Nórsko za pár drobných

Martina Vadovičová - 8.12.2015

Nórsko, severská krajina, ktorá láka toľko dobrodruhov. Ale len málokto z tých, ktorí túžia túto krajinu navštíviť, to aj urobia. Najčastejším dôvodom, ktorý ich odrádza sú cenové podmienky. My sme sa však do Nórska vybrali a stálo nás to len metaforických pár drobných. Rozhodla som sa, že by som sa o tento cestovateľský zážitok chcela podeliť aj s ostatnými ľuďmi. A popri tom im možno ukázať, že dovolenka nemusí byť nutne 'utiahnutie si opaskov'. 

Ako prebiehal náš low cost trip do Nórska?

Do mesta Bergen sme leteli z poľského mesta Katowice. Je to čoby sme kameňom dohodili od slovenských hraníc. Podľa mňa, základom nájdenia lacnej letenky je neobmedzovať sa, čo sa týka miesta odletu. Po príchode do Nórska sme išli po auto, ktoré sme si vopred požičali. Táto položka nás vyšla najdrahšie. Práve preto sme išli piati. Keď sme si na konci nášho 5-dňového výletu rozrátali benzín a náklady na požičanie auta, vôbec to nebola veľká suma. Auto nám neraz poslúžilo aj ako prístrešok. Hoci sa vraví, že môžete stanovať prakticky kdekoľvek, nápisy so zákazmi prespávania sa objavujú rovnako často ako vodopády. A tie sú tam na každom kroku. 

Bergen, Nórsko

Pobehali sme niekoľko zaujímavých miest. Tie najkrajšie z nich neboli plánované. Ak si na mape nájdete miesto, kam chcete ísť, po ceste ich objavíte ďalších desať. Z tých známejších miest sme navštívili napríklad horský hotel Stalheim. Vraj s najkrajším výhľadom v Nórsku. Ako sme schádzali, videli sme najkrajší vodopád, a za ním ďalší najkrajší vodopád a tak ďalej. Celý jeden deň sme si vyhradili na Trolltungu. Trolí jazyk. Azda v každom článku z Nórska nájdete fotku tohto miesta. V mojom nie. My sme toto miesto nenavštívili, neboli na to vhodné podmienky. 
 

Preikestolen aj fjordy

Druhou variantou bolo Preikestolen. Radím vám ísť tam podvečer, inak sa totiž môže stať, že namiesto výhľadov uvidíte kopu turistov, ktorí namiesto výhľadov vidia kopu turistov. Medzi nimi aj vás. Po Preikestolen to bol už len návrat do Bregenu. Po ceste samozrejme najužší fjord, najhlbší fjord, najdlhší fjord, najfrodtovatejší fjord a veľa iných fjordov. 

Preikestolen Nórsko

Bergen je známy svojimi domčekmi. Tie boli krásne, ale učupené medzi modernými stavbami typického veľkomesta. Preto Nórsko odporúčam skôr milovníkom prírody ako historických miest. 
Po sadnutí do lietadla začalo horečnaté počítanie a strach v očiach o to, koľko sme minuli. 120 € na osobu. Podľa mňa prijateľná suma ak ste si užili 5 dní v nádhernej krajine, netrpeli ste hladom, mali akú takú strechu nad hlavou, kúpili zopár tých suvenírov a videli neskutočne veľa tých naj. 
 
Nakoniec by som chcela povedať, že sme leteli spoločnosťou Wizzair. Oplatí sa sledovať u nich spojenie práve týchto dvoch miest, lebo je u nich časté, že spiatočná letenka nebude stáť viac ako 40 €.
Komentáre Disqus