Bali - ostrov vulkánov a tradícii

Hoci o Bali u nás panuje veľmi komerčná predstava, vnútrozemie ma prekvapilo svojim tradičným spôsobom života, ktorý vlastne skoro vôbec nie je poznačený rušným turistickým ruchom pri pobreží. A prekvapovalo ma stále, nakoľko v rokoch 2010 a 2011 som jazdil na Bali pomerne často. Mal som tak čas pochodiť aj vnútrozemie a spoznať jeho krásy. Stačilo si požičať moped za zopár euro a postupne spoznávať celý ostrov. 

Bali patrí k obľúbeným exotickým dovolenkovým cieľom. Hoci, pre našinca je ešte stále dosť vzdialený a neznámy. Ostrov je súčasťou Indonézie, inak moslimskej krajiny. Je však kuriózne, že na samotnom Bali vyznáva drvivá väčšina obyvateľov hinduistické náboženstvo, čomu zodpovedá uvoľnená a veľmi priateľská atmosféra.

bali

Tu ale treba jedným dychom dodať, že hoci tento kút sveta patril po dlhý čas k top dovolenkovým lokalitám, riadnou ranou pre rozvoj turizmu sa stali udalosti z roku 2002. Islamskí radikáli v miestnych baroch odpálili niekoľko náloží, pričom pri útoku zomrelo 202 ľudí, prevažne Austrálčanov. Trvalo dlhé roky, kým si ostrov opäť získal dôveru turistov z celého sveta. Z vlastnej skúsenosti ale musím povedať, že v súčasnosti sa tu veľmi dbá o bezpečnosť. Nevtieravým spôsobom je v každom väčšom zábavnom podniku nasadená početná ochranka, čo si však všimne iba vnímavý pozorovateľ.

Surferský raj

Bali je známy, no malý ostrov. V najširšom mieste nedosahuje ani 150 kilometrov, no napriek tomu tu žijú približne tri milióny ľudí. Tí sú nahustení hlavne pri pobreží v turistických centrách.

Na moje prekvapenie ale vnútrozemie pôsobí veľmi tradičným dojmom.

Bali

Počínajúc typickým farebným balijským oblečením, do toho nádherne zelené ryžové polia, hinduistické chrámy, sviatky a obrady, na ktoré tu natrafíte doslova na každom kroku. Medzi hlavné lákadlá patria ale samozrejme pláže a more. Drvivá väčšina návštevníkov priletí na letisko do hlavného mesta Denpasar.

V tak ľudnatej krajine ako je Indonézia, zostanete určite ohromený dopravným zmätkom, množstvom ľudí na uliciach, mierne otravnými predavačmi všetkého možného tovaru. "Hey Boss", to je typické oslovenie, s ktorým ma rôzni chlapíci oslovovali na každom kroku. Preto odporúčam, hneď na letisku zamávajte na taxi, ktorý vás zavezie priamo do hotela. Ak chcete lacnejší taxi, vyberte sa mimo areál inak pomerne malého letiska. V tesnej blízkosti Denpasaru je najznámejšie a asi aj najnavštevovanejšie stredisko – Kuta.

Kuta

Kuta je známa svojim neutíchajúcim nočným životom v nespočetných podnikoch. No najväčším lákadlom je asi šesť kilometrov dlhá pláž - Kuta Beach so zlatým pieskom. Chcem totiž upozorniť, že Bali je ostrov sopečného pôvodu. Preto je na drvivej väčšine pláži piesok čiernej farby.

Kuta beach

Čo sa samotného mora týka, tak pri brehu nie je ničím očarujúce. Ak sa chcete skutočne pokochať podmorským životom na koralových útesoch, treba sa vybrať člnom niekoľko stoviek metrov od pobrežia. Najvhodnejšie lokality sú na východe ostrova. Na severe sa nachádza oblasť nazývaná Lovina, ktorá je zase typická pokojnou atmosférou, vhodnou na relax a rodinné dovolenky. Pri Lovine je super krásna čierna pláž, kde som si rozložil stan a prespal. Nerušil ma absolútne nikto a cítil som sa ako v raji. Veď posúď sám na fotke nižšie. Vráťme sa však ešte do Kuty.

Lovina beach

Tu pulzuje spoločenský život na plné obrátky a toto miesto je obľúbeným dovolenkovým rajom najmä mladých Austrálčanov. Tých je tu skutočne ako maku. Ich hlavnou činnosťou je popri zábave v početných nočných podnikoch - surfovanie.

Okrem Kuty sú však ostatné strediská na ostrove skôr komorné ako bujaré, čiže ak nie je vašim cieľom nočný život a zábava, vyberte sa do iných častí ostrova.

Celkovo, ceny sú na Bali priaznivé. Za ubytovanie zaplatíte od 5, 10, 15 a viac Euro (rok 2010). Napríklad v Kute, zaplatíte za dvojposteľovú izbu v hotely s bazénom na osobu približne 10 Euro, pričom v cene sú aj raňajky.

