Neobyčajná nosičská stovka

Maťo maličký - 1.6.2017
 nosičská stovka

Tohtoročná nosičská stovka začala celkom obyčajne. Chlapské stisky rúk pred bunkami na Hrebienku, objatia s krásnymi horalkami, obligátne váženie úctyhodných 100 kg nákladu, ktoré bude treba premiestniť na Zámku, potom štart pred hotelom Sorea – najprv ľahkí atléti, následne kamzice s 20 kg na chrbte a konečne hlavná kategória, kde štartujú borci po troch minútach.

Neobyčajne snáď pôsobil len veľký záujem médií, medzi nimi aj nemecká televízia a staronový nosičský propagátor Jožo Kubáni. Po štarte si už každý sám musel vyniesť tam hore svoj metrákový kríž. Nasledovali litre potu na magistrále a v skratkách, rešpekt divákov v cieli pred Zámkou, štedré pohostenie chatárky Janky, prvé dojmy z trate, pivečko na doplnenie telesných tekutín.

nosici tatry

Prekvapenie pri výsledkoch

Okolo 15:00 sa začalo šepkať, že vyhlásenie výsledkov bude absolútne prekvapko...a bolo. Pri zverejnení časov dvoch najlepších stovkárov sa to stalo. Na Zámkou náhle, z ničoho nič, bez varovania preletela rýchlosťou svetla kačica. Bola to udalosť taká neočakávaná, že Ďura, Milana, Dušana a Maťa, našich štyroch kamarátov z nebeského sherpa teamu muselo vykotiť tam hore na štande. Ešte šťastie, že na mieste bola profesionálna časomiera, ktorej sa podarilo odmerať čas tohto preletu: rovné mínus tri minúty. Absolútna senzácia! Prvýkrát v histórii ľudstva sa podarilo odmerať záporný čas, a to na našom malom veľkom Slovensku!

nosici tatry

Máme byť načo hrdí

Na šťastie, naše Slovensko sa bez irónie má čím chváliť. Sú to práve tatranskí nosiči a ich výkony, ako pri „bežných“ vynáškách, tak na pretekoch. Inak nebolo ani v sobotu. Nič nemôže zatieniť výkon víťazného Rasťa Goriščáka, nestárnuceho Kura aj rodiaceho sa nosičského Sagaňa Maja Fiama. Elegancia Braňa Karafu a Maťa Fabčíka svedčia o tom, že žiadna abstinencia nosenia nedokáže vymazať z ich nôh nanosené tony. Bola radosť pozerať, ako si s prehľadom poradili s metrákom Jaro Forgáč, Braňo Zurjan a Pampo, či sherpamätníci Viktor Beránek, Kremeň a Peťo Káčer, ako aj mnohí ďalší. Dievky som zahliadol len na štarte. Nie sú to žiadne princezné, ale chlapi v nádherných telách, a tak si viem predstaviť tie fukoty na trati. Vyhrala Laura Vnenky pred Veronikou ( asi tiež raz Vnenky :-) a Katkou Bohušovou. Skrátka a dobře, když se to umí, je to radost. Umí to nosiči, umí to dievčatá z hôr a umí to chatárka Janka Kalinčíková. Žiadni amatéri s najrýchlejšími stopkami na svete nám túto radost nemôžu prekaziť….

nosici tatry

Komentáre Disqus