Havaj: Ráno surfovať a poobede sa sánkovať na zasneženej sopke

Aj keď som o ostrovoch veľa počula, nikdy ma nenapadlo, že tam raz strávim mesiac. Každý vie, že: je to hrooozne ďaleko, veľmi drahé, v každom piatom filme je záber z Havaja a aby som nezabudla je to americké, turistické, surferské, svadobné, pearlharboristické a ešte neviem aké. Bola som taká preinformovaná, že som na to prvé dni doplatila a nevedela som sa rozhodnúť, či sa mi tam páči alebo nie.

Pôvodne sme čakali na zľavnené lety do Južnej Ameriky, ale keď sa objavili letenky z Viedne do Honolulu za 550 €, neváhali sme. Trip sme začali plánovať asi 2 mesiace pred cestou. Vedeli sme, že sa chceme ísť pozrieť aj na iný ostrov ako Oahu a tak sme sledovali medziostrovné lety aj niekoľko týždňov. Cena sa veľmi nemenila a keďže sme cestovali v období Vianoc, zabookovali sme aj let z Honolulu do Kony (Big Island) v predstihu za 168 $. Loďou sa medzi ostrovmi neprepravuje. Zisťovali sme, že je to kvôli bezdomovcom, aby im zabránili v presúvaní (v Honolulu je ich naozaj veľmi veľa). Dopredu sme si rezervovali aj auto, keďže na Big Islande sa ťažko dostanete na všetky zaujímavé miesta. Na dva týždne nás auto vyšlo cca 350 $. Vyhľadali sme si odporúčané miesta, študovali sme rôzne cestopisy, naplánovali trasu po ostrovoch a podľa toho sme v blízkosti hľadali nocľah. Ubytovanie sme si väčšinou našli cez airbnb, ktoré bolo lacnejšie od hostelov, ale aj kempov. Povinnosťou sú samozrejme aj víza, ktoré sme riešili online pár týždňov pred cestou.

havaj

 

Oahu

Na najľudnatejší ostrov sme si vyčlenili pôvodne 14 dní, nakoniec sme ho precestovali za 11 a s odstupom času sme zhodnotili, že by nám stačilo 5 dní. V Honolulu sme strávili najviac času, keďže sme tam mali ubytovanie u známeho. Waikiki beach je naozaj mestská, luxusná, americká pláž, ktorá ponúka krásny pohľad na biely piesok, oceán, palmy a v pozadí horu Diamond Head. Nuž, ten pohľad si vychutnáva ďalších milión ľudí a je to tak každý deň, 365 dní v roku, pretože presne toľko trvá sezóna na Havaji. Jasné, aj tam je v zime chladnejšie, ale tých príjemných 26-28° robí z decembra/januára hlavnú sezónu. Na Waikiki sa určite treba pozrieť, ale spätne si uvedomujem, že sa mi spomedzi pláží páčila najmenej. Surfovať na Waikiki ? Bez toho by sme neodišli a tak sme si za 20 $ požičali surf na jednu hodinu. Bol to úžasný zážitkov a vtedy mi ani nevadilo tých ďalších milión okupovateľov pláže. Z vody je na Diamond Head druhý najkrajší výhľad (prvý je z lietadla, keď je vidno kráter zhora). Kedysi sa využíval na armádne účely, kvôli ktorým patrí dnes k najnavštevovanejším miestam v okolí Honolulu. Na samom vrchu je strategicky umiestnený bunker odkiaľ máte výhľad na široký oceán a mesto. Od vstupu až hore je to príjemný asi 30 minútový výšlap. Diamond Head určite odporúčam navštíviť, ale naplánujte si to na ráno (otvárajú už od 6:00), vyhnete sa obrovským davom. 

havaj

Čím ďalej od Honolulu, tým menej ľudí v skupinkách stretnete. Po ostrove sa dá prepravovať aj verejnou dopravou, ale stratili sme tým dosť času a tak sme si neplánovane požičali auto a spravili okruh okolo ostrova. Je naozaj malý, dá sa to stihnúť za celý deň aj so zachádzkami na pláž. Ako prvú spomeniem najobľúbenejší spot bývalého prezidenta Obamu, Hanauma Bay. Pohľad z hora nám stačil, nechcelo sa nám vyhadzovať 7,50 $ za vstup – toto bola jediná platená pláž, ktorú som videla.  Pobrali sme sa na North Shore, ktoré je jednou z najznámejších a najobľúbenejších miest na surfovanie. Na všetkých havajských  plážach som videla nejaký zákaz, ale práve tu na severe, boli asi všetky výstrahy aké si viete predstaviť (nebezpečenstvo utopenia, pozor obrovské vlny, silný prúd, pozor útes a podobne). Mne aj tak stačilo pozerať sa na tie najväčšie vlny aké som videla a čakať do západu Slnka. Severné pobrežie je úplne iné ako to južné - honolulovské. Tu sa oplatí stráviť aj viac dní a hlavne, ak chcete surfovať. Našli sme pláž, na ktorej som sa odvážila učiť surfovať aj ja – Haleiwa beach.

