Chcete vyraziť do sveta stopom? Poradíme vám ako nato!

Nataly Tkáčová - 10.5.2016
Chceli by ste ušetriť na cestovnom ale chcete zažiť dobrodružstvo na celý život? Tak sa na váš výlet vyberte stopom! Samozrejme, táto metóda cestovania možno nemá najlepšiu povesť, ale ak viete ako nato, môžete predísť zbytočným komplikáciám, ušetriť na cestovnom a naplno si užiť čas strávený s vetrom vo vlasoch! Pozrite sa na naše odporúčania.

Investujte do dobrej mapy

Investícia do skutočne dobrej a  podrobnej mapy sa naozaj oplatí. Presne takúto mapu používajú aj napríklad vodiči kamiónu, ktorí na nej ocenia to, že im ukazuje všetky čerpacie stanice či odpočívadlá. Ak si potrebujete naplánovať dobrú cestu a  nájsť vami požadované turistické miesto (hotel, letisko, stanica), zaobstarajte si na to príslušnú a  kvalitnú mapu, s  ktorou sa nikdy nestratíte. Samozrejme, može to byť aj kvalitná navigácia s najnovšou aktualizáciou. 

Vykonajte preventívne opatrenia

Oskenujte si váš občiansky preukaz alebo pas a  pre istotu si ho pošlite na e-mail. Ak vám ho okradnú, jeho kópiu si môžete vytlačiť. Ak však ide o  pas, budete musieť navštíviť veľvyslanectvo. Pred odchodom si tiež nezabudnite zistiť telefónne číslo vašej banky alebo iného poskytovateľa karty. V  prípade straty či krádeže im to môžete nahlásiť a  používanie karty zrušiť. A nezabudnite aj na poistenie!

Zaznamenávajte si

Ak máte cestu naplánovanú, postupne si ju zaznamenávajte do notesu či notebooku. Tomu, kto vám zastaví, dajte jasne najavo, aký je váš cieľ – a  nemusí to byť vždy ten konečný! 

Na stopovanie si nájdite dobré miesto

Dobré miesto na stopovanie je taktiež veľmi dôležité. V  mestách či dedinách si nájdite takú cestu, ktorá vedie do vášho ďalšieho cieľa. Poobzerajte sa okolo seba a  nájdite si miesto, ktoré spĺňa čo najviac z  týchto kritérií:
► Je na rovnom úseku cesty (700m v  oboch smeroch) a  má menší sklon, vďaka čomu vás vodiči zbadajú už z  diaľky
► Autá tam nejazdia viac než 80 km/h
► Dostatočné svetlo pre vytvorenie očného kontaktu s  vodičom
► Autá idúce vaším smerom
► Žiadny iný stopár v  dohľade – ak niekoho vidíte, radšej počkajte, kým na vás príde rad

Prezentujte sa v  dobrom svetle

Stavte na sebaistotu. Vystupujte tak, že viete kam idete a  čo robíte. Dbajte o  svoj vzhľad, dávajte jasné najavo, že stopujete a  čo najviac sa usmievajte. Ak je to možné, pri stopovaní si dajte dole slnečné okuliare pretože tie zabraňujú očnému kontaktu. Ak vás chytil dážď, radšej so stopovaním počkajte – žiadny vodič totiž nechce mať kompletne premočené sedadlá od cudzích ľudí.

Vyberajte si trasy

Orientujte sa podľa mapy a  svoje trasy si starostlivo vyberajte. Je totiž lepšie cestovať 50km a  vysadnúť na nejakej čerpacej stanici než cestovať 100km a  dostať sa na nejaké úplne zlé miesto. Ak na jednom mieste stojíte viac než dve hodiny a  ešte nikto vám nezastavil, pravdepodobne stojíte zlým smerom, na zlej strane cesty alebo jednoducho na nevhodnom mieste. Ak vám niekto zastaví a  vy do jeho auta z  akýchkoľvek dôvodov nastúpiť nechcete, povedzte, že čakáte na ďalšie auto, ktoré vás zavedie dlhšie a  na lepšie miesto. Vždy sa riaďte svojou intuíciou a  naozaj vždy, vždy používajte mapu!

Stopujte v pároch

Ak ste na cestu stopom vyrazili v páre – chlapec a dievča, máte vyhraté. Zastavia vám v princípe oveľa skôr. Ak ste vyrazili na cestu vo väčšej skupinke, rozdeľte sa na dvojice. Ak ste vyrazili sám, keď máte možnosť sa spojiť s rovnakou samotnou stopárkou, urobte tak! Vaše šance na úspech sa rapídne zvýšia. 
 
Vy, čo už máte zo stopovaním skúsenosti, sa o ne podeľte s ostatnými v Diskusii...
 
Komentáre Disqus