Singapur: Levie mesto

Singapur, pre mnohých z nás už samotný názov tohto mestského ostrovného štátu pri južnom okraji Malajského polostrova znie exoticky a vonia diaľkou a neznámom. Jedna z mojich ciest, tentokrát s cestovnou kanceláriou Livingstone, mi umožnila sa týchto diaľok dotknúť, privoňať k miestnemu životu a ochutnať jeho zvody. 

Naša cesta začala práve v Singapure /Singapore/, skutočnom "ázijskom tigrovi", kde sa "staré" a už predané budovy búrajú, pretože neprinášajú iný zisk, ako je daň z nehnuteľnosti, aby sa mohli postaviť a predať budovy nové a ekonomika sa viac hýbala. Tento ostrov má v priemere len niekoľko desiatok kilometrov, napriek tomu je tu na prvý pohľad vidieť veľké bohatstvo. Centrum mesta tvoria mrakodrapy, z ktorých dnes tým najznámejším je nedávno postavený hotel Marina Bay Sands. Jeho vyhliadková terasa je veľkým lákadlom - odtiaľ sa vám otvorí nádherný výhľad na mesto, na more a na kus singapúrskeho prístavu, ktorý patrí k tým najväčším na svete. Na terase je tiež bazén, z ktorého sa môžete týmto jedinečným výhľadom kochať. Ak by ste sa ale chceli takto rozmaznávať, museli by ste sa v hoteli ubytovať, na čo by ste si mali pripraviť minimálne 400 singapurských dolárov na jednu noc. 

Záhrady Gardens by the Bay

Pod Marina Bay Sands môžete navštíviť záhrady Gardens by the Bay s dvoma obrovskými skleníkmi. V jednom zo skleníkov sa budete prechádzať medzi kvetinami všemožných druhov, farieb a vôní. V druhom vás čaká mnohometrový umelý vodopád, umelá kvapľová jaskyňa a imitácie dažďového pralesa. Je to obdivuhodný počin, ale vo chvíli, kedy som sa na umelý vodopád pozerala, mi bolo Singapurcov ľúto. Na maličkom ostrove nemajú takmer žiadnu prírodu, a keď sa objaví nejaká terénna nerovnosť v podobe pahorku, tak ju zrovnajú so zemou, pretože pahorok má veľa nevýhod, t. j. neumožňuje stopercentné využitie plochy (tento zvyk vraj prebrali od Hong Kongu). Aby mali Singapurci aj prírodné vyžitie, postavili si umelý vodopád. Areál záhrad je veľmi príjemný a tzv. "Supertrees" sú neuveriteľnou dominantou, ktorá dotvára ráz a charakter mesta. Tieto "superstromy" budete obdivovať pre ich estetické stvárnenie, ale aj pre ich technické využitie - zbierajú dažďovú vodu, ktorá zásobuje skleníky. Solárne panely zachytávajú slnečnú energiu, ktorá taktiež zásobuje oba skleníky, spaľujú biomasu zo záhrad a slúžia tiež ako komíny pre neškodné plyny vzniknuté spaľovaním. Spoločne s Marina Bay Sands tvoria nezameniteľnú kulisu.

Merlion – socha s hlavou leva a telom ryby

Na druhej strane zálivu Marina Bay sa zoznámite so symbolom Singapuru - sochou Merlion, legendárnym stvorením s hlavou leva a telom ryby. Ak by ste chceli hľadať v Singapure leva, tak jedine v zoo. Nielen dnes, ale ani nikdy v minulosti levy na tomto ostrove nežili. Prečo sa teda toto miesto volá Levie mesto (v preklade "Singa" znamená lev, "pura" - mesto)?               K pôvodu sa viaže legenda, ktorá hovorí, že keď Sumatranský princ pri svojej objavnej výprave zbadal ostrov z lode, na jeho pobreží videl zvláštne šelmu, ktorú považoval za leva              a dal preto ostrovu meno "Singapura". Leva pravdepodobne nevidel, ale meno už zostalo       a socha Merliona chrliaceho vodu do zálivu Marina Bay je pre Singapurcov dôležitým symbolom, ktorý, ako veria, ovplyvňuje dianie v ich štáte.
 

