Edinburgh - Atény severu

O Škótoch by sa dalo s trochou zveličovania povedať, že im celý svet krivdí. Určite to nie sú len držgroši, ako sa o nich traduje, ale priateľskí a pohostinní ľudia.

Škótsko, to zasa nie je len Lochnesské jazero, vysočina a chlapíci v sukniach hrajúci na gajdách... Nájdete tu nádherné zámky a hrady, prastaré opátstva, úžasné ostrovy či predhistorické vikinské osídlenia. Navyše, Škóti vraj dali svetu to najlepšie, čo boli schopní. Lahodnú whisky a pravidlá golfu.

Hadriánov val

Keď človek navštívi metropolu Veľkej Británie Londýn a má dosť času, rozhodne sa oplatí vybrať sa na pár dní na sever Spojeného kráľovstva, do Škótska. Nie lietadlom, ale možno menej pohodlne a zdĺhavejšie, no o to krajšie. Napríklad vlak vás do hlavného mesta Škótska Edinburghu dopraví za pár hodín a po ceste stihnete ešte aj všeličo vidieť. Trať vedie okolo Cambridgea, neskôr v centrálnej časti Anglicka popri Nottinghame, Leedse. Takmer na severe Anglicka dorazí k Newcastlu a zvyškom Hadriánovho valu, rímskeho opevnenia vybudovaného počas vlády cisára Hadriána v 2. storočí. Po stáročia tvoril severozápadnú hranicu rímskeho impéria a hranicu medzi Anglickom a Škótskom.

Atény severu

skotsko01 Vlak vchádza do stanice v Edinburghu. Kupujem si mapku, rýchlo nájdem cenovo primeraný hostel a vyrážam do mesta. Zo začiatku mám problém porozumieť Škótom, kým nezistím, že hovoria svojím vlastným jazykom „scots“. Je síce podobný angličtine, ale nedá sa mu bez problémov rozumieť. Škóti však plynule a bez problémov prechádzajú zo scots do english, keď vidia, že ste cudzinec. V Edinburghu si chcem pozrieť najmä majestátny zámok, kde sú uložené škótske korunovačné klenoty a tiež ulicu Royal Mile, ktorá vedie cez stredoveké mesto až k palácu Holyroodhouse.

Je to oficiálna škótska rezidencia britskej kráľovnej. Edinburgh je rozdelený na starú a novú časť. Staré mesto leží skoro celé na kopci vytvorenom sopečnou činnosťou. Edinburgh je tiež preslávený festivalom, ktorý tam v auguste priťahuje tisíce návštevníkov z celého sveta. Súčasťou je najväčší vedecko-technický festival na svete, ktorý je verejnosti voľne prístupný. Za pozornosť stojí aj Národná škótska galéria, v ktorej nájdete diela Moneta, Cézanna, El Greca, Botticelliho či Pisarra. A ak sa chcete vybrať do minulosti, zájdite do Our Dynamic Earth. Je to projekt, ktorý rozpráva o vzniku Zeme s využitím špeciálnych efektov a moderných technológií. Zažijete tam vznik modrej planéty, virtuálne navštívite polárne oblasti, tropické pralesy alebo vulkány.

Kráľovská míľa

Royal Mile je presne míľu dlhá ulica, na ktorej nájdete viacero pamiatok, vychytené obchody, múzeá. Vedie od hradu až po palác Holyroodhouse. V 12. storočí tu založil David I. opátstvo, neskôr sa palác stal oficiálnym sídlom britskej kráľovnej a jej rodiny, keď si príde pozrieť svoje škótske ovečky. Dláždený bulvár lemujú viktoriánske domy so starostlivo udržiavanými záhradkami a balkónmi, malé kaviarničky, obchodíky, starobylé kostoly vedľa moderných budov.

Na každom kroku stretnete typického škótskeho gajdoša v károvanom kilte po kolená. Na hlave huňatá čiapka, bielo-čierne čižmy a veľké gajdy, z ktorých vychádzajú melodické zvuky. Ak máte radi sladkosti, tu dostať tradičné škótske fudge. Je to niečo ako naše karamelky pripravené na sto spôsobov – s hrozienkami, orieškami a, prirodzene, aj plnené whisky. Autor Robinsona opusteného na ostrove Daniel Defoe považoval Royal Mile za najúžasnejšiu ulicu, akú kedy videl.

Edinburský hrad

skotsko05 Najväčšia turistická atrakcia, ktorú si môže turista vychutnať za pár libier, bola postavená na vyhasnutom vulkáne. Pri pohľade na jeho polohu vám je okamžite jasné, ako strategicky si ju Škóti v dávnej minulosti vybrali. Od prvého storočia slúžil hrad aj ako mestská pevnosť. Keď ešte nebolo Škótsko pod nadvládou Anglicka, sídlili tu králi.

Od roku 1603, keď sa škótsky kráľ Jakub VI. stal anglickým kráľom Jakubom I., tu vládne rovnaký panovník ako Anglicku a Walesu. Dnes uchovávajú na hrade škótsku korunu, ale tiež Mons Meg, čiže mohutný kanón z 15. storočia. Originál je síce starostlivo ukrytý, ale jeho kópiu si môžete pozrieť na jednom z nádvorí. Kráľ Jakub II. dostal delo ako darček. Išlo vtedy o posledný výkrik techniky. Delo dokázalo vystreliť štvrťtonový kameň do vzdialenosti takmer štyroch kilometrov. Nevýhodou dela bola však jeho nemotornosť – váži šesť ton, takže sa v prípade potreby v podstate nedalo presúvať z miesta na miesto.

Škótska whisky

Tieto dve slová jednoducho patria k sebe. Ak chcete lahodný mok ochutnať a súčasne sa o ňom dozvedieť všetko podstatné, zájdite do múzea škótskej whisky Scotch Whisky Heritage Centre. Dostanete výklad o výrobe whisky od temného stredoveku až po súčasnosť. Názov whisky je odvodený z galského uisge beatha, čo v preklade znamená voda života. Najstaršia zmienka o slávnom moku pochádza z konca 15. storočia.

Po domácich páleniciach sa túlali mnísi a potom skúšali túto vodu života sami vyrábať. Hneď pri vstupe do múzea vás čaká sprievodkyňa s pohárikom whisky a snaží sa vysvetliť pravidlá degustácie. Počúvam len na pol ucha a vychutnávam si pravú whisky. Na whisky Škóti podľa sprievodkyne skutočne nedajú dopustiť. Nielenže ju pijú, ale pridávajú aj do múčnikov, cukríkov, jogurtov, do masla, omáčok a polievajú ňou aj národné jedlo haggis. viac na www.etrend.sk