Kostarika: krajina vulkánov, kávy a raj pre surfistov

CrispyTrips - 13.9.2016

„Product of Costa Rica“, je väčšinou napísané na štítku, ktorý sa hompáľa na chutnom tučnom ananáse, ktorý kupujeme v jednom nemenovanom supermarkete neďaleko nášho domu. Až donedávna to bol náš jediný, a preto najsilnejší zážitok, zo stretnutia s kostarickou prírodou. Nastal čas zmeniť to a objaviť čaro tejto nespútanej a nádherne bezstarostnej krajiny.

Kostarika, už letíme!

Kostarika

Po namáhavom lete zo starého kontinentu do Veľkého amerického jablka nás čakala už len posledná časť cesty. (Áno, presne tak, na Kostariku sme leteli cez New York, čo je ako škrabať sa pravou rukou za ľavým uchom, ale keďže sme „museli“ vidieť Kostariku v čase Vianoc, nič iné nám nezostávalo. Vy si prosím zvoľte rozumnejšie spojenie, čo je prakticky skoro každé :-) Necelých 5 hodín letu nás delilo od toho, aby sme mohli zabudnúť na nevyspytateľné slovenské počasie a vychutnať si pestré farby Kostariky. Taký bol plán. Hoci sme po prílete čakali „facku“ horúceho vzduchu, ako to už v tropických destináciách býva zvykom, žiadna neprišla. Hlavné mesto San José totiž leží v nadmorskej výške 1 161 m. Je obklopené horami a chladnejšie teploty sa tu udržujú počas celého roka.

Kostarika

„Pura vida!" Poďakovanie, pozdrav i životný štýl

Rýchlo kurz „kostaričtiny“ (rozumej špecifickej kostarickej španielčiny): „ Eso eso, compadre! Pura vida!“ tieto typicky kostarické slová sa na vás budú sypať zo všetkých strán, preto si ich pamätajte. Výborne vystihujú mentalitu miestnych obyvateľov a životný štýl Kostariky.  „Compadre“, v preklade „kamarát“, je oslovenie, ktoré Kostaričania aplikujú na každého po necelých piatich minútach známosti. Toto familiárne správanie pôsobí naozaj úprimne a uvoľnene. Človek si naň ľahko zvykne.
„Pura vida“, teda „čistý život“, nemá v žiadnej španielsky hovoriacej krajine taký význam, ako práve tu. „Pura vida“ je totiž univerzálnou odpoveďou takmer na všetko. Touto vetou môžete nahradiť pozdrav, poďakovanie, vyjadriť súhlas alebo akékoľvek iné, samozrejme pozitívne, emócie. Jednoducho alfa i omega komunikácie na Kostarike.
Kostarika

Divočina v každom smere

To, čoho by si mal byť každý cestovateľ-dobrodruh vedomí, je fakt, že Kostarika je naozaj pekná divočina. A to nielen v pralese, ale i mimo neho. Miestne cesty z vás, na určitých úsekoch, takmer vytrasú vašu cestovateľskú dušu a prejsť po moste označenom tabuľkou „len na vlastné riziko“ je niekedy poriadny adrenalín. Nehovoriac o tom, aké prekvapenie môže na vás striehnuť v prírode. Hovoríme z vlastnej skúsenosti. Počas návštevy krásneho strediska Puerto Viejo na pobreží Karibského mora sme sa zúčastnili malého výletu džungľou. Paulo, náš „domáci“ nás pozval na malý výlet k vodopádu, ktorý sa ukrýval v pralese. Cestou späť sme mali pred našou skupinou náskok a čakal nás už iba posledný  (pra)lesný chodník. Na jeho konci sa však zrazu objavil viac ako dvojmetrový tmavý had, ktorému sme očividne skrížili cestu. Plaz s priemerom viac ako desať centimetrov sa vzpriamil a my sme si s hrôzou uvedomovali, že sa jeho hlava podobá jedovatej kobre. Našťastie sa rozhodol, že nás obíde, no ako sa kĺzal strmým zrázom dolu, spadol nášmu vystrašenému kamarátovi rovno pod nohy. Skrútený pripomínal  veľkú pneumatiku. Rýchlo sa rozmotal a nabral svoj stratený smer. Paulovi sme neskôr trasľavým hlasom opísali náš zážitok i toho desivého tvora. Vysvetlil nám, že sme pravdepodobne mali dočinenia s hadom, ktorý nie je jedovatý, no vďaka svojim rozmerom však môže vážne zraniť človeka i väčšie zviera. Útočí chvostom a keď je vyľakaný, rozprestrie hlavu presne ako obávaná kobra.

Kostarika

Aké z toho plynie ponaučenie? Ak nestojíte o podobné zážitky z divočiny, nádhernú kostarickú prírodu obdivujte vždy v sprievode miestneho sprievodcu, vyhnete sa tak naozaj veľkým  problémom a okrem toho vás o nej veľa naučí. Nebojte sa, neskazí vám to zážitok z pozorovania krokodílov, či korytnačiek kladúcich vajcia.

Kostarika

Čo treba vidieť (a vedieť)

Ok, dosť bolo strašenia z pavúkov, hadov, krokodílov a údržby miestnych komunikácií. Kostarika je naozaj nádherná krajina! Okrem neskutočne rozmanitej a nedotknutej  prírody sem turistov lákajú i prírodné pramene a sopky. Na svete je k dnešnému dňu asi 600 aktívnych sopiek. Z toho 7 nájdete práve na Kostarike! Okrem toho sa tu nachádza ďalších 60, ktoré sú vyhasnuté alebo spiace. Slušná bilancia na takú malú krajinu, no nie?
Kostarika je tiež rajom surfistov, ktorí milujú predovšetkým strediská na pobreží Tichého oceánu. Mimochodom, pláže s bielym pieskom by ste tu hľadali márne práve vďaka spomínaným vulkánom. No aj tak sú jedny z najúžasnejších na svete.
 
Kostarická káva je svetoznáma. Príjmy z jej predaja dodnes tvoria viac ako štvrtinu výnosov zo zahraničného obchodu krajiny. Niet sa čo čudovať, pretože počet kávovníkových kríkov výrazne prevyšuje počet obyvateľstva. Na 4,5 milióna obyvateľov pripadá až 400 miliónov kríkov kávovníka. Zaujímavosťou je, že na Kostarike sa pestuje výhradne káva s označením arabika. Pestovanie robusty je tu dokonca vyslovene zakázané! Kostarická káva je pestovaná v nadmorskej výške viac ako 1 500m, má správnu kyslosť, korenistú arómu a lahodnú chuť. Zbiera sa ručne a jej pestovanie je veľmi ekologické, bez použitia chemických postrekov a hnojív. Nekvalitná kostarická káva prakticky neexistuje!
Krajina je tiež známa produkciou banánov, ananásov a veľkého percenta pravých holandských kvetov. Áno, presne tak, malé holandské skvosty vyrastajú práve na Kostarike odkiaľ ich prevážajú do Európy, kde dostanú nálepku „holandské kvety“.
Čo dodať, milí cestovatelia-dobrodruhovia? Snáď ešte jedlá bodka na záver: jedlo je na Kostarike skutočne fantastické. Ak milujete tony ovocia, kokosu, rýb, morských plodov a ryže s červenou fazuľou, budete sa zalizovať. My sme sa dokonca neštítili jesť ani v domácich reštauráciách (mnohí varia priamo vo svojom dome a terasu využívajú na servírovanie pre hostí) a žiadne tráviace ťažkosti sme počas celého pobytu nezaznamenali. Takže priatelia, hurá objavovať Kostariku! Pura vida!
Kostarika

PS: Počkajte až uvidíte ich peniaze! Hýria farbami a miesto politikov či osobností histórie sú na nich zvieratá! A dokonca sú vodovzdorné, ak by ste si ich pri vodných športoch zabudli vo vrecku! No nie je to úžasné!? :-)

Viac sa dočítate v rodinnom blogu o cestovaní a varení na www.crispy-trips.com

Komentáre Disqus