytajú závrate pri panoramatických fotkách z hôr, radšej ani nečítajte ďalej. Predstavíme vám tie najextrémnejšie miesta, kam sa možno vybrať na túru – pri týchto lokalitách vám rebríky v Slovenskom raji budú pripadať ako ľahšia nedeľná prechádzka.

El Caminito del Rey, Španielsko

V preklade „Malá kráľovská cesta“ sa nachádza neďaleko dedinky El Chorro v južnom Španielsku. Po schodoch vytesaných do kameňa a drevených trámoch sa poprechádzate vo viac než tridsaťmetrovej výške okolo kamenných útesov. Chodník pôvodne slúžil ako zásobovacia a dopravná tepna pri stavbe vodnej elektrárne. O jeho meno sa zaslúžil španielsky kráľ Alfonso XIII., ktorý sa po útesoch poprechádzal roku 1921, no odvtedy chodník chátral – viacero jeho častí sa prepadlo, výnimkou neboli ani niekoľkometrové trhliny. Dobrodruhov však drobné nedostatky neodrádzali. Na internete sa dá nájsť mnoho dych berúcich videí, kedy turistiku od zmiznutia v nenávratne delia doslova milimetre. V súčasnosti už prebieha údržba a dostavba chodníka – do akej miery sa oprava odrazí na jeho popularite by malo byť jasné od februára 2015.

Maroon Bells, Colorado, USA

O malebnosti coloradskej prírody nebude veľa pochybností, cesta po hrebeni medzi dvoma štvortisícovkami Maroon Peak a North Maroon Peak však ponúka aj nezvyčajný adrenalínový zážitok. Ílovité geologické zloženie vám nedokáže presvedčivo zaručiť pevnú pôdu pod nohami, a tak sa prechádzka po tomto hrebení môže hravo zvrtnúť na malé kamenno-lavínové dobrodružstvo. Maroon Bells majú na svedomí už nemálo obetí, hoci čo do stúpania nejde o práve náročnú túru. Ako informujú výstražné tabule: skaly sú tu voľné, nestabilné a extrémne zradné a zabíjajú bez varovania. Kedy však tabule odradili odhodlaného zberateľa zážitkov?

Huayna Picchu, Peru

V preklade „Mladý vrchol“ sa týči nad legendárnym mestom Inkov, Machu Picchu. Jeho nadmorská výška je asi 2 720 metrov, výstup naň z presláveného historického miesta trvá len hodinu. Inkská civilizácia horu obmotala náročnými schodiskami a chodníkmi a na jej vrchole vystavala niekoľko chrámov a terás. Huayna Picchu má každoročne na svedomí nemálo obetí z radov histórie chtivých turistov – prevýšenie cca 300 metrov na kilometer, staré schodiská vytesané do žulového kameňa, ktorý sa rozpadáva pod nohami, klzké úseky, mokré laná, ostré nástrahy, nezriedka hmla ako mlieko. Výstup na horu domáci pomenovali nelichotivým spojením „cesta smrti“, jedným dychom však dodajú, že výhľad z Huayna Picchu za ten nebezpečný risk stojí.

Taghia, Maroko

A ešte niečo pre milovníkov kamenných stien! Taghia je malá dedinka, ukrytá v pohorí Atlas v severozápadnej Afrike - Maroku. Tunajšie okolie turisti zvyknú nazývať africkým yosemitským parkom, pravdaže, bez ľudí – odváži sa sem iba 500 dobrodruhov ročne. Skalnaté končiare sú síce zdolateľné, ale len s veľkou dávkou sebazaprenia. Nižšími polohami vás prevedú kamenné mosty, ktoré sa však čoskoro vyšvihnú do výšky niekoľkých stoviek metrov nad kaňon. Miestni obyvatelia tesali chodníky do kameňa celé storočia, aby im ich námahu na viacerých miestach prekazila voda či obyčajná gravitácia. Vyššie polohy už dajú zabrať aj skúseným horolezcom. Neopísateľné turistické zážitky verzus desiatky obetí nádhernej, ale neľútostnej prírody. Vyberiete si?

Hora Hua Shan, Čína

Po našom tiež Chua Šan, alebo „Kvetinová hora“, je jednou z piatich posvätných hôr taoizmu a má celkom päť vrcholov, na ktorých sa nachádzajú rôzne náboženské stavby. Ako ich vôbec človek dokázal postaviť je naozaj závažná otázka, keďže už pri pohľade na – nazvime to možnosti výstupu – bežnému smrteľníkovi naskočí husi koža. Najnebezpečnejšia je južná strana, kde sa dosky prichytené v kameni doslova vznášajú stovky metrov vo vzduchu, na niekoľkých miestach dokonca zmiznú a dobrodruh je odkázaný na neveľké skalnaté trhliny a jednu hrdzavú reťaz. Výnimkou nie sú ani takmer vertikálne výstupy. Presné štatistiky úmrtnosti na Kvetinovej hore nejestvujú, podľa dohadov tu však prišlo o život celkovo približne sto ľudí /pôvodný údaj opravený - Autor/.

Komentáre Disqus