Pravidlá Geomantia

Singapur nemá žiadne štátne náboženstvo, ale miestny život sa riadi podľa pravidiel tzv. Geomantia - poloha a orientácia budov, rozloženie miestností, tvary, hrany - to všetko musí byť v harmónii s energetickými prúdmi a zónami. Aby bola táto harmónia zaistená, stavba musí byť pod kontrolou majstra Geomantia. Ak by budovy neboli v súlade s týmito pravidlami, nosili by smolu, zle by sa v nich bývalo a neprosperovali by (táto viera je                 v Singapure skutočne veľmi silná, kvôli smrti majstra Geomantia sa oneskorila aj dostavba hotela Marina Bay Sands - celá stavba musela byť znovu preverená jeho nástupcom). Aj smer otáčania veľkého mestského kolesa má svoj význam - do Singapuru sa musí bohatstvo prinášať a nie ho odnášať.

Okolie zálivu Marina Bay je veľmi príjemné na pomalé surfovanie a nasávanie atmosféry tohto moderného veľkomesta, ktoré vás ohromí svojou čistotou a poriadkom. Nenájdete tu žiadne pohodené odpadky, ohorky od cigariet alebo žuvačky nalepené na chodníku. Za priestupky typu fajčenia na verejnosti, žuvanie či odhadzovanie odpadkov sú v Singapure veľké finančné pokuty a dokonca aj fyzické tresty (rany bambusovou palicou, avšak vždy s dozorom lekára). Singapurci žiadne pravidlá neporušujú, nechodia na červenú, v priestoroch metra nejedia a nepijú, nepijú alkohol na verejnosti a nefajčia. Tento poriadok, prísne pravidlá a tvrdé postihy za ich porušovanie vedú k prosperite, čistote a všeobecnej disciplíne, no robia zo Singapuru trochu neosobné miesto. Pre niekoho to môže byť príjemné, iný tu môže postrádať akúsi živelnosť, ktorú v iných častiach juhovýchodnej Ázie pocítite. Keď sme si chceli oddýchnuť od mrakodrapov a ruchu veľkomesta, zašli sme na ostrov Sentosa. Na pláže bol navezený biely piesok a môžete sa tu napríklad pri západe slnka surfovať. Po horúcich uliciach je to príjemné osvieženie.

Little  India – iná tvár Singapuru

Trochu inú tvár Singapuru sme objavili pri návšteve Arabskej štvrte a tzv. Little India čiže Indickej štvrte. Najmä Little India určite stojí za prieskum. V Indii som nikdy nebola a nedokážem teda porovnať, ako veľmi je táto singapurská štvrť podobná skutočnej Indii, ale aj tak to pre mňa bol silný zážitok. Po sterilite ulíc singapúrskeho centra vás miestny ruch a chaos rýchlo prebudí. Zavítali sme tiež do hinduistického chrámu Sri Veeramakaliamman Temple, zasväteného bohyniam Kálí, Šakti a Parvati. To, čo sa v chráme odohráva, sa len veľmi ťažko popisuje. Treba to zažiť - vaše zmysly nebudú to množstvo vnemov stíhať. Následne sme zavítali na indické trhovisko, kde sa určite oplatí podľahnúť jeho zvodom a nejakú drobnosť (pašmíny, náramok, náušnice) si kúpiť, ochutnať indickú špecialitu alebo nechať majstra v maľovaní henou, vykúzliť na vašom tele nejaký elegantný ornament.
 
Singapur ponúka ešte veľa ďalších atrakcií, ako je napr. Nočná Safari alebo Raffles hotel (pomenovaný podľa britského zakladateľa mesta), kde môžete ochutnať legendárny koktail Singapore Sling (na tomto mieste bol vraj prvýkrát namiešaný z obdivu k tajomnej kráske).               V Singapure je čo objavovať a čo ochutnávať, ale tá skutočná Ázia čaká ďalej. Tu je ešte stále cítiť európskeho ducha - Singapur bol založený v roku 1819 Sirom Thomasom Raffles a dlhé roky bol britskou kolóniou (nezávislým sa stal až roku 1965, kedy vystúpil z Malajzijské federácie, ktorej členom bol len dva roky od získania nezávislosti v roku 1963) . Po necelých dvoch dňoch nabitých poznaním tak mierime ďalej do Malajzie a potom do Thajska.
 
Ak sa vám podobné cesty páčia, pozrite si ponuku od - CK Livingstone.