havaj

Z ostrova Oahu som si odniesla jeden z top zážitkov – výstup po Stairway to heaven alebo inak nazývané aj Haiku stairs. Na začiatok treba spomenúť to, že je to ilegálne a pre niekoho možno aj nebezpečné. Kedysi sa schody používali tiež na armádne účely a viedli k vysielaču na samom vrchu hory. Hike je zakázaný a nebezpečný hlavne preto, že schody nie sú nikým udržiavané, veľa úsekov bolo zničených a niekde aj chýbali schody či zábradlie (veľa ľudí sa tam zabilo aj kvôli hojdačke, ktorá tam už dnes nie je). Ak vás prichytí polícia môžete dostať pokutu okolo 100 $ a viac. My sme sa rozhodli, že to skúsime a keď sme sa blížili k miestu, stretli sme pár udychčaných turistov, ktorí nás posmelili. Ževraj je to 4 000 schodov a mne po pol hodine pripadalo, že som zdolala minimálne mrakodrap, ale stálo to za to. Hore sme sa dostali asi za 3 hodiny a výhľad bol jeden z najkrajších aké som kedy zažila a určite to stálo za to. Ak sa na to chystáte, dávajte si pozor a nezabudnite si šetriť sily, treba sa dostať aj dole ☺.

Big Island

Najväčší ostrov sme spoznávali 14 dní (podľa mňa úplne stačí 10-12 dní). Začali sme v Kone a po západnom pobreží sme sa presunuli južnejšie na prvé stanovisko – kemp Ho´okena Beach Park. Nezabudnite si vlastný stan, my sme túto podstatnú info prehliadli. V tomto kempe totiž zaplatíte     30 $ na noc za miesto pre stan na pláži, parkovanie, vonkajšiu sprchu a oddych od internetu. Kebyže to vieme vopred, asi by sme si hľadali iné ubytovanie, ale budiť sa každé ráno na pláži v zátoke kde je minimum ľudí a delfíny sa sem chodia poukazovať iba pár metrov od brehu, je nezabudnuteľná skúsenosť.

havaj

Na najjužnejšom bode ostrova South Point je útes, z ktorého si môžete  skočiť, je to cca 9 metrov (bolo to mega super!). Ak sa neodvážite, stále máte dôvod navštíviť toto miesto. Po celom Big Islande je vidieť aktivita sopiek, skoro všetky miesta na juhu sú pokryté čiernou vrstvou stuhnutej  lávy. Vulkanická činnosť zapríčinila vznik pláží, kde je piesok úplne čierny, šedý a dokonca zelený. Zaujímala nás aj aktívna sopka a preto sme navštívili Vulcano national park. Za 20 $/auto máte vstupné na celý týždeň a môžete kedykoľvek vychádzať a vchádzať. Na mapke zistíte, že park je obrovský a je na vás, či zvolíte túru po kráteri, či sa vyberiete po Chain of craters road až k miestu, kde sa láva vrhá do oceánu alebo sa chcete len autom pristaviť k výhľadu na aktívny vulkán.

Z juhu sme sa presúvali na východ a dostali sme sa do okolia mesta Hilo. Sucho a čierne lávové polia sme na chvíľu vymenili za dážď, vodopády a bohatú zeleň, keďže táto oblasť patrí medzi najdaždivejšie v USA. Nachádza sa tu množstvo čarokrásnych vodopádov, ako napríklad Rainbow falls (tá dúha sa naozaj objavila), Akakafalls, Uma uma falls a kúsok severnejšie Hi´ilawe falls vo Waipio valley s výškou 441 metrov. Údolie Waipio patrí k druhému najnavštevovanejšiemu miestu na Big Islande (prvé je Vulcano national park). Nocovali sme priamo v údolí u pravých Havajčanov (ubytovanie cez airbnb). Východ Slnka sme si pozreli na dlhočiznej pláži (natáčal sa tu záber z filmu Waterworld) a potom sme si dohodli miestneho sprievodcu, aby nás vzal k vodopádu Hi´ilawe. Trvalo nám to asi trištvrte hodinu chôdze, šplhania a brodenia v rieke, ale dostali sme sa až na koniec údolia kráľov, kde na nás čakal mega vodopádisko.

