Ako cestovať na Lombok a Gili Air

Veronika Tóthová - 19.8.2016
Počas ciest som zažila už veľa dobrodružstiev, ale túžba spoznávať ma opäť priviedla k tomu, aby som si obula svoje cestovateľské topánky a vydala sa na cestu. Rozhodla som sa ju nasmerovať do Indonézie, ktorá si ma získala nie len svojou prírodou a starými pamiatkami, ale predovšetkým dýchajúcim životom. Súčasťou mojich zastávok sa stal aj ostrov Lombok, ležiaci vedľa svojho populárnejšieho suseda Bali.
Menší počet turistov, o niečo menej dotknutá exotika … A čo je na tom všetkom ešte super? Od príchodu je zo mňa na niekoľko týždňov milionár (asi 70€ je v  prepočte milión rupií).

Ramadan

Prevažnú časť obyvateľstva, na rozdiel od Bali, tvoria moslimskí Sasakovia - pôvodní obyvatelia. Na ostrove sa preto nachádza množstvo mešít, z ktorých sa každý deň v niekoľkohodinových intervaloch ozývajú modlitby. V júni   začína pôst, ktorý pretrváva mesiac. Je však pohyblivý, preto sa jeho začiatok stále mení. Malé obchodíky a reštaurácie sú zatvorené, ale keďže je turizmus pre ostrov obrovský biznis, turistické centrá by bolo nezmyselné na celý mesiac uzavrieť a úplne ich ochromiť. Preto sú tieto miesta zabezpečené obvyklou pohostinnosťou. Ako uvedomelý cestovateľ, by ale bolo dobré preukázať slušnosť a nedráždiť pôstiacich ľudí jedlom a pitím.  
Lombok

Cesta na ostrov - AKO SA SEM DOSTAŤ?

Sú dve možnosti. Loďou, alebo letecky (speedboat alebo trajekt). Moja/naša voľba bola hneď jasná. Vybrali sme si najlacnejší no zároveň najdlhší spôsob - trajekt, ktorý vyrážal z balijského prístavu Padang Bai. Miestni okolo nás pobehovali a horlivo presviedčali, že najvýhodnejším spôsobom dopravy je jednoznačne speedboat a za ,,menší poplatok,, by nám ochotne pomohli s batožinou. Netreba sa nechať odradiť, pocit byť na lodi medzi domácimi takmer jediný turista je rozhodne zážitok (pre mňa teda určite bol).  Cesta trvala (v závislosti od počasia) takmer 6 hodín a my sme si počas nej užívali slnko, výhľad, slaný vzduch a pohodu. Slnko je miestami naozaj silné, preto si pripíš na zoznam vecí opaľovací krém. Skúsila som si to aj bez neho a  samozrejme nezaobišla som sa bez spáleného nosa.  Po zakotvení v prístave Lembar sme si zobrali taxík, ktorý nás zaviezol na ubytovanie. Taxikári jazdia s taxametrom v  porovnaní s Bali, kde bol hotový boj dohodnúť si priateľnú sumu.
 
Koľko taká cesta na ostrov asi stojí?  
  •  - lístky na speedbout a letenky - približne 30€
  •  - trajekt - 4€

Rušné centrum ostrova - SENGIGI

O tom, že ostrov nie sú len biely piesok, azúrové pláže a čistá príroda svedčí aj odpad, na ktorý miestami natrafíme. Sengigi ako rušnejšie centrum ostrova ponúka hotelové komplexy, plážové reštaurácie nie len ázijských chutí,  miestne stánky s predajom suvenírov a rôznorodých šperkov z perál. „Veď kto príde na Lombok musí odísť s perlami“. Teda aspoň tak sa to hovorí. Treba asi ale dávať pozor! Kvalitnejšie sa z krajiny vyvážajú a väčšina predajcov ponúka umelo vytvorené riečne perly. Prevažnú časť okolia tvorí pohorie, ktoré dožičí fantastický pohľad na krásy prírody.  

Rinjani national park

Počas horúcich dní vždy poteší menšie ochladenie, u  mňa to tak určite je. Ešte k tomu o to viac, ak je v podobe vodopádov ukrytých v pralese. Cestu k nim sme absolvovali s miestnym sprievodcom, okrem ktorého nám doprovod robili opice poskakujúce nad našimi hlavami. Okolie je obklopené prerastenými palmami a zelenými ryžovými políčkami vnútrozemia. Dominantou ostrova tvorí sopka Rinjani, ktorá ponúka panoramatický výhľad na stovky kilometrov. Ponuka jedál v okolí je trošku obmedzená, preto sme sa rozhodli najesť u jednej z miestnych rodín. Jedna z mnohých vecí, ktoré na Ázii zbožňujem, nech už som kdekoľvek je jedlo... Základ tvorí väčšinou zelenina a  ryža, ktorá je prevažnou časťou každej ponuky.   
Rinjani national park

Tradičná dedinka - Sasak Village

Ďalšou z našich zastávok sa stala aj tradičná dedinka Sasakov. Obyvatelia tu žijú jednoduchým, skromným životom, živia sa farmárčením a bývajú v slamených domčekoch. Výška vstupného nie je vopred daná, platí sa dobrovoľný príspevok.

Tropický oddych - GILI AIR 

Súčasťou Lomboku sú aj tri koralové ostrovčeky Gili. Z miestneho prístaviska sme sa vydali na najmenších z nich a to Gili Air, ktorý leží tak blízko, že mám pocit ako keby som naň rukou dočiahla. Pláže sú lemované bielym pieskom a úlomkami z koralov. Málo ľudí, žiadne autá, či   motorky. Čo sa ale dá na takom malom ostrovčeku robiť? Najlepšie je nechať sa unášať vlnou pohody, popíjať ovocné šťavy, či kokteily a prejedať sa lepkavými banánovými palacinkami. Ostrov je dominantný   korytnačkami na ktoré sa dá pri troške šťastia počas šnorchlovania, alebo potápania natrafiť. Vybavenie potrebné na šnorchlovanie si vypožičiaš na každom rohu a na celý deň stojí okolo 3€. Rýchle motorové člny vyrážajú naspäť na Lombok počas vopred predpísaných hodín, preto ak sa ti stane tak ako aj nám, že zmeškáš aj ten posledný, domáci ti za poplatok ochotne zabezpečia dopravu naspäť na svojich tradičných drevených loďkách.  
 
Ďalšie články nájdeš na http://hereisnika.sk
 

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.