Kuchyňa na Bali

Stravovať sa môžete v reštauráciách, kde sú ceny porovnateľné s našimi alebo pouličných stánkoch, kde sú ceny výrazne nižšie a kvalita jedál vysoká. Jedlo je totiž vždy čerstvé a teplé, veľmi chutné. Všetko je ale trochu pikantnejšie, čiže ak neholdujete pálivej chuti na jazyku, skúste predavačku jednoducho upozorniť.

Základom balijskej kuchyne je ryža (nasi) a rezance (mie) a to buď vyprážané alebo varené. Väčšinou sa táto príloha podáva so zeleninou, kuracím alebo hovädzím mäsom. Kombinácia týchto surovín je základom tradičných pokrmov a často uvidíte, ako si na nich miestni pochutnávajú priamo na ulici. Pre balijskú kuchyňu je typický celý rad veľmi aromatického korenia, ako sú zázvor, muškátový oriešok, kurkuma, citrónová tráva alebo koriander. Chuťovo si príde na svojich milovníkov pikantného i nepálivého jedla.

  • Babi Gulig - ochutnajte miestne "vepřo, knedlo, zelo". Jedná sa o bravčové mäso s ryžou.
  • Nasi Goreng - indonézska klasika, ryža so zeleninou a kúskami kuracieho mäsa za pár korún.
  • Mie/Nasi goreng - vyprážané rezance/ryža s kúskami mäsa, zeleninou, vajíčkom a krupukom. Takmer národné jedlo podávané na raňajky, obed aj večeru.
  • Nasi campur - varená ryža s trochou zeleniny, mäsa a rýb, ku ktorej sa podáva krupuk (ryžový suchár často s krevetovou príchuťou).
  • Gadogado - dusená zelenina podávaná s ostrou burákovou omáčkou (peciel).
  • Ayam goreng - vyprážané kura s ryžou a štipľavou omáčkou.
  • Babi guling - bravčové na ražni, ktoré sa pripravuje počas najväčších náboženských osláv.
  • Soto ayam - kuracia polievka so zeleninu a zázvorom.
  • Bakso - silný vývar s ryžovými rezancami a mäsovými guličkami.
  • Saté Ayam - grilované kuracie mäso na ihle.

bakso

Sopky, chrámy a tradície

O plážach sa dočítate v každom turistickom sprievodcovi. Priblížme si teda v kocke vnútrozemie ostrova, kde sa môžete cestovateľsky vyžiť. Najväčším lákadlom sú určite sopky, hinduistické chrámy a slávnosti. Hoci o Bali u nás panuje veľmi komerčná predstava, vnútrozemie váš určite prekvapí svojim tradičným spôsobom života, ktorý vlastne skoro vôbec nie je poznačený rušným turistickým ruchom pri pobreží. Celkovo možno povedať, že balijské dediny sú určite atraktívnejšie ako mestá, kde je predsa len trochu rozháraná architektúra. Poďme k hinduistickým chrámom.

Požičali sme si auto v jednej z nespočetných požičovní a vyrazili. Inak, ceny za auto alebo moped sú v Kute veľmi priaznivé. Ak sa na auto zložíte viacerí je to za facku. Na štyri dni sme teda vyrazili do vnútrozemia a navštívili zopár pekných miest. Najviac mi v pamäti utkvel chrám Besakih, ktorý je najuctievanejším a najposvätnejším miestom hinduistov na Bali. Leží priamo pod sopkou Gunung Agung. Tá má 3014 metrov a je najvyšším bodom ostrova. Spoločne so sopkou Gunung Batur patria k výškovým dominantám ostrova.

Jozef Terem, Bali

Veriaci prichádzajú do Besakihu v najlepších šatách a prinášajú bohom rôzne obetné dary. Chrámový komplex, v pozadí majestátny kužeľ vulkánu a do toho pestrý a exotický dav, zaručuje pre našinca neopakovateľný pohľad. Keď sme sa však chceli dostať do chrámu, museli sme ako „neveriaci“ zaplatiť za vstup a požičať si dlhú sukňu – longi, aby sme neznesvätili chrám. Ak by sa tí zdatnejší chceli vyškriabať na vrchol sopky, dá sa. Nám sa síce na vrchol dostať nepodarilo lebo práve v tom čase tu prebiehali náboženské slávnosti a sopka bola neprístupná. Treba však najať sprievodcu a pozor, ide o veľmi slušnú zaberačku.

besakih

Monkey forest

Veľkou atrakciou je tzv. Opičí les – Monkey forest pri mestečku Ubud, severne od hlavného mesta Denpasar. Keďže tu žijú malé a zlomyseľné opice, ktoré sa neboja ľudí a nechajú sa za sladkosti fotografovať, ide o veľmi obľúbený cieľ turistov. Les je však v skutočnosti dosť malý, takže ide o nenáročnú vychádzku tak na približne hodinku.

Monkey forest Ak sa chcete vydať na okruh po ostrove, najlepším spôsobom je teda požičať auto alebo moped. Vnútrozemie je však hornaté a cesty sú neuveriteľne kľukaté a úzke. Navyše sa tu jazdí na opačnej strane ako v Anglicku, čo môže byť dosť nebezpečné. Ak sa však podujmete na toto riziko, určite si Bali vychutnáte a spoznáte dôkladnejšie a nezabudnuteľnejšie.