Mauna Kea je neoficiálny najvyšší vrch sveta, pretože jej základňa je 5000 m  pod hladinou mora a teda celková výška presahuje 9 000 m. Ráno sme sa plážovali a pozerali sa na zasnežených vrch sopky a o pár hodín neskôr sme sa sánkovali na nafukovačke.  Čakali sme tam až do západu Slnka a potom to prišlo...všetko zhasne a pred vami sa otvorí nebo plné hviezd a vy nepotrebujete nič viac. Mlčky sme sledovali čarovanie oblohy až kým nás nevyhnala zima (okolo -3°). Pred cestou som hľadala informácie, či sa tam dá snowboardovať, ale nevedela som sa k ničomu dopátrať. Hore nie je žiaden vlek ani požičovňa, ale snehu je tam dosť na to, aby ste sa mohli pospúšťať. Ak si to chcete skúsiť, požičajte si výbavu v meste ☺.  

havaj

Posledné dni na ,,Bigu,, sme strávili na západnom pobreží, ktoré je charakteristické bielymi plážami. Úplne šialené aký rôznorodý môže byť jeden ostrov. Spali sme v Hapuna beach parku. Pláž je síce úchvatná, ale kempingové prístrešky, ktoré si môžete rezervovať za 50 $ / shelter za noc, stáli za ... a navyše sa k nám v noci vkradol malý škorpiónik. V tejto lokalite nájdete veľa krásnych pláži, ktoré stoja za to: Puako, Mauna Kea beach, Kauna´oa alebo aj Waiulua.

Kauai

Na ostrov sme sa rozhodli ísť až keď sme sa vrátili z Big Islandu, strávili sme tam 3 dni a tým sme si skrátili pobyt na Oahu. Letenky sme kupovali iba pár dní pred odletom do Lihue a tiež nás vyšli okolo 170 $. Ako prvé sme navštívili Poipu beach park, kde sme mali šťastie na tulene, ktoré sa vyhrievali na pláži. Prvý deň sme cestovali po juhu a zastavili sme sa na mieste Salt pond park. My sme tam síce nestanovali, ale zistili sme, že za 6 $ na noc tam môžete kempovať (samozrejme musíte mať vlastný stan). Kauai mi pripomínal Big Island nie len svojou rozmanitosťou, ale aj tým, že bez auta ťažko niečo uvidíte. Ďalší deň sme začali vo Waimea Canyon, kde sa natáčali zábery z filmu Jurský park. Na konci cesty narazíte na Pu´u O Kila lookout odkiaľ je jedinečný výhľad na Napali Coast, ku ktorému nevedie žiadna cesta. Dostať sa tam, kde sa natáčali napríklad Piráti z Karibiku, môžete iba túrou, ktorá trvá asi 2 hodiny (závisí odkiaľ začnete) alebo loďou. Ďalšie miesto, ktoré určite musím spomenúť je Polihale beach, najdlhšia pláž na Havaji. Vedie k nej nekvalitná cesta, nehľadajte na nej žiadnych plavčíkov, žiaden obchod nie je blízko, ale rozhodne to stojí za to, pretože my sme mali pocit, že sme jediní na celom ostrove. Ak by ste sa tam rozhodli ísť, určite myslite na zásoby jedla a vody.

havaj

Premiestniť sa na sever nám trvalo 2-3 hodiny a prišli sme až na úplný koniec cesty do Ke´e state beach parku. Na severe sme sa zastavili aj na viacerých plážach ako napríklad Hanalei, kde boli ideálne podmienky na surfovanie, Anini beach, ktorá bola vhodná najmä pre rodinky s deťmi kvôli plytkej vode a všimla som si tam aj celkom dosť paddleboardistov. Z Kauaia som mala asi najlepší pocit a hlavne preto, že som nevidela toľko turistov ako na Oahu a oproti Big Islandu bol oveľa živší a zelenší.

Moje TOP zážitky

  1. Hike k vodopádu v údolí Waipio valley (Big Island)
  2. Sánkovanie a sledovanie hviezd na sopke Mauna Kea (Big Island)
  3. Výstup po Stairway to heaven (Oahu)
  4. Sledovať lávu ako sa vrhá do oceánu (Big Island)
  5. Západ Slnka s obrými vlnami na North Shore (Oahu)
  6. Pohľad na Napali Coast (Kauai)

Kam (ne)choďte

Spísala som pre vás pár miest, z ktorých som si odniesla aj menej pozitívne skúsenosti. Samozrejme, je to iba môj osobný názor, ktorý vám pri ceste môže pomôcť ušetriť trošku peňazí a času ☺.

  1. Pearl Harbor je asi hodinu a pol autobusom z Honolulu. Ak nie ste skalný fanúšik 2. svetovej vojny, stačí vám nakuknúť do areálu. Ja som bola sklamaná, že na každú loď či ponorku sa platilo zvlášť nemalé vstupné. Do areálu sa dostanete zadarmo, ale ak chcete vidieť viac, priplatíte si až 25/30 $ za vstup na jednu loď.
  2. Najväčšie obchodné centrum s otvorenou strechou na svete – Ala Moana. Ak ste už počuli, že v Amerike sa dá lacno nakúpiť oblečenie, o Havaji to neplatí. Určite to bolo ovplyvnené aj tým, že bol čas vianočných nákupov,  ale ceny boli všade dosť vysoké (potraviny, reštaurácie a teda aj obchody s oblečením).
  3. Zipline je na Havaji populárna atrakcia. My sme vyskúšali na Big Islande Akaka falls zipline a boli sme trošku sklamaní. Čakalo na nás 7 tratí z toho iba dve naozaj stáli za to, keďže sme sa spustili ponad mega vodopád (135 metrov) . Ostatné trate viedli ponad polia, na rad ste prišli po 10 minútach a samostné spustenie trvalo iba chvíľu. Ak ste ešte nikdy zipline neskúšali (ako ja predtým) a chcete, určite to skúste na inom mieste. Za tých ,,pouho pouhých,, 160 $ na osobu sa to naozaj neoplatilo. Radšej si odložte peniaze na letenku na ďalší z ostrovov alebo investujte do výletu helikoptérov, ktorý bol v podobnej cene.
  4. Tunnels beach (Kauai). Teraz mi to príde vtipné, ale my sme naozaj hľadali pláž ,,s tunelmi,, asi hodinu. Pláž bola vyznačená na mape v  brožúre, ktorú sme si zadarmo vzali z letiska. Párkrát sme sa autom otočili, pýtali sme sa okoloidúcich, ktorí nás nasmerovali a na pláži sme sa rozhliadali, aby sme videli akési tunely. Stretli sme ďalšiu ženu a nechápavo sme sa opäť pýtali na tunely. Ona sa iba usmiala ukázala na vlny v oceáne a povedala: You got it ? ☺ Ale pláž to bola prenádherná.
  5. Kealakekua bay (Big Island) je na viacerých letáčikoch vyzdvihnuté ako úžasné miesto na šnorchlovanie. My sme si neplatili žiaden výlet, išli sme tam peši a trvalo nám asi 45 minút kým sme sa z cesty dostali dole ku Captain Cook Monument. Stretnete tam veľa skupiniek turistov  na kajakoch alebo lodiach. Super miesto na krátku túru, kúpanie, ale pod vodou vás možno prekvapí  fádny, zničený a pošliapaný koral. 

havaj

Pár tipov na koniec

Aplikácia Sygic – je síce drahšia, ale výhodou je, že nepotrebujete dáta aby ste ju používali. Mapu krajiny si stiahnete vopred a hurá na trip.

Airbnb - určite ste už počuli o tejto stránke a ja ju môžem len odporučiť. Ušetríte veľa peňazí, spoznáte zvyky iných krajín z prvej ruky, stretnete množstvo skvelých ľudí a vyskúšate rôzne druhy ubytovania. My sme napríklad spali na hojdacích sieťach, v obrovských stanoch na farme s makadamovými orechmi alebo aj v ručne postavenom príbytku z dreva.

Oblečenie – aj keď je na Havaji teplo, v období december a január v noci na niektorých miestach klesá teplota aj na 14 stupňov. Nepodceňujte to hlavne ak sa chystáte kempovať a pribaľte si aj teplejšie oblečenie.

Poke a Malasadas – nejedávala som sushi ani morské plody až pokiaľ som neochutnala Poke. Surový rybí šalát sa väčšinou jedáva s ryžou. Rybu si vyberáte z viacerých druhov a mne veľmi chutila Yellowfin Ahi (druh tuniaka). Najlepšie Poke nájdete  v prístavoch napr. v Hilo alebo aj v supermarketoch Foodland. Ak budete na Big Islande nevynechajte ochutnávku Malasadas (niečo ako plnené šišky). Najlepšie majú v Tex Drive In (45-690 Pakalana St, Honokaa), kde môžete cez sklo sledovať ako sa pečú.

Farmers Market  – najlepšie miesto pre nákup čerstvého ovocia, zeleniny, ale aj super suvenírov za dobré ceny. Päť papájí za 2 $, domáce medy, oriešky či havajské košele, na týchto trhoch nájdete všetko a za skvelú cenu. Niektoré sú otvorené každý deň, iné len jeden deň v týždni.  Vyhľadajte si Hilo Farmers Market alebo Maku´u Farmers Market.

A záver ? Všetky prívlastky, ktoré som vymenovala na začiatku k Havaju určite patria, ale pre mňa je Havaj pohodový, šialene rozmanitý a plný prekvapení, o ktorých sa nedočítate v žiadnej príručke. Jednoznačne najlepší trip, ktorý som zažila a o pár rokov si ho určite zopakujem, pretože aj Maui je vraj krásny ostrov